Sand Springs – Bobby Lyons Tournament
January 14-15, 2022
Top 15 Team Scores (25 teams entered)
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | ||
1. | Allen, TX | 372.5 | 6. | Cushing | 211.5 | 11. | Sapulpa | 161.5 | ||
2. | Collinsville | 347.5 | 7. | Owasso | 192 | 12. | Sperry | 150 | ||
3. | Bixby | 334 | 7. | Rockwall, TX | 192 | 13. | Houston High | 123 | ||
4. | Adams City, CO | 305.5 | 9. | Southlake Carroll, TX | 188 | 14. | Bartlesville | 101 | ||
5. | Christian Brothers, TN | 218 | 10. | Sand Springs | 166 | 15. | Prosper, TX | 96 |
106
1st Place – Bryson Humphries of Owasso
2nd Place – Colby Baltz of Houston High
3rd Place – Johnny Leverich of Cushing
4th Place – Vinny Tindal of Allen
5th Place – Cavin Peper of Sapulpa
6th Place – Nicholas Vasquez of Adams City High
1st Place Match: Bryson Humphries (Owasso ) 4-0, So. over Colby Baltz (Houston High) 34-7, So. (Fall 5:10)
3rd Place Match: Johnny Leverich (Cushing) 17-4, Sr. over Vinny Tindal (Allen ) 21-8, Fr. (MD 11-2)
5th Place Match: Cavin Peper (Sapulpa) 13-6, So. over Nicholas Vasquez (Adams City High) 18-7, Jr. (Fall 0:52)
113
1st Place – Canon Acklin of Collinsville
2nd Place – Kelby Bernard of Allen
3rd Place – Caydon Miller of Sapulpa
4th Place – Iziah Tusler of Cushing
5th Place – Chase Cormican of Sperry
6th Place – Adryan Lopez of Adams City High
7th Place – Adrian Hernandez of Rockwall
8th Place – Aaron Martinez of Prosper
9th Place – Alex Patrick of Tulsa Will Rogers
10th Place – Tyler Morrow of Copperas Cove
11th Place – Jamahl Lloyd of Copperas Cove
1st Place Match: Canon Acklin (Collinsville) 15-2, So. over Kelby Bernard (Allen ) 8-2, Fr. (MD 8-0)
3rd Place Match: Caydon Miller (Sapulpa) 16-4, Sr. over Iziah Tusler (Cushing) 17-6, Fr. (Dec 4-3)
5th Place Match: Chase Cormican (Sperry) 13-8, So. over Adryan Lopez (Adams City High) 10-12, Sr. (Fall 0:43)
120
1st Place – Gerald Harris of Collinsville
2nd Place – Alex Ropski of Christian Brothers
3rd Place – Frankie Limon of Copperas Cove
4th Place – Zeke Wheeler of Owasso
5th Place – Jaxson Humphries of Owasso
6th Place – Dylan Milster of Rockwall
7th Place – Dariuz Black of Union
8th Place – Daniel Hernandez of Cushing
9th Place – Jackson Willingham of Sapulpa
10th Place – Xavier Flanagan of Southlake Carroll
11th Place – Jack Sipnewski of Houston High
12th Place – Slayter Ferrell of Sand Springs CPHS
1st Place Match: Gerald Harris (Collinsville) 25-4, Fr. over Alex Ropski (Christian Brothers) 27-12, Jr. (MD 21-7)
3rd Place Match: Frankie Limon (Copperas Cove) 28-3, Jr. over Zeke Wheeler (Owasso ) 3-2, Sr. (Dec 6-0)
5th Place Match: Jaxson Humphries (Owasso ) 4-2, So. over Dylan Milster (Rockwall) 22-16, So. (For.)
