Paul Post Classic (Girls)
January 20-21, 2023
Site: Sallisaw
Top 10 Team Scores (21 teams entered)
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Rogers, AR | 153 | 6 | Perry | 75 |
2 | Jay | 129.5 | 7 | Bentonville, AR | 71 |
3 | Heritage, AR | 105 | 8 | Pryor | 67 |
4 | Fayetteville, AR | 95 | 9 | Vian | 61 |
5 | Grove | 77 | 10 | Sallisaw | 53.5 |
100
1st Place – Emma Wissmam-Travis of Sallisaw
2nd Place – Ashly Johnson of Poteau
3rd Place – Mackenzie Graves of Bentonville
4th Place – Jacie Moffett of Jay
5th Place – Haylee Ingram of Perry
6th Place – Milla Andrews of Fayetteville
1st Place Match: Emma Wissmam-Travis (Sallisaw) 22-1, Sr. over Ashly Johnson (Poteau) 20-2, Jr. (Fall 4:47)
3rd Place Match: Mackenzie Graves (Bentonville) 36-7, Jr. over Jacie Moffett (Jay) 24-9, (Fall 1:27)
5th Place Match: Haylee Ingram (Perry) 16-14, Fr. over Milla Andrews (Fayetteville) 16-25, Fr. (Fall 0:46)
105
1st Place – Mikenna Moffett of Jay
2nd Place – Kaleigh Smith of Rogers AR
3rd Place – Jocelyn Unwer of Heritage AR
4th Place – ELIZABETH WANN of Wilburton
5th Place – Abbie Hobbs of Pryor
6th Place – Pandalista Nicolauo of Fayetteville
1st Place Match: Mikenna Moffett (Jay) 15-3, over Kaleigh Smith (Rogers AR) 28-7, Sr. (Dec 10-4)
3rd Place Match: Jocelyn Unwer (Heritage AR) 25-13, Sr. over ELIZABETH WANN (Wilburton) 9-8, So. (Fall 2:22)
5th Place Match: Abbie Hobbs (Pryor) 3-2, . over Pandalista Nicolauo (Fayetteville) 18-17, So. (Fall 3:37)
110
1st Place – Eden Ramos of Morris
2nd Place – Mallory Sellars of Pryor
3rd Place – Angela Lee of Jay
4th Place – Delaney Daniels of Morris
5th Place – Jayden Windrix of Warner
6th Place – McKinley Runnels of Bentonville
1st Place Match: Eden Ramos (Morris) 5-0, Sr. over Mallory Sellars (Pryor) 13-5, So. (Fall 1:06)
3rd Place Match: Angela Lee (Jay) 23-4, . over Delaney Daniels (Morris) 3-2, . (Fall 0:57)
5th Place Match: Jayden Windrix (Warner) 4-1, Fr. over McKinley Runnels (Bentonville) 9-8, Fr. (Fall 5:04)
115
1st Place – Lydia Soeder of Grove
2nd Place – Skyler Owens of Morris
3rd Place – Madison King of Jay
4th Place – Haley Teter of Pawnee
5th Place – Makenzie Lawvey of Bentonville
6th Place – Rachel Hudlow of Poteau
Round 1
Skyler Owens (Morris) 4-1, Jr. over Madison King (Jay) 15-12, . (Fall 3:06)
Lydia Soeder (Grove) 15-4, So. over Haley Teter (Pawnee) 7-7, Jr. (Fall 4:28)
Makenzie Lawvey (Bentonville) 1-4, Fr. over Rachel Hudlow (Poteau) 0-9, Fr. (Fall 2:58)
Round 2
Madison King (Jay) 15-12, . over Makenzie Lawvey (Bentonville) 1-4, Fr. (Fall 0:57)
