in

OSSAA State Championships 5A Results

Collinsville set a program record by crowning six individual champions in the 5A state tournament and nearly doubled second place Claremore on their way to their 10th state title in the past 11 years.

5A-106

  • 1st Place – Canon Acklin of Collinsville
  • 2nd Place – Cash Donnell of Piedmont
  • 3rd Place – Caydon Miller of Sapulpa
  • 4th Place – James Peach of Pryor

1st Place Match

  • Canon Acklin (Collinsville) 21-1, Fr. over Cash Donnell (Piedmont) 32-2, Fr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Caydon Miller (Sapulpa) 21-7, Jr. over James Peach (Pryor) 19-5, Jr. (Fall 2:40)

5A-113

  • 1st Place – Clay Gates of Collinsville
  • 2nd Place – William Heger of El Reno
  • 3rd Place – Eli Kirk of Guthrie
  • 4th Place – Kasen Miller of Carl Albert

1st Place Match

  • Clay Gates (Collinsville) 22-5, So. over William Heger (El Reno) 32-2, So. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Eli Kirk (Guthrie) 24-10, So. over Kasen Miller (Carl Albert) 25-10, Fr. (Dec 7-3)

5A-120

  • 1st Place – Grant Gober of Carl Albert
  • 2nd Place – Aiden Boyd of Claremore
  • 3rd Place – Conner Knapp of El Reno
  • 4th Place – Brice Harris of MacArthur

1st Place Match

  • Grant Gober (Carl Albert) 23-4, So. over Aiden Boyd (Claremore) 22-4, Jr. (Dec 17-12)

3rd Place Match

  • Conner Knapp (El Reno) 19-6, So. over Brice Harris (MacArthur) 28-14, Sr. (Fall 1:30)

5A-126

  • 1st Place – Cole Brooks of Collinsville
  • 2nd Place – Mike Edwards of Glenpool
  • 3rd Place – Braden Hall of Guthrie
  • 4th Place – Levi Buckridge of Piedmont

1st Place Match

  • Cole Brooks (Collinsville) 19-1, So. over Mike Edwards (Glenpool) 29-8, Jr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Braden Hall (Guthrie) 22-12, So. over Levi Buckridge (Piedmont) 16-7, Sr. (Dec 10-5)

5A-132

  • 1st Place – Cameron Steed of Collinsville
  • 2nd Place – Connor Riddles of Duncan
  • 3rd Place – Carson Ferguson of Tahlequah Senior Hs
  • 4th Place – Alan Flores of Piedmont

1st Place Match

  • Cameron Steed (Collinsville) 26-0, Jr. over Connor Riddles (Duncan) 20-4, Sr. (Fall 0:38)

3rd Place Match

  • Carson Ferguson (Tahlequah Senior Hs) 23-6, Sr. over Alan Flores (Piedmont) 29-11, Jr. (MD 15-3)

5A-138

  • 1st Place – Kaden Stanley of Claremore
  • 2nd Place – Bronson Burcham of Coweta Public School
  • 3rd Place – Jace Ellis of Glenpool
  • 4th Place – Garrett Strickland of Collinsville

1st Place Match

  • Kaden Stanley (Claremore) 22-2, Sr. over Bronson Burcham (Coweta Public School) 31-6, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Jace Ellis (Glenpool) 30-11, Sr. over Garrett Strickland (Collinsville) 22-12, Sr. (Dec 5-0)

5A-145

  • 1st Place – Drake Acklin of Collinsville
  • 2nd Place – Angel Quezada of Tahlequah Senior Hs
  • 3rd Place – Daegen Griffin of El Reno
  • 4th Place – Kai Shultz of Claremore

1st Place Match

  • Drake Acklin (Collinsville) 27-3, Jr. over Angel Quezada (Tahlequah Senior Hs) 24-9, Sr. (Fall 5:27)

3rd Place Match

  • Daegen Griffin (El Reno) 33-9, Jr. over Kai Shultz (Claremore) 22-14, Jr. (Dec 5-3)

5A-152

  • 1st Place – Jordan Williams of Collinsville
  • 2nd Place – Agustus Edwards of Glenpool
  • 3rd Place – Cohlson Peper of Sapulpa
  • 4th Place – Braden Brown of MacArthur

1st Place Match

  • Jordan Williams (Collinsville) 26-0, Jr. over Agustus Edwards (Glenpool) 35-7, Sr. (MD 22-12)

