in

OSSAA State Championships 6A Results

Stillwater beat out Mustang for the team title as the Pioneers crowned six champions on their way to the 6A team title on Saturday.

6A-106

  • 1st Place – Sam Smith of Stillwater
  • 2nd Place – Christian Forbes of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Christopher Kiser of Ponca City Senior
  • 4th Place – Christian Belford of Edmond North

1st Place Match

  • Sam Smith (Stillwater) 28-4, So. over Christian Forbes (Broken Arrow Hs) 16-4, Jr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Christopher Kiser (Ponca City Senior) 6-2, Fr. over Christian Belford (Edmond North) 25-8, Fr. (Dec 6-1)

6A-113

  • 1st Place – Clay Giddens-Buttram of Bixby
  • 2nd Place – Hunter Hollingsworth of Edmond North
  • 3rd Place – Kalib Nolan of Putnam City
  • 4th Place – Caden Holman of Choctaw

1st Place Match

  • Clay Giddens-Buttram (Bixby) 26-0, Fr. over Hunter Hollingsworth (Edmond North) 32-3, Fr. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

  • Kalib Nolan (Putnam City) 31-6, Sr. over Caden Holman (Choctaw) 5-3, So. (SV-1 3-2)

6A-120

  • 1st Place – Cael Hughes of Stillwater
  • 2nd Place – Tucker Owens of Mustang
  • 3rd Place – Cale Walden of Choctaw
  • 4th Place – Brayden Belford of Edmond North

1st Place Match

  • Cael Hughes (Stillwater) 26-0, So. over Tucker Owens (Mustang) 31-3, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Cale Walden (Choctaw) 6-2, So. over Brayden Belford (Edmond North) 30-9, Fr. (Fall 2:43)

6A-126

  • 1st Place – JJ (Rogers) McComas of Stillwater
  • 2nd Place – Jordan Cullors of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Jace Roller of Bixby
  • 4th Place – Matt Garcia of Edmond Memorial

1st Place Match

  • JJ (Rogers) McComas (Stillwater) 31-8, Fr. over Jordan Cullors (Broken Arrow Hs) 18-4, Jr. (TB-1 5-4)

3rd Place Match

  • Jace Roller (Bixby) 22-4, Fr. over Matt Garcia (Edmond Memorial) 27-6, Jr. (Fall 4:35)

6A-132

  • 1st Place – Zac Blankenship of Bixby
  • 2nd Place – Zeke Escalera of Moore
  • 3rd Place – Shawn Muse of Choctaw
  • 4th Place – Cade Nicholas of Stillwater

1st Place Match

  • Zac Blankenship (Bixby) 25-0, Jr. over Zeke Escalera (Moore) 26-1, Sr. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

  • Shawn Muse (Choctaw) 23-2, Jr. over Cade Nicholas (Stillwater) 27-10, Sr. (Fall 1:34)

6A-138

  • 1st Place – Carter Young of Stillwater
  • 2nd Place – Layton Schneider of Edmond North
  • 3rd Place – Hudson Neeley of Deer Creek
  • 4th Place – Blazik Perez of Broken Arrow Hs

1st Place Match

  • Carter Young (Stillwater) 30-1, Sr. over Layton Schneider (Edmond North) 26-4, Fr. (Fall 1:15)

3rd Place Match

  • Hudson Neeley (Deer Creek) 26-6, Sr. over Blazik Perez (Broken Arrow Hs) 18-7, Sr. (Inj. 0:00)

6A-145

  • 1st Place – Teague Travis of Stillwater
  • 2nd Place – Jared Hill of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Keegan Luton of Mustang
  • 4th Place – Talon McCollom of Edmond North

1st Place Match

  • Teague Travis (Stillwater) 32-1, Sr. over Jared Hill (Broken Arrow Hs) 29-8, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Keegan Luton (Mustang) 31-5, Sr. over Talon McCollom (Edmond North) 28-11, Fr. (Fall 3:24)

6A-152

  • 1st Place – AJ Heeg of Edmond Memorial
  • 2nd Place – Angelo Ferrari of Stillwater
  • 3rd Place – Bam West of Mustang
  • 4th Place – Jakeb Snyder of Bixby

1st Place Match

  • AJ Heeg (Edmond Memorial) 31-4, So. over Angelo Ferrari (Stillwater) 27-2, Fr. (UTB 5-4)