Lydia Soeder (Grove) 15-4, So. over Rachel Hudlow (Poteau) 0-9, Fr. (Fall 0:40)
Skyler Owens (Morris) 4-1, Jr. over Haley Teter (Pawnee) 7-7, Jr. (Fall 1:21)
Round 3
Madison King (Jay) 15-12, over Rachel Hudlow (Poteau) 0-9, Fr. (Fall 2:42)
Lydia Soeder (Grove) 15-4, So. over Skyler Owens (Morris) 4-1, Jr. (Fall 3:55)
Haley Teter (Pawnee) 7-7, Jr. over Makenzie Lawvey (Bentonville) 1-4, Fr. (Fall 5:33)
Round 4
Madison King (Jay) 15-12, over Haley Teter (Pawnee) 7-7, Jr. (Fall 3:47)
Lydia Soeder (Grove) 15-4, So. over Makenzie Lawvey (Bentonville) 1-4, Fr. (Fall 0:38)
Skyler Owens (Morris) 4-1, Jr. over Rachel Hudlow (Poteau) 0-9, Fr. (Fall 0:22)
Round 5
Lydia Soeder (Grove) 15-4, So. over Madison King (Jay) 15-12, . (Fall 1:20)
Haley Teter (Pawnee) 7-7, Jr. over Rachel Hudlow (Poteau) 0-9, Fr. (Fall 1:55)
Skyler Owens (Morris) 4-1, Jr. over Makenzie Lawvey (Bentonville) 1-4, Fr. (Fall 0:50)
120
1st Place – Kennadee Thomas of Jay
2nd Place – Parker Jennen of Fayetteville
3rd Place – Lyndey Wilda of Perry
4th Place – Rachel Tores of Warner
5th Place – Zoey Chaney of Pryor
6th Place – Shilo Simmermon of Rogers AR
1st Place Match: Kennadee Thomas (Jay) 23-4, over Parker Jennen (Fayetteville) 4-1, Fr. (Fall 0:27)
3rd Place Match: Lyndey Wilda (Perry) 16-15, Sr. over Rachel Tores (Warner) 2-3, So. (Fall 2:31)
5th Place Match: Zoey Chaney (Pryor) 5-4, Jr. over Shilo Simmermon (Rogers AR) 14-20, Fr. (Fall 3:53)
125
1st Place – Kaybrie Sharp of Grove
2nd Place – Carissa Prock of Vian
3rd Place – Keionna Jarrett of Rogers AR
4th Place – Serenity Cannon of Jay
5th Place – Jadin Summers of Pryor
6th Place – Gabi Kelly of Heritage AR
1st Place Match: Kaybrie Sharp (Grove) 15-5, Jr. over Carissa Prock (Vian) 12-9, Fr. (Fall 1:53)
3rd Place Match: Keionna Jarrett (Rogers AR) 22-11, Fr. over Serenity Cannon (Jay) 14-13, (Fall 2:54)
5th Place Match: Jadin Summers (Pryor) 11-6, So. over Gabi Kelly (Heritage AR) 10-21, So. (Fall 0:50)
130
1st Place – Ciaria Franco-Shrum of Jay
2nd Place – Molly Mounce of Rogers AR
3rd Place – Julia Crouse of Bentonville
4th Place – Josaline Blevins of Stilwell
5th Place – Ashlyn Taylor of Grove
6th Place – Chesney Gwartney of Pryor
7th Place – Karleigh Miller of Perry
8th Place – Carmen Rautenberg of Vian
1st Place Match: Ciaria Franco-Shrum (Jay) 28-5, . over Molly Mounce (Rogers AR) 18-9, Sr. (Fall 2:46)
3rd Place Match: Julia Crouse (Bentonville) 16-10, Sr. over Josaline Blevins (Stilwell) 2-3, So. (For.)
