Yukon Jay Hancock Memorial Tournament
January 19-20, 2024
Top 10 Team Scores (20 teams entered)
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Edmond North | 371.5 | 6 | Collinsville | 142 |
2 | Allen, TX | 267.5 | T7 | Guthrie | 127.5 |
3 | Westmoore | 228.5 | T7 | Moore | 127.5 |
4 | Choctaw | 184.5 | 9 | Cascia Hall | 108.5 |
5 | Yukon | 176.5 | 10 | Union | 105.5 |
Outstanding Wrestler: Layton Schneider, Edmond North
106
1st Place – Maddux Tindal of Allen
2nd Place – Bryson Hand of Choctaw
3rd Place – Caleb Schneider of YUKON
4th Place – Gavin Chatham of WESTMOORE
5th Place – Gianni Diaz of Allen
6th Place – Jaaziel Benman of PUTNAM CITY NORTH
1st Place Match: Maddux Tindal (Allen) 5-0, Fr. over Bryson Hand (Choctaw) 4-1, Sr. (Fall 1:15)
3rd Place Match: Caleb Schneider (YUKON) 5-1, over Gavin Chatham (WM) 4-2, So. (Fall 5:31)
5th Place Match: Gianni Diaz (Allen) 5-2, Fr. over Jaaziel Benman (PCN) 9-6, So. (Dec 7-5)
113
1st Place – Tommy Baker of EDMOND NORTH
2nd Place – Jake Goodin of EDMOND NORTH
3rd Place – Kaedin Herendeen of GUTHRIE
4th Place – Brayden Kelly of WESTMOORE
5th Place – Cayden Campbell of Allen
6th Place – Jaxon Kennedy of YUKON
1st Place Match: Tommy Baker (EN) 5-0, Fr. over Jake Goodin (EN) 4-1, Jr. (Dec 1-0)
3rd Place Match: Kaedin Herendeen (GUTHRIE) 21-4, Jr. over Brayden Kelly (WM) 4-2, Sr. (Dec 7-3)
5th Place Match: Cayden Campbell (Allen) 5-2, Fr. over Jaxon Kennedy (YUKON) 4-3, (Dec 13-8)
120
1st Place – Devon Miller of EDMOND NORTH
2nd Place – Gerald Harris III of CASCIA HALL
3rd Place – Hayden Wright of YUKON
4th Place – Sawyer Hackbarth of EDMOND NORTH
5th Place – Orlando McClain of MOORE
6th Place – Wesley Davies of Choctaw
1st Place Match: Devon Miller (EN) 5-0, Jr. over Gerald Harris III (CH) 27-1, Jr. (UTB 2-2)
3rd Place Match: Hayden Wright (YUKON) 5-1, over Sawyer Hackbarth (EN) 4-2, So. (MD 11-3)
5th Place Match: Orlando McClain (MOORE) 5-2, So. over Wesley Davies (Choctaw) 4-3, So. (Dec 9-5)
126
1st Place – Canon Acklin of COLLINSVILLE
2nd Place – Kelby Bernard of Allen
3rd Place – Camden Webb of CASCIA HALL
4th Place – Jackson Yeatman of WESTMOORE
5th Place – Connor Earwood of Choctaw
6th Place – Christian Belford of EDMOND NORTH
1st Place Match: Canon Acklin (COLLINSVILLE) 31-4, Sr. over Kelby Bernard (Allen) 4-1, Jr. (TB-1 2-1)
3rd Place Match: Camden Webb (CH) 28-1, Jr. over Jackson Yeatman (WM) 5-2, So. (Fall 1:18)
5th Place Match: Connor Earwood (Choctaw) 5-2, over Christian Belford (EN) 3-1, Sr. (M. For.)