126
1st Place – Clay Gates of Collinsville
2nd Place – Caden Garcia of Allen
3rd Place – Samuel Iturrino of Prosper
4th Place – Jaxon Lopez of Adams City High
5th Place – Dylan Abbott of Sperry
6th Place – Andy Colllier of Cushing
1st Place Match: Clay Gates (Collinsville) 25-5, Jr. over Caden Garcia (Allen ) 20-5, Sr. (Dec 9-3)
3rd Place Match: Samuel Iturrino (Prosper) 19-12, So. over Jaxon Lopez (Adams City High) 17-8, Jr. (Fall 3:48)
5th Place Match: Dylan Abbott (Sperry) 12-8, Fr. over Andy Colllier (Cushing) 20-10, So. (Fall 2:42)
132
1st Place – Zach Blankenship of Bixby
2nd Place – Hunter Sturgill of Heritage High School
3rd Place – Jace Long of Adams City High
4th Place – Jake Moon of Rockwall
5th Place – Ethan Peterson of Sapulpa
6th Place – Hudson Henslick of Collinsville
1st Place Match: Zach Blankenship (Bixby) 16-1, Sr. over Hunter Sturgill (Heritage High School) 28-5, Fr. (Dec 5-1)
3rd Place Match: Jace Long (Adams City High) 19-5, Sr. over Jake Moon (Rockwall) 24-8, So. (Dec 7-0)
5th Place Match: Ethan Peterson (Sapulpa) 19-5, So. over Hudson Henslick (Collinsville) 13-8, So. (MD 9-1)
138
1st Place – Kade Moore of Allen
2nd Place – Jace Roller of Bixby
3rd Place – Brady Benham of Sperry
4th Place – Kaiser Simpson of Cushing
5th Place – Maximus Gutierrez of Adams City High
6th Place – Elijah Lunn of Bartlesville
1st Place Match: Kade Moore (Allen ) 23-1, Sr. over Jace Roller (Bixby) 14-5, So. (SV-1 8-6)
3rd Place Match: Brady Benham (Sperry) 18-3, So. over Kaiser Simpson (Cushing) 24-2, Jr. (Dec 3-2)
5th Place Match: Maximus Gutierrez (Adams City High) 22-6, Jr. over Elijah Lunn (Bartlesville) 4-3, So. (Fall 3:37)
145
1st Place – Cole Brooks of Collinsville
2nd Place – Levi Deaguero of Adams City High
3rd Place – Christian Kaiser of Bixby
4th Place – Mitchell Smith of Sand Springs CPHS
5th Place – Caden Kelley of Bixby
6th Place – Austin Nekvapil of Allen
1st Place Match: Cole Brooks (Collinsville) 25-2, Jr. over Levi Deaguero (Adams City High) 23-1, Jr. (Dec 8-5)
3rd Place Match: Christian Kaiser (Bixby) 16-4, Jr. over Mitchell Smith (Sand Springs CPHS) 20-4, Jr. (Inj. 0:00)
5th Place Match: Caden Kelley (Bixby) 11-6, Jr. over Austin Nekvapil (Allen ) 22-11, Sr. (Dec 5-1)
152
1st Place – Cameron Steed of Collinsville
2nd Place – Mario Danzi of Allen
3rd Place – Noah Smith of Union
4th Place – Jakeb Snyder of Bixby
5th Place – Boede Gibson of Southlake Carroll
6th Place – Blake Gilkey of Collinsville
1st Place Match: Cameron Steed (Collinsville) 28-2, Sr. over Mario Danzi (Allen ) 16-6, Sr. (Dec 4-3)
3rd Place Match: Noah Smith (Union) 4-1, . over Jakeb Snyder (Bixby) 12-6, Jr. (Fall 1:19)
5th Place Match: Boede Gibson (Southlake Carroll) 20-7, So. over Blake Gilkey (Collinsville) 4-3, . (Dec 9-7)
160
1st Place – Jordan Williams of Owasso
2nd Place – Drake Acklin of Collinsville
3rd Place – Caleb Rogers of Bixby
4th Place – Tyson Moffitt of Adams City High
5th Place – Donovan Henry of Rockwall
6th Place – Kobe Smith of Chandler
1st Place Match: Jordan Williams (Owasso ) 4-0, Sr. over Drake Acklin (Collinsville) 23-5, Sr. (Dec 7-4)