5th Place Match: Ashlyn Taylor (Grove) 12-8, Fr. over Chesney Gwartney (Pryor) 10-6, So. (Fall 2:51)
135
1st Place – Malia Kehne of Heritage AR
2nd Place – Avery Richey of Vian
3rd Place – Isabella Weiner of Rogers AR
4th Place – Alexa Schultz of Broken Bow
5th Place – Jackey Morales of Stilwell
6th Place – Taytam Doyle of Warner
Round 1
Avery Richey (Vian) 15-3, Jr. over Jackey Morales (Stilwell) 1-4, So. (Fall 0:36)
Malia Kehne (Heritage AR) 30-6, Sr. over Alexa Schultz (Broken Bow) 16-3, So. (Fall 1:21)
Isabella Weiner (Rogers AR) 15-17, Jr. over Taytam Doyle (Warner) 0-5, So. (Fall 1:11)
Round 2
Avery Richey (Vian) 15-3, Jr. over Taytam Doyle (Warner) 0-5, So. (Fall 0:49)
Malia Kehne (Heritage AR) 30-6, Sr. over Isabella Weiner (Rogers AR) 15-17, Jr. (Fall 1:36)
Alexa Schultz (Broken Bow) 16-3, So. over Jackey Morales (Stilwell) 1-4, So. (Fall 0:20)
Round 3
Avery Richey (Vian) 15-3, Jr. over Isabella Weiner (Rogers AR) 15-17, Jr. (Fall 2:57)
Malia Kehne (Heritage AR) 30-6, Sr. over Jackey Morales (Stilwell) 1-4, So. (Fall 0:49)
Alexa Schultz (Broken Bow) 16-3, So. over Taytam Doyle (Warner) 0-5, So. (Fall 0:15)
Round 4
Avery Richey (Vian) 15-3, Jr. over Alexa Schultz (Broken Bow) 16-3, So. (Fall 2:58)
Malia Kehne (Heritage AR) 30-6, Sr. over Taytam Doyle (Warner) 0-5, So. (Fall 0:18)
Isabella Weiner (Rogers AR) 15-17, Jr. over Jackey Morales (Stilwell) 1-4, So. (Fall 0:49)
Round 5
Malia Kehne (Heritage AR) 30-6, Sr. over Avery Richey (Vian) 15-3, Jr. (Fall 1:12)
Isabella Weiner (Rogers AR) 15-17, Jr. over Alexa Schultz (Broken Bow) 16-3, So. (Fall 3:07)
Jackey Morales (Stilwell) 1-4, So. over Taytam Doyle (Warner) 0-5, So. (Fall 0:43)
140
1st Place – Katie Palmer of Fayetteville
2nd Place – Taya Hunt of Vian
3rd Place – Isabelle Stoops of Perry
4th Place – Anna Dux of Rogers AR
5th Place – Kailey Thornton of Poteau
Round 1
Katie Palmer (Fayetteville) 29-2, Sr. over Isabelle Stoops (Perry) 20-4, Sr. (Fall 0:35)
Anna Dux (Rogers AR) 18-16, Fr. over Kailey Thornton (Poteau) 10-11, So. (Fall 2:45)
Round 2
Taya Hunt (Vian) 19-2, Sr. over Kailey Thornton (Poteau) 10-11, So. (Fall 1:10)
Katie Palmer (Fayetteville) 29-2, Sr. over Anna Dux (Rogers AR) 18-16, Fr. (Fall 1:29)
Round 3
Taya Hunt (Vian) 19-2, Sr. over Anna Dux (Rogers AR) 18-16, Fr. (Fall 1:58)
Isabelle Stoops (Perry) 20-4, Sr. over Kailey Thornton (Poteau) 10-11, So. (Fall 1:04)
Round 4
Taya Hunt (Vian) 19-2, Sr. over Isabelle Stoops (Perry) 20-4, Sr. (Dec 3-1)
Katie Palmer (Fayetteville) 29-2, Sr. over Kailey Thornton (Poteau) 10-11, So. (Fall 1:00)
Round 5
Katie Palmer (Fayetteville) 29-2, Sr. over Taya Hunt (Vian) 19-2, Sr. (Fall 5:27)
Isabelle Stoops (Perry) 20-4, Sr. over Anna Dux (Rogers AR) 18-16, Fr. (Fall 5:01)
145
1st Place – Meya Flowers of Fayetteville
2nd Place – Linlee Asbill of Rogers AR
3rd Place – Shelby Dean of Heritage AR
4th Place – Rowan Cagle of Poteau
5th Place – Makhia Pettit of Stilwell
6th Place – Lily Howard of Arkoma
1st Place Match: Meya Flowers (Fayetteville) 15-16, Fr. over Linlee Asbill (Rogers AR) 21-10, Sr. (Dec 9-5)
3rd Place Match: Shelby Dean (Heritage AR) 12-8, Jr. over Rowan Cagle (Poteau) 5-14, So. (Fall 2:08)
5th Place Match: Makhia Pettit (Stilwell) 3-1, So. over Lily Howard (Arkoma) 1-6, Fr. (For.)