132
1st Place – Hudson Hackbarth of EDMOND NORTH
2nd Place – Jair Jackson-Bey of Allen
3rd Place – Miles Velasquez of CASCIA HALL
4th Place – Brayden Belford of EDMOND NORTH
5th Place – Drew Auwen of Choctaw
6th Place – Topher Garrett of MOORE
1st Place Match: Hudson Hackbarth (EN) 5-0, Sr. over Jair Jackson-Bey (Allen) 4-1, So. (Dec 6-5)
3rd Place Match: Miles Velasquez (CH) 20-1, Jr. over Brayden Belford (EN) 4-2, Sr. (SV 4-2)
5th Place Match: Drew Auwen (Choctaw) 5-2, over Topher Garrett (MOORE) 4-3, Jr. (SV-1 3-1)
138
1st Place – Hunter Hollingsworth of EDMOND NORTH
2nd Place – Treshuan Tecson of CASCIA HALL
3rd Place – Cash Holman of Choctaw
4th Place – Austin Letsche of Allen
5th Place – Brock Gowens of BISHOP MCGUINNESS
6th Place – Max McDaniel of EDMOND NORTH
1st Place Match: Hunter Hollingsworth (EN) 5-0, Sr. over Treshuan Tecson (CH) 26-1, Sr. (Dec 1-0)
3rd Place Match: Cash Holman (Choctaw) 5-1, over Austin Letsche (Allen) 6-2, Jr. (MD 11-0)
5th Place Match: Brock Gowens (MCGUINNESS) 18-6, Sr. over Max McDaniel (EN) 5-3, Jr. (Fall 4:34)
144
1st Place – Layton Schneider of EDMOND NORTH
2nd Place – Javin Jackson-Bey of Allen
3rd Place – Hudson Henslick of COLLINSVILLE
4th Place – Steven Brooks of ENID
5th Place – Seth Shouse of MOORE
6th Place – Cohen Rich of BISHOP MCGUINNESS
1st Place Match: Layton Schneider (EN) 5-0, Sr. over Javin Jackson-Bey (Allen) 4-1, Jr. (MD 13-2)
3rd Place Match: Hudson Henslick (COLLINSVILLE) 29-8, Sr. over Steven Brooks (ENID) 27-7, Sr. (Fall 1:21)
5th Place Match: Seth Shouse (MOORE) 5-2, Sr. over Cohen Rich (MCGUINNESS) 18-9, Jr. (Fall 4:43)
150
1st Place – Joseph Jeter of EDMOND NORTH
2nd Place – Trae Rios of WESTMOORE
3rd Place – Jospeh Liescheski of Allen
4th Place – Wes Madden of EDMOND MEMORIAL
5th Place – Cable Golden of COLLINSVILLE
6th Place – Gage Guthrie of Choctaw
1st Place Match: Joseph Jeter (EN) 5-0, So. over Trae Rios (WM) 4-1, Jr. (MD 8-0)
3rd Place Match: Jospeh Liescheski (Allen) 5-1, Sr. over Wes Madden (EM) 25-7, Jr. (MD 13-1)
5th Place Match: Cable Golden (COLLINSVILLE) 20-15, Sr. over Gage Guthrie (Choctaw) 4-3, Sr. (Fall 2:35)
157
1st Place – Kody Routledge of EDMOND NORTH
2nd Place – Carter Nekvapil of Allen
3rd Place – Logan Ashford of MOORE
4th Place – Deshawn Tate of YUKON(
5th Place – Jory Garrett of Choctaw
6th Place – Joseph Masson-Sanchez of LAWTON
1st Place Match: Kody Routledge (EN) 5-0, Jr. over Carter Nekvapil (Allen) 4-1, So. (TF-1.5 4:51 (19-4))
3rd Place Match: Logan Ashford (MOORE) 5-1, Sr. over Deshawn Tate (YUKON) 4-2, (Fall 3:07)
5th Place Match: Jory Garrett (Choctaw) 6-2, over Joseph Masson-Sanchez (LAWTON) 15-7, Jr. (SV 8-6)
