in , ,

The Carl Albert State College Viking Open Results

Carl Albert State College hosted their first-ever Viking Open this Saturday in Poteau. The tournament included wrestlers from Carl Albert, NEO, Oklahoma State, the University of Oklahoma, and more.

It included a host of former Oklahoma high school kids winning titles with Teague Travis(Stillwater)-141, Hunter Jump(Duncan)-165, Seth Seago(Claremore)-197, and Dan Baker(Sulphur)-HWT.

Complete places are listed below.

College Men – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Collins of Neosho
  • 2nd Place – Jaxson Roney of Carl Albert State
  • 3rd Place – Robert Fairchild (b) of Williams Baptist University
  • 4th Place – Alexander Yokubaitis of UNATTACHED
  • 6th Place – Tristan Smith of Carl Albert State
  • 6th Place – Jake Stanton of Oklahoma Wesleyan

1st Place Match

  • Tyler Collins (Neosho) won by fall over Jaxson Roney (Carl Albert State) (Fall 2:38)

3rd Place Match

  • Robert Fairchild (b) (Williams Baptist University) won by decision over Alexander Yokubaitis (UNATTACHED) (Dec 7-5)

5th Place Match

College Men – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dalen Moore of Northeast Oklahoma
  • 2nd Place – Thaddeus Long of Central Oklahoma
  • 3rd Place – Gabriel Vidlak of Oklahoma Unattached
  • 4th Place – Alex Prince of Northeast Oklahoma
  • 6th Place – Joshua Wright (b)1 of Williams Baptist University
  • 6th Place – Jacob Schwenker of Carl Albert State

1st Place Match

  • Dalen Moore (Northeast Oklahoma) won by decision over Thaddeus Long (Central Oklahoma) (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Gabriel Vidlak (Oklahoma Unattached) won by decision over Alex Prince (Northeast Oklahoma) (Dec 14-13)

5th Place Match

College Men – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Teague Travis of Cowboy RTC
  • 2nd Place – Josh Taylor of Unattached
  • 3rd Place – Matty Bianchi of Unattached
  • 4th Place – Dalton Burdick of Northeast Oklahoma
  • 6th Place – Raphael Marascio of Northeast Oklahoma
  • 6th Place – Peter Rolle of Central Oklahoma

1st Place Match

  • Teague Travis (Cowboy RTC) won by fall over Josh Taylor (Unattached) (Fall 4:07)

3rd Place Match

  • Matty Bianchi (Unattached) won by major decision over Dalton Burdick (Northeast Oklahoma) (Maj 13-2)

5th Place Match

College Men – 149

Guaranteed Places

  • 2nd Place – Travis Mastrogiovanni of Cowboy RTC
  • 2nd Place – Victor Voinovich of Cowboy RTC
  • 3rd Place – Kishma Davis of Pro-Style Wrestling Club
  • 4th Place – Daniel Manibog of Oklahoma State University
  • 6th Place – Nicholas Souder (b) of Williams Baptist University
  • 6th Place – Dylan Brown of Northeast Oklahoma

1st Place Match

3rd Place Match

  • Kishma Davis (Pro-Style Wrestling Club) won by forfeit over Daniel Manibog (Oklahoma State University) (FF)

5th Place Match

College Men – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luke Mechler of UNATTACHED
  • 2nd Place – Brady DeArmond of Unattached
  • 3rd Place – Gabe Johnson of Unattached
  • 4th Place – Cayden Auch of Little Rock Unattached
  • 6th Place – Jackson Oplotnik of Oklahoma Unattached
  • 6th Place – Gunnar Bradley of Northeast Oklahoma

1st Place Match

  • Luke Mechler (UNATTACHED) won by major decision over Brady DeArmond (Unattached) (Maj 11-1)

3rd Place Match

  • Gabe Johnson (Unattached) won by decision over Cayden Auch (Little Rock Unattached) (Dec 3-2)

5th Place Match

College Men – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Jump of Central Oklahoma
  • 2nd Place – Richard Mack of Northeast Oklahoma
  • 3rd Place – Thatcher Hall of Oklahoma Unattached
  • 4th Place – Steele Morin of Northeast Oklahoma
  • 6th Place – Keedin Crockett of Northeast Oklahoma
  • 6th Place – Carson Gleghorn of Neosho

1st Place Match

  • Hunter Jump (Central Oklahoma) won by decision over Richard Mack (Northeast Oklahoma) (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Thatcher Hall (Oklahoma Unattached) won by decision over Steele Morin (Northeast Oklahoma) (Dec 10-5)

5th Place Match

College Men – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ty Lukens of Little Rock Unattached
  • 2nd Place – Dayton Fields of Northeast Oklahoma
  • 3rd Place – Blake Skidgel of Cowboy RTC
  • 4th Place – Barrett Haemker of Unattached
  • 6th Place – Joel Anguiano ( B) of Williams Baptist University
  • 6th Place – Dailen Presgrove of Oklahoma Wesleyan

1st Place Match

  • Ty Lukens (Little Rock Unattached) won by fall over Dayton Fields (Northeast Oklahoma) (Fall 2:15)

3rd Place Match

  • Blake Skidgel (Cowboy RTC) won by major decision over Barrett Haemker (Unattached) (Maj 10-2)

5th Place Match

College Men – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kyle Haas of Oklahoma State
  • 2nd Place – Nikolas Perovic (b) of Williams Baptist University
  • 3rd Place – Alex Kauffman of Central Oklahoma
  • 4th Place – Trevor Dopps of Cowboy RTC
  • 6th Place – Evan Shetley of Unattached
  • 6th Place – Jackson White of Northeast Oklahoma

1st Place Match

  • Kyle Haas (Oklahoma State) won by fall over Nikolas Perovic (b) (Williams Baptist University) (Fall 0:11)

3rd Place Match

  • Alex Kauffman (Central Oklahoma) won by decision over Trevor Dopps (Cowboy RTC) (Dec 9-2)

5th Place Match

College Men – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Seth Seago of Northeast Oklahoma
  • 2nd Place – Seth Sarasua of Northeast Oklahoma
  • 3rd Place – Emmanuel Skillings of Unattached
  • 4th Place – John Bray of Neosho
  • 6th Place – Babatunde Oroye of Neosho
  • 6th Place – Cade Ward of Northeast Oklahoma

1st Place Match

  • Seth Seago (Northeast Oklahoma) won by decision over Seth Sarasua (Northeast Oklahoma) (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Emmanuel Skillings (Unattached) won by decision over John Bray (Neosho) (Dec 4-2)

5th Place Match

College Men – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dan Baker of Northeast Oklahoma
  • 2nd Place – Judson Rowland of Unattached
  • 3rd Place – Kale Schrader of Northeast Oklahoma
  • 4th Place – Kaleb Stone of Northeast Oklahoma
  • 6th Place – Rj Iban of University of the Ozarks
  • 6th Place – Ryder Wiese of Oklahoma Unattached

1st Place Match

  • Dan Baker (Northeast Oklahoma) won by decision over Judson Rowland (Unattached) (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Kale Schrader (Northeast Oklahoma) won by fall over Kaleb Stone (Northeast Oklahoma) (Fall 5:35)

5th Place Match

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0