155
1st Place – Skylur Lewis of Heritage AR
2nd Place – Hailey Bryson of Bentonville
3rd Place – Morgan Overcash of Heritage AR
4th Place – Grace Byrd of Perry
Round 1
Skylur Lewis (Heritage AR) 20-4, Jr. over Morgan Overcash (Heritage AR) 1-2, . (Fall 0:40)
Hailey Bryson (Bentonville) 19-18, So. over Grace Byrd (Perry) 6-10, Jr. (M. For.)
Round 2
Skylur Lewis (Heritage AR) 20-4, Jr. over Grace Byrd (Perry) 6-10, Jr. (For.)
Hailey Bryson (Bentonville) 19-18, So. over Morgan Overcash (Heritage AR) 1-2, . (Fall 0:56)
Round 3
Skylur Lewis (Heritage AR) 20-4, Jr. over Hailey Bryson (Bentonville) 19-18, So. (Fall 0:24)
Morgan Overcash (Heritage AR) 1-2, over Grace Byrd (Perry) 6-10, Jr. (For.)
170
1st Place – Peighton Mullins of Ft. Gibson
2nd Place – Alexa Wolf of Rogers AR
3rd Place – Margaret Jordan of Fayetteville
4th Place – LUCY WANN of Wilburton
5th Place – Nadia Clark of Bentonville
6th Place – Noelia Merlos of Heritage AR
Round 1
Margaret Jordan (Fayetteville) 33-4, Sr. over LUCY WANN (Wilburton) 6-8, Jr. (Fall 2:46)
Peighton Mullins (Ft. Gibson) 18-0, Jr. over Alexa Wolf (Rogers AR) 29-7, Jr. (Fall 2:49)
Nadia Clark (Bentonville) 17-23, So. over Noelia Merlos (Heritage AR) 7-16, Fr. (Fall 2:30)
Round 2
Margaret Jordan (Fayetteville) 33-4, Sr. over Noelia Merlos (Heritage AR) 7-16, Fr. (Fall 1:41)
Peighton Mullins (Ft. Gibson) 18-0, Jr. over Nadia Clark (Bentonville) 17-23, So. (Fall 0:25)
Alexa Wolf (Rogers AR) 29-7, Jr. over LUCY WANN (Wilburton) 6-8, Jr. (Fall 1:28)
Round 3
Margaret Jordan (Fayetteville) 33-4, Sr. over Nadia Clark (Bentonville) 17-23, So. (Fall 3:03)
Peighton Mullins (Ft. Gibson) 18-0, Jr. over LUCY WANN (Wilburton) 6-8, Jr. (Fall 0:25)
Alexa Wolf (Rogers AR) 29-7, Jr. over Noelia Merlos (Heritage AR) 7-16, Fr. (Fall 3:08)
Round 4
Alexa Wolf (Rogers AR) 29-7, Jr. over Margaret Jordan (Fayetteville) 33-4, Sr. (TB-1 6-5)
Peighton Mullins (Ft. Gibson) 18-0, Jr. over Noelia Merlos (Heritage AR) 7-16, Fr. (Fall 0:48)
LUCY WANN (Wilburton) 6-8, Jr. over Nadia Clark (Bentonville) 17-23, So. (Fall 3:03)
Round 5
Peighton Mullins (Ft. Gibson) 18-0, Jr. over Margaret Jordan (Fayetteville) 33-4, Sr. (Fall 4:42)