3rd Place Match

  • Bam West (Mustang) 35-4, Jr. over Jakeb Snyder (Bixby) 15-9, So. (Fall 0:54)

6A-160

  • 1st Place – Anthony Ferrari of Stillwater
  • 2nd Place – John Wiley of Mustang
  • 3rd Place – Eli Cordy of Edmond Memorial
  • 4th Place – Dayton Hill of Broken Arrow Hs

1st Place Match

  • Anthony Ferrari (Stillwater) 25-0, Jr. over John Wiley (Mustang) 35-2, Jr. (Fall 5:20)

3rd Place Match

  • Eli Cordy (Edmond Memorial) 19-4, Jr. over Dayton Hill (Broken Arrow Hs) 22-9, Sr. (Fall 5:27)

6A-170

  • 1st Place – Jaxon Randall of Edmond North
  • 2nd Place – Gabriel Roland of Ponca City Senior
  • 3rd Place – Braden Anderson of Broken Arrow Hs
  • 4th Place – Ben Mower of Edmond Memorial

1st Place Match

  • Jaxon Randall (Edmond North) 36-2, Jr. over Gabriel Roland (Ponca City Senior) 5-2, So. (MD 16-7)

3rd Place Match

  • Braden Anderson (Broken Arrow Hs) 30-6, Sr. over Ben Mower (Edmond Memorial) 27-7, Jr. (Dec 9-7)

6A-182

  • 1st Place – Braden Bowman of Edmond North
  • 2nd Place – Brannigan Reyes of Mustang
  • 3rd Place – Zeke Coleman of Choctaw
  • 4th Place – Conner Columbus of Yukon

1st Place Match

  • Braden Bowman (Edmond North) 31-3, Sr. over Brannigan Reyes (Mustang) 31-4, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Zeke Coleman (Choctaw) 7-3, Jr. over Conner Columbus (Yukon) 23-14, Jr. (Dec 1-0)

6A-195

  • 1st Place – Jersey Robb of Bixby
  • 2nd Place – Tate Picklo of Mustang
  • 3rd Place – Ricky Thomas of Edmond North
  • 4th Place – Chandler Holman of Choctaw

1st Place Match

  • Jersey Robb (Bixby) 24-0, So. over Tate Picklo (Mustang) 26-1, Sr. (Inj. 0:57)

3rd Place Match

  • Ricky Thomas (Edmond North) 30-5, Fr. over Chandler Holman (Choctaw) 6-3, Sr. (Fall 4:49)

6A-220

  • 1st Place – Jack Kitchingham of Mustang
  • 2nd Place – Emmanuel Skillings of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Hayden Crawley of Jenks
  • 4th Place – Brett Black of Stillwater

1st Place Match

  • Jack Kitchingham (Mustang) 28-4, Sr. over Emmanuel Skillings (Broken Arrow Hs) 26-3, Sr. (MD 12-3)

3rd Place Match

  • Hayden Crawley (Jenks) 20-5, Sr. over Brett Black (Stillwater) 24-11, Sr. (Fall 5:00)

6A-285

  • 1st Place – Christian Rowland of Mustang
  • 2nd Place – Lane Parks of Yukon
  • 3rd Place – Jacob Sexton of Deer Creek
  • 4th Place – Tyler Rich of Owasso

1st Place Match

  • Christian Rowland (Mustang) 25-4, Jr. over Lane Parks (Yukon) 31-2, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Jacob Sexton (Deer Creek) 22-7, Jr. over Tyler Rich (Owasso) 28-4, So. (TB-1 2-1)
6A Team Scores
1Stillwater 159
2Mustang 139.5
3Edmond North 115.5
4Broken Arrow Hs 107
5Bixby 98.5
6Choctaw 62.5
7Edmond Memorial 50.5
8Deer Creek 28
8Ponca City Senior 28
8Yukon 28
11Moore 17
12Jenks 16
13Owasso 11
13Putnam City 11
15Westmoore 6
16Enid 3
16Southmoore 3
18Bartlesville 1
18Charles Page 1
18Union 1
21Edmond Santa Fe 0
21Lawton 0
21Midwest City 0
21Norman 0
21Norman North 0
21Putnam City North 0

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0