Wilburton Girls Invitational
December 10, 2021
Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | ||
1. | Sallisaw | 140 | 6. | Stilwell | 60 | 11. | Tecumseh | 34 | ||
2. | Claremore | 118 | 7. | McAlester | 51 | 12. | Arkoma | 26 | ||
3. | Sapulpa | 107 | 8. | Ada | 49 | 13. | Henryetta | 22 | ||
4. | Wilburton | 96 | 9. | Morris | 49 | |||||
5. | Durant | 72 | 10. | Warner | 46 |
HS Girls – 100/107
1st Place – Emma Wissman-Travis of Sallisaw
2nd Place – Kalynn Geranen of Claremore
3rd Place – EllaBabe Fisher of Ada
4th Place – Elizabeth Wann of Wilburton
5th Place – Vivian Hayes of Tecumseh
6th Place – Makayla Partain of Tecumseh
1st Place Match: Emma Wissman-Travis (Sallisaw) won by fall over Kalynn Geranen (Claremore) (Fall 2:41)
3rd Place Match: EllaBabe Fisher (Ada) won by fall over Elizabeth Wann (Wilburton) (Fall 1:07)
5th Place Match: Vivian Hayes (Tecumseh) won by fall over Makayla Partain (Tecumseh) (Fall 0:29)
HS Girls – 114/120
1st Place – Madison Roe of Wilburton
2nd Place – Skyler Owens of Morris
3rd Place – Brenlyn Vickrey of Claremore
4th Place – Emma Heath of Claremore
5th Place – Eden Ramos of Morris
6th Place – Kortlyn Sansom of Claremore
1st Place Match: Madison Roe (Wilburton) won by fall over Skyler Owens (Morris) (Fall 0:58)
3rd Place Match: Brenlyn Vickrey (Claremore) won by fall over Emma Heath (Claremore) (Fall 1:21)
5th Place Match: Eden Ramos (Morris) won by fall over Kortlyn Sansom (Claremore) (Fall 0:16)
HS Girls – 126/132
1st Place – Mackenzie Bacon of Claremore
2nd Place – Kasey Adame of Sallisaw
3rd Place – Trinity Rakestraw of Tecumseh
4th Place – Kat Molster of Claremore
5th Place – Audra Wickersham of Durant
6th Place – Riley Alexander of Claremore
1st Place Match: Mackenzie Bacon (Claremore) won by fall over Kasey Adame (Sallisaw) (Fall 1:30)
3rd Place Match: Trinity Rakestraw (Tecumseh) won by fall over Kat Molster (Claremore) (Fall 5:55)
5th Place Match: Audra Wickersham (Durant) won by fall over Riley Alexander (Claremore) (Fall 0:51)
HS Girls – 138/145
1st Place – Madison Byroads of Henryetta
2nd Place – Madison Posey of Wilburton
3rd Place – Liz Cope of Sapulpa
4th Place – Dezi Bulwin of Claremore
5th Place – Kaitlyn Tripp of Tecumseh
Round 1
Madison Byroads (Henryetta) won by fall over Madison Posey (Wilburton) (Fall 2:20)
Liz Cope (Sapulpa) won by fall over Kaitlyn Tripp (Tecumseh) (Fall 0:40)
Round 2
Dezi Bulwin (Claremore) won by fall over Liz Cope (Sapulpa) (Fall 3:09)
Madison Byroads (Henryetta) won by fall over Kaitlyn Tripp (Tecumseh) (Fall 1:48)
Round 3
Dezi Bulwin (Claremore) won by fall over Kaitlyn Tripp (Tecumseh) (Fall 0:45)
Liz Cope (Sapulpa) won by fall over Madison Posey (Wilburton) (Fall 2:58)
Round 4
Madison Posey (Wilburton) won by fall over Dezi Bulwin (Claremore) (Fall 1:10)
Madison Byroads (Henryetta) won by fall over Liz Cope (Sapulpa) (Fall 1:24)
Round 5
Madison Byroads (Henryetta) won by fall over Dezi Bulwin (Claremore) (Fall 1:17)
Madison Posey (Wilburton) won by fall over Kaitlyn Tripp (Tecumseh) (Fall 1:18)
HS Girls – 152/165
1st Place – Kassandra Buckner of Sapulpa
2nd Place – Lily Haywood of Wilburton
3rd Place – Ali Haywood of Wilburton
4th Place – Lana Petree of Sallisaw
5th Place – Natalia palma of Ada
6th Place – Josie Hilton of Tecumseh
Round 1
Ali Haywood (Wilburton) won by fall over Lana Petree (Sallisaw) (Fall 3:22)
Kassandra Buckner (Sapulpa) won by fall over Josie Hilton (Tecumseh) (Fall 0:27)
Lily Haywood (Wilburton) won by fall over Natalia palma (Ada) (Fall 1:23)
Round 2
Lily Haywood (Wilburton) won by fall over Ali Haywood (Wilburton) (Fall 1:21)
Kassandra Buckner (Sapulpa) won by fall over Natalia palma (Ada) (Fall 3:13)
Lana Petree (Sallisaw) won by fall over Josie Hilton (Tecumseh) (Fall 0:32)
Round 3
Ali Haywood (Wilburton) won by fall over Natalia palma (Ada) (Fall 3:47)
Kassandra Buckner (Sapulpa) won by fall over Lana Petree (Sallisaw) (Fall 1:14)
Lily Haywood (Wilburton) won by fall over Josie Hilton (Tecumseh) (Fall 0:24)
Round 4
Ali Haywood (Wilburton) won by fall over Josie Hilton (Tecumseh) (Fall 0:24)
Kassandra Buckner (Sapulpa) won by fall over Lily Haywood (Wilburton) (Fall 0:41)
Lana Petree (Sallisaw) won by fall over Natalia palma (Ada) (Fall 0:32)
Round 5
Kassandra Buckner (Sapulpa) won by fall over Ali Haywood (Wilburton) (Fall 1:08)
Natalia palma (Ada) won by fall over Josie Hilton (Tecumseh) (Fall 2:35)
Lily Haywood (Wilburton) won by fall over Lana Petree (Sallisaw) (Fall 1:20)
HS Girls – 185/235
1st Place – Caris Morris of Sapulpa
2nd Place – Tori French of Warner
3rd Place – Hannah Lightfoot of Sallisaw
4th Place – Taryn England of Tecumseh
5th Place – Riley Cox of Tecumseh
Round 1
Tori French (Warner) won by fall over Taryn England (Tecumseh) (Fall 0:39)
Caris Morris (Sapulpa) won by fall over Riley Cox (Tecumseh) (Fall 0:31)
Round 2
Hannah Lightfoot (Sallisaw) won by fall over Riley Cox (Tecumseh) (Fall 0:44)
Caris Morris (Sapulpa) won by fall over Tori French (Warner) (Fall 2:26)
Round 3
Caris Morris (Sapulpa) won by fall over Hannah Lightfoot (Sallisaw) (Fall 3:20)
Taryn England (Tecumseh) won by fall over Riley Cox (Tecumseh) (Fall 0:38)
Round 4
Hannah Lightfoot (Sallisaw) won by fall over Taryn England (Tecumseh) (Fall 1:05)
Tori French (Warner) won by fall over Riley Cox (Tecumseh) (Fall 0:47)
Round 5
Tori French (Warner) won by fall over Hannah Lightfoot (Sallisaw) (Fall 3:18)
Caris Morris (Sapulpa) won by fall over Taryn England (Tecumseh) (Fall 0:19)