in

OSSAA 4A West Regional Results

Tuttle dominated their way to yet another regional title and nearly doubled second place Heritage Hall. They crowned two champs today after a few others on Saturday.

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – KJ Evans of Heritage Hall School
  • 2nd Place – Andy Mejia of Tuttle
  • 3rd Place – Jace Frazier of Tecumseh
  • 4th Place – QUENTIN SCHANE of Newcastle
  • 5th Place – Kaden Gallagher of Ada
  • 6th Place – Alex Simpson of Cache

1st Place Match

  • KJ Evans (Heritage Hall School) 28-0, So. over Andy Mejia (Tuttle) 20-9, Jr. (MD 21-8)

3rd Place Match

  • Jace Frazier (Tecumseh) 23-4, So. over QUENTIN SCHANE (Newcastle) 16-10, Jr. (Fall 3:13)

5th Place Match

  • Kaden Gallagher (Ada) 16-13, So. over Alex Simpson (Cache) 2-3, So. (MD 10-0)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – EJ Beloncik of Heritage Hall School
  • 2nd Place – Cody Cosby of Blanchard
  • 3rd Place – Tucker Waitman of Tuttle
  • 4th Place – Kale Visnieski of Weatherford
  • 5th Place – Isaac Long of Kingfisher
  • 6th Place – Mason Taylor of Clinton

1st Place Match

  • EJ Beloncik (Heritage Hall School) 30-2, So. over Cody Cosby (Blanchard) 28-5, Sr. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Tucker Waitman (Tuttle) 27-10, So. over Kale Visnieski (Weatherford) 2-2, So. (Fall 1:44)

5th Place Match

  • Isaac Long (Kingfisher) 30-8, Jr. over Mason Taylor (Clinton) 20-12, Jr. (Fall 2:34)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gannon Allen of Heritage Hall School
  • 2nd Place – Trey Bennett of Clinton
  • 3rd Place – Chance Cobb of Tuttle
  • 4th Place – Braxton North of Blanchard
  • 5th Place – Gabe Johnson of Harrah
  • 6th Place – Hunter Hadsall of Tecumseh

1st Place Match

  • Gannon Allen (Heritage Hall School) 27-4, Jr. over Trey Bennett (Clinton) 20-5, So. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Chance Cobb (Tuttle) 31-8, Jr. over Braxton North (Blanchard) 18-9, Jr. (Fall 3:19)

5th Place Match

  • Gabe Johnson (Harrah) 17-9, Jr. over Hunter Hadsall (Tecumseh) 11-12, So. (Fall 3:52)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sam Schmidt of Tuttle
  • 2nd Place – Tyler Jack Hoffman of Weatherford
  • 3rd Place – Landon Lahodny of Heritage Hall School
  • 4th Place – Cotie Bennett of Ada
  • 5th Place – BLAKE JOHNSON of Newcastle
  • 6th Place – Johnson Carter of Cache

1st Place Match

  • Sam Schmidt (Tuttle) 29-6, So. over Tyler Jack Hoffman (Weatherford) 19-7, Sr. (Fall 2:45)

3rd Place Match

  • Landon Lahodny (Heritage Hall School) 18-8, Sr. over Cotie Bennett (Ada) 17-9, Sr. (Dec 5-0)

5th Place Match

  • BLAKE JOHNSON (Newcastle) 14-7, . over Johnson Carter (Cache) 12-10, Sr. (Fall 1:45)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kohner Gallagher of Ada
  • 2nd Place – Parrish Terry of Tuttle
  • 3rd Place – Jacob Maston of Blanchard
  • 4th Place – Bryce Dougherty of Chickasha
  • 5th Place – Antonio Austin of Cache
  • 6th Place – Braxton Robertson of Elk City

1st Place Match

  • Kohner Gallagher (Ada) 27-3, Sr. over Parrish Terry (Tuttle) 24-10, Jr. (Fall 4:43)

3rd Place Match

  • Jacob Maston (Blanchard) 25-11, Sr. over Bryce Dougherty (Chickasha) 10-6, So. (Fall 0:41)

5th Place Match

  • Antonio Austin (Cache) 6-8, Sr. over Braxton Robertson (Elk City) 1-3, Fr. (Dec 9-3)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Harley Andrews of Tuttle
  • 2nd Place – Omari Smith of Heritage Hall School
  • 3rd Place – Colin Deaton of Blanchard
  • 4th Place – Eddie Wauahdooah of Chickasha
  • 5th Place – Izeaha Freeborn of Weatherford
  • 6th Place – Wyatt England of Tecumseh

1st Place Match

  • Harley Andrews (Tuttle) 32-0, Jr. over Omari Smith (Heritage Hall School) 21-2, Sr. (Fall 1:37)

3rd Place Match

  • Colin Deaton (Blanchard) 29-4, Sr. over Eddie Wauahdooah (Chickasha) 15-5, Sr. (Fall 3:48)

5th Place Match

  • Izeaha Freeborn (Weatherford) 18-8, Jr. over Wyatt England (Tecumseh) 16-7, So. (Fall 3:55)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryder Wiese of Blanchard
  • 2nd Place – Griffon Williams of Madill
  • 3rd Place – Felix Gonzales of Elk City
  • 4th Place – Seth Goodman of Harrah
  • 5th Place – Braxton Richardson-Shellstrom of Kingfisher
  • 6th Place – Jacob Abston of Tuttle

1st Place Match

  • Ryder Wiese (Blanchard) 36-1, Sr. over Griffon Williams (Madill) 12-2, Sr. (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Felix Gonzales (Elk City) 20-2, . over Seth Goodman (Harrah) 19-8, Sr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Braxton Richardson-Shellstrom (Kingfisher) 14-12, So. over Jacob Abston (Tuttle) 11-13, Sr. (Fall 1:12)
Team Scores
1Tuttle 320.0
2Heritage Hall School 188.5
3Blanchard 187.0
4Harrah 143.0
5Clinton 96.0
6Weatherford 80.0
7Cache 78.5
8Ada 74.0
9Kingfisher 65.0
9Newcastle 65.0
11Chickasha 64.5
12Tecumseh 55.0
13Madill 36.0
14Bristow 33.0
14Elk City 33.0
16Douglass 6.0

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0