3rd Place Match: Caleb Rogers (Bixby) 11-5, Sr. over Tyson Moffitt (Adams City High) 21-6, Sr. (Fall 5:40)
5th Place Match: Donovan Henry (Rockwall) 15-14, Jr. over Kobe Smith (Chandler) 10-4, Jr. (Dec 7-5)
170
1st Place – Aidan Bowers of Christian Brothers
2nd Place – Vinny Oliva of Allen
3rd Place – Wyatt Hartley of Collinsville
4th Place – Blake Jones of Sand Springs CPHS
5th Place – Jaxen Wright of Morris
6th Place – Cooper Thomas of Sapulpa
1st Place Match: Aidan Bowers (Christian Brothers) 35-3, Sr. over Vinny Oliva (Allen ) 21-4, Sr. (Fall 4:55)
3rd Place Match: Wyatt Hartley (Collinsville) 25-6, Sr. over Blake Jones (Sand Springs CPHS) 4-2, Sr. (Dec 3-1)
5th Place Match: Jaxen Wright (Morris) 3-2, Jr. over Cooper Thomas (Sapulpa) 14-7, Jr. (MD 8-0)
182
1st Place – Gervacio Gonzalez of Christian Brothers
2nd Place – Hank Puckett of Bixby
3rd Place – Jarrett Stoner of Rockwall
4th Place – Luke Eschenhiemer of Cascia Hall
5th Place – Carter Manley of Bartlesville
6th Place – Riley Matheson of Cushing
1st Place Match: Gervacio Gonzalez (Christian Brothers) 33-3, Sr. over Hank Puckett (Bixby) 11-6, So. (Dec 7-2)
3rd Place Match: Jarrett Stoner (Rockwall) 29-7, Jr. over Luke Eschenhiemer (Cascia Hall) 3-2, Jr. (Inj. 0:00)
5th Place Match: Carter Manley (Bartlesville) 5-2, Sr. over Riley Matheson (Cushing) 11-10, Jr. (MD 10-2)
195
1st Place – Jersey Robb of Bixby
2nd Place – Brayden Gilkey of Collinsville
3rd Place – Brooks Dudley of Sand Springs CPHS
4th Place – Cameron Cavins of Christian Brothers
5th Place – Jay Stahl of Allen
6th Place – Beau Hansen of Cascia Hall
1st Place Match: Jersey Robb (Bixby) 18-0, Jr. over Brayden Gilkey (Collinsville) 12-2, Sr. (Dec 9-3)
3rd Place Match: Brooks Dudley (Sand Springs CPHS) 13-5, Sr. over Cameron Cavins (Christian Brothers) 29-9, Sr. (Dec 7-3)
5th Place Match: Jay Stahl (Allen ) 27-7, Jr. over Beau Hansen (Cascia Hall) 4-3, Sr. (Fall 2:23)
220
1st Place – Mohamed Elgouhari of Allen
2nd Place – Jack Puckett of Bixby
3rd Place – Mason Harris of Sand Springs CPHS
4th Place – Timbrook Hodge of Christian Brothers
5th Place – Creshawn Mayberry of Union
6th Place – Micah Ortiz of Adams City High
1st Place Match: Mohamed Elgouhari (Allen ) 26-1, Sr. over Jack Puckett (Bixby) 13-3, Sr. (Dec 2-1)
3rd Place Match: Mason Harris (Sand Springs CPHS) 9-3, So. over Timbrook Hodge (Christian Brothers) 30-7, Sr. (SV-1 4-2)
5th Place Match: Creshawn Mayberry (Union) 4-2, . over Micah Ortiz (Adams City High) 9-7, Jr. (Fall 1:36)
285
1st Place – Tyler Rich of Owasso
2nd Place – Drake Madole of Allen
3rd Place – Garrett Ritter of Bixby
4th Place – Aiden Barrera of Rockwall
5th Place – Cy Renney of Adams City High
6th Place – Dylan Vaughn of Southlake Carroll
1st Place Match: Tyler Rich (Owasso ) 4-0, Jr. over Drake Madole (Allen ) 24-6, Jr. (Fall 1:35)
3rd Place Match: Garrett Ritter (Bixby) 9-6, So. over Aiden Barrera (Rockwall) 17-10, Jr. (Fall 3:10)
5th Place Match: Cy Renney (Adams City High) 21-6, Sr. over Dylan Vaughn (Southlake Carroll) 3-3, Jr. (Fall 2:55)