Alexa Wolf (Rogers AR) 29-7, Jr. over Nadia Clark (Bentonville) 17-23, So. (Fall 1:23)
LUCY WANN (Wilburton) 6-8, Jr. over Noelia Merlos (Heritage AR) 7-16, Fr. (Fall 1:38)
190
1st Place – Alyson Sykes of Perry
2nd Place – Hannah Lightfoot of Sallisaw
3rd Place – Shelsea Morales of Rogers AR
4th Place – Zoe Stark of Locust Grove
5th Place – Krista Kerns of Pryor
6th Place – Haizi Paniagua of Heritage AR
Round 1
Hannah Lightfoot (Sallisaw) 18-7, Jr. over Haizi Paniagua (Heritage AR) 3-22, Jr. (Fall 1:47)
Alyson Sykes (Perry) 24-14, Jr. over Zoe Stark (Locust Grove) 14-4, Jr. (Dec 6-3)
Shelsea Morales (Rogers AR) 13-9, Fr. over Krista Kerns (Pryor) 9-7, So. (Fall 5:22)
Round 2
Hannah Lightfoot (Sallisaw) 18-7, Jr. over Krista Kerns (Pryor) 9-7, So. (Fall 1:32)
Shelsea Morales (Rogers AR) 13-9, Fr. over Zoe Stark (Locust Grove) 14-4, Jr. (Fall 4:12)
Alyson Sykes (Perry) 24-14, Jr. over Haizi Paniagua (Heritage AR) 3-22, Jr. (Fall 4:37)
Round 3
Hannah Lightfoot (Sallisaw) 18-7, Jr. over Shelsea Morales (Rogers AR) 13-9, Fr. (Fall 2:30)
Zoe Stark (Locust Grove) 14-4, Jr. over Haizi Paniagua (Heritage AR) 3-22, Jr. (Fall 1:44)
Alyson Sykes (Perry) 24-14, Jr. over Krista Kerns (Pryor) 9-7, So. (Fall 3:20)
Round 4
Alyson Sykes (Perry) 24-14, Jr. over Hannah Lightfoot (Sallisaw) 18-7, Jr. (Fall 3:47)
Zoe Stark (Locust Grove) 14-4, Jr. over Krista Kerns (Pryor) 9-7, So. (Fall 1:39)
Shelsea Morales (Rogers AR) 13-9, Fr. over Haizi Paniagua (Heritage AR) 3-22, Jr. (Fall 0:45)
Round 5
Hannah Lightfoot (Sallisaw) 18-7, Jr. over Zoe Stark (Locust Grove) 14-4, Jr. (Fall 0:35)
Alyson Sykes (Perry) 24-14, Jr. over Shelsea Morales (Rogers AR) 13-9, Fr. (Dec 3-1)
Krista Kerns (Pryor) 9-7, So. over Haizi Paniagua (Heritage AR) 3-22, Jr. (Fall 2:34)
235
1st Place – Heidi Benefield of Rogers AR
2nd Place – Danika Watson of Grove
3rd Place – Isabel Salazar of Heritage AR
Round 1: Danika Watson (Grove) 1-1, Jr. over Isabel Salazar (Heritage AR) 0-2, Jr. (Fall 2:26)
Round 2: Heidi Benefield (Rogers AR) 18-11, Fr. over Danika Watson (Grove) 1-1, Jr. (Fall 0:38)
Round 3: Heidi Benefield (Rogers AR) 18-11, Fr. over Isabel Salazar (Heritage AR) 0-2, Jr. (Fall 0:38)