3rd Place Match

  • Cohlson Peper (Sapulpa) 26-7, Jr. over Braden Brown (MacArthur) 26-11, Fr. (Dec 6-2)

5A-160

  • 1st Place – Cory Hicks of Durant
  • 2nd Place – Rylee Walborn of El Reno
  • 3rd Place – Cayden Willingham of Sapulpa
  • 4th Place – Trey Howard of McAlester

1st Place Match

  • Cory Hicks (Durant) 27-1, Jr. over Rylee Walborn (El Reno) 24-10, Jr. (Fall 0:37)

3rd Place Match

  • Cayden Willingham (Sapulpa) 16-6, Sr. over Trey Howard (McAlester) 25-7, Sr. (MD 14-4)

5A-170

  • 1st Place – Garrett Wells of Glenpool
  • 2nd Place – Ashton Stevenson of Claremore
  • 3rd Place – Tyson Walker of Duncan
  • 4th Place – Ethan Chavez of Pryor

1st Place Match

  • Garrett Wells (Glenpool) 27-12, Jr. over Ashton Stevenson (Claremore) 16-2, Jr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

  • Tyson Walker (Duncan) 20-6, Sr. over Ethan Chavez (Pryor) 21-5, Sr. (Dec 8-5)

5A-182

  • 1st Place – B.K. Seago of Claremore
  • 2nd Place – Brayden Gilkey of Collinsville
  • 3rd Place – Samuel Anderson of Shawnee
  • 4th Place – Gage Hamm of Coweta Public School

1st Place Match

  • B.K. Seago (Claremore) 23-2, Jr. over Brayden Gilkey (Collinsville) 18-7, Jr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Samuel Anderson (Shawnee) 22-8, Jr. over Gage Hamm (Coweta Public School) 24-6, Jr. (Dec 5-2)

5A-195

  • 1st Place – Gabe Chesbro of Bishop Kelley
  • 2nd Place – Micheal Devereaux of El Reno
  • 3rd Place – Coal Madison of Guthrie
  • 4th Place – Alex Jamison of Durant

1st Place Match

  • Gabe Chesbro (Bishop Kelley) 30-3, Sr. over Micheal Devereaux (El Reno) 21-5, Jr. (SV-1 5-3)

3rd Place Match

  • Coal Madison (Guthrie) 15-1, So. over Alex Jamison (Durant) 12-4, Sr. (Inj. 0:00)

5A-220

  • 1st Place – Steven Culberson of Duncan
  • 2nd Place – Makaveli Ramirez of Piedmont
  • 3rd Place – Caden Felts of Pryor
  • 4th Place – Hayden Simpson of Guthrie

1st Place Match

  • Steven Culberson (Duncan) 22-3, Sr. over Makaveli Ramirez (Piedmont) 33-3, Jr. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Caden Felts (Pryor) 23-2, Jr. over Hayden Simpson (Guthrie) 28-9, Jr. (UTB 3-2)

5A-285

  • 1st Place – Rylan Hitt of Elgin Public Schools
  • 2nd Place – Caleb Phillips of Coweta Public School
  • 3rd Place – Ryan Winn of Glenpool
  • 4th Place – Chance Brookshear of Duncan

1st Place Match

  • Rylan Hitt (Elgin Public Schools) 25-1, Jr. over Caleb Phillips (Coweta Public School) 25-3, Jr. (Fall 4:23)

3rd Place Match

  • Ryan Winn (Glenpool) 30-11, Sr. over Chance Brookshear (Duncan) 23-4, Sr. (Fall 5:36)

5A Team Scores

1Collinsville 160.5
2Claremore 82.0
3Glenpool 80.0
4El Reno 75.5
5Duncan 63.0
6Guthrie 54.0
7Piedmont 53.0
8Coweta Public School 40.5
9Sapulpa 40.0
10Carl Albert 38.0
11Durant 32.0
12Tahlequah Senior Hs 30.0
13Pryor 28.0
14Elgin Public Schools 24.0
15Shawnee 22.0
16MacArthur 21.5
17Bishop Kelley 21.0
18McAlester 7.0
19Santa Fe South HS 3.0
20Ardmore 1.0
21Altus 0.0
21Bishop Mcguinness School 0.0
21East Central 0.0
21Edison 0.0
21Eisenhower 0.0
21Noble 0.0
21Southeast 0.0
21Will Rogers 0.0
21Woodward 0.0

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0