165
1st Place – Brayden Lucas of EDMOND NORTH
2nd Place – Bryson Hall of GUTHRIE
3rd Place – Kaden Nation of COLLINSVILLE
4th Place – Mason Armstrong of WESTMOORE
5th Place – Josh Henderson of JENKS
6th Place – Tanner Jarvis of UNION
1st Place Match: Brayden Lucas (EN) 5-0, Sr. over Bryson Hall (GUTHRIE) 4-1, Jr. (Fall 3:27)
3rd Place Match: Kaden Nation (COLLINSVILLE) 22-11, So. over Mason Armstrong (WM) 5-2, Jr. (UTB 3-2)
5th Place Match: Josh Henderson (JENKS) 18-8, Jr. over Tanner Jarvis (UNION) 3-3, Fr. (Dec 11-7)
175
1st Place – Jude Randall of EDMOND NORTH
2nd Place – Cole Olguin of WESTMOORE
3rd Place – Ryan Gooch of PUTNAM CITY NORTH
4th Place – Sean Ross of COLLINSVILLE
5th Place – Tyler Gettings of GUTHRIE
6th Place – Tyler Duelley of Allen
1st Place Match: Jude Randall (EN) 5-0, Sr. over Cole Olguin (WM) 4-1, Jr. (Dec 3-2)
3rd Place Match: Ryan Gooch (PCN) 23-5, Sr. over Sean Ross (COLLINSVILLE) 18-15, So. (Fall 0:23)
5th Place Match: Tyler Gettings (GUTHRIE) 5-2, Sr. over Tyler Duelley (Allen) 4-3, Jr. (Dec 8-6)
190
1st Place – Aiden Cooley of Allen
2nd Place – Wura Yinusa of UNION
3rd Place – Markus Stewart of PUTNAM CITY NORTH
4th Place – Ryan Martindale of YUKON
5th Place – Asher Walls of Choctaw
6th Place – Jordan Cox of WESTMOORE
1st Place Match: Aiden Cooley (Allen) 5-0, So. over Wura Yinusa (UNION) 4-1, Jr. (Dec 4-2)
3rd Place Match: Markus Stewart (PCN) 23-5, Jr. over Ryan Martindale (YUKON) 4-2, (Fall 3:09)
5th Place Match: Asher Walls (Choctaw) 5-2, Jr. over Jordan Cox (WM) 4-1, Sr. (M. For.)
215
1st Place – Oscar Williams of EDMOND NORTH
2nd Place – Destry Lujan of YUKON
3rd Place – Devin Lacroix of WESTMOORE
4th Place – Tyzel Zachry of LAWTON
5th Place – Eli Moroney of GUTHRIE
6th Place – Attikus Wright of MOORE
1st Place Match: Oscar Williams (EN) 5-0, Sr. over Destry Lujan (YUKON) 4-1, (Fall 0:20)
3rd Place Match: Devin Lacroix (WM) 5-1, Jr. over Tyzel Zachry (LAWTON) 18-5, Jr. (Dec 3-1)
5th Place Match: Eli Moroney (GUTHRIE) 5-2, Sr. over Attikus Wright (MOORE) 5-3, Sr. (Fall 1:43)
285
1st Place – Ricky Thomas of EDMOND NORTH
2nd Place – Gavin Gagnon of WESTMOORE
3rd Place – Kaden Stitt of Choctaw
4th Place – Contrell Richardson of UNION
5th Place – Brian Seyed-Kordestanchi of PUTNAM CITY WEST
6th Place – Jason Stephenson of PUTNAM CITY
1st Place Match: Ricky Thomas (EN) 5-0, Sr. over Gavin Gagnon (WM) 4-1, Jr. (Fall 1:44)
3rd Place Match: Kaden Stitt (Choctaw) 5-1, So. over Contrell Richardson (UNION) 5-2, So. (Fall 5:04)
5th Place Match: Brian Seyed-Kordestanchi (PCW) 20-4, Sr. over Jason Stephenson (PC) 7-7, So. (Fall 2:44)