in

OSSAA 4A West Regional Day One Results

Tuttle has a big lead in the 4A West Regional after day one.

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aden Sanders of Blanchard
  • 2nd Place – Liam Russell of Harrah
  • 3rd Place – Caden McElroy of Chickasha
  • 4th Place – Gant Browning of Kingfisher
  • 5th Place – Creek Williams of Weatherford
  • 6th Place – Garrett Spurlock of Tuttle

1st Place Match

  • Aden Sanders (Blanchard) 27-3, Jr. over Liam Russell (Harrah) 17-4, Fr. (MD 14-5)

3rd Place Match

  • Caden McElroy (Chickasha) 11-5, So. over Gant Browning (Kingfisher) 22-6, Fr. (Fall 0:48)

5th Place Match

  • Creek Williams (Weatherford) 12-8, Fr. over Garrett Spurlock (Tuttle) 5-10, Fr. (Dec 5-0)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Braden Potts of Tuttle
  • 2nd Place – Davis Park of Heritage Hall School
  • 3rd Place – Cade Carter of Harrah
  • 4th Place – Clayton Lane of Cache
  • 5th Place – Colton Jackson of Clinton
  • 6th Place – Jim Watkins of Bristow

1st Place Match

  • Braden Potts (Tuttle) 22-3, So. over Davis Park (Heritage Hall School) 23-3, So. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Cade Carter (Harrah) 12-5, Jr. over Clayton Lane (Cache) 12-2, Sr. (Dec 7-6)

5th Place Match

  • Colton Jackson (Clinton) 21-4, Jr. over Jim Watkins (Bristow) 13-7, So. (Fall 2:22)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashton Grounds of Tuttle
  • 2nd Place – Christian Bermea of Clinton
  • 3rd Place – Colby Winstead of Harrah
  • 4th Place – SILAS SNEAD of Newcastle
  • 5th Place – Rhylee Toepfer of Kingfisher
  • 6th Place – Ethan Banks of Elk City

1st Place Match

  • Ashton Grounds (Tuttle) 28-6, Sr. over Christian Bermea (Clinton) 19-10, Fr. (Fall 0:40)

3rd Place Match

  • Colby Winstead (Harrah) 16-5, Sr. over SILAS SNEAD (Newcastle) 18-7, Jr. (Fall 5:32)

5th Place Match

  • Rhylee Toepfer (Kingfisher) 17-16, Jr. over Ethan Banks (Elk City) 8-16, . (TF-1.5 5:45 (21-4))

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – JJ Head of Tuttle
  • 2nd Place – Luke Hill of Cache
  • 3rd Place – Wheeler Williams of Harrah
  • 4th Place – Levi Harris of Blanchard
  • 5th Place – Gunner McCracken of Heritage Hall School
  • 6th Place – Kole Lambert of Kingfisher

1st Place Match

  • JJ Head (Tuttle) 23-4, So. over Luke Hill (Cache) 19-3, Sr. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Wheeler Williams (Harrah) 22-6, Jr. over Levi Harris (Blanchard) 20-10, Sr. (Dec 10-4)

5th Place Match

  • Gunner McCracken (Heritage Hall School) 20-10, Sr. over Kole Lambert (Kingfisher) 21-11, Sr. (Fall 3:12)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hayden Brown of Tuttle
  • 2nd Place – Elijah Roque of Clinton
  • 3rd Place – Blake Witmer of Blanchard
  • 4th Place – Aubrey Ryans of Chickasha
  • 5th Place – Wilson Manek of Harrah
  • 6th Place – Trevor Freeman of Bristow

1st Place Match

  • Hayden Brown (Tuttle) 21-4, Jr. over Elijah Roque (Clinton) 11-4, Sr. (TF-1.5 4:55 (16-1))

3rd Place Match

  • Blake Witmer (Blanchard) 12-10, Jr. over Aubrey Ryans (Chickasha) 15-7, So. (Fall 1:52)

5th Place Match

  • Wilson Manek (Harrah) 19-9, Jr. over Trevor Freeman (Bristow) 12-8, Jr. (Fall 5:37)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Reese Davis of Tuttle
  • 2nd Place – Boston Powell of Heritage Hall School
  • 3rd Place – Jude Stone of Harrah
  • 4th Place – Aaron Seabolt of Clinton
  • 5th Place – Tre` Ivy of Ada
  • 6th Place – Chandler Fortney of Bristow

1st Place Match

  • Reese Davis (Tuttle) 32-5, Jr. over Boston Powell (Heritage Hall School) 29-4, So. (TF-1.5 4:13 (17-2))

3rd Place Match

  • Jude Stone (Harrah) 22-4, So. over Aaron Seabolt (Clinton) 22-8, Jr. (Fall 2:49)

5th Place Match

  • Tre` Ivy (Ada) 16-7, Jr. over Chandler Fortney (Bristow) 10-5, Fr. (Dec 4-0)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Dauphin of Tuttle
  • 2nd Place – Michael McCracken of Heritage Hall School
  • 3rd Place – Ethan Warren of Blanchard
  • 4th Place – MAX RINEHART of Newcastle
  • 5th Place – Chadlee Humphries of Harrah
  • 6th Place – JD Sigman of Tecumseh

1st Place Match

  • Bryce Dauphin (Tuttle) 24-3, Sr. over Michael McCracken (Heritage Hall School) 32-4, So. (TF-1.5 4:36 (16-0))

3rd Place Match

  • Ethan Warren (Blanchard) 28-13, Jr. over MAX RINEHART (Newcastle) 13-9, So. (Fall 1:05)

5th Place Match

  • Chadlee Humphries (Harrah) 20-9, Jr. over JD Sigman (Tecumseh) 11-9, Fr. (Dec 8-3)
Team Scores
1Tuttle 169.0
2Harrah 111.0
3Blanchard 78.0
4Heritage Hall School 76.0
5Clinton 66.0
6Cache 43.0
7Kingfisher 39.0
8Chickasha 35.5
9Newcastle 35.0
10Bristow 30.0
11Weatherford 28.0
12Tecumseh 18.0
13Ada 15.0
14Elk City 7.0
15Madill 4.0
16Douglass 0.0

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0