in

OSSAA 6A East Regional Day One Results

The OSSAA regional tournament was pushed back a few days due to the winter storms, but today things finally kicked off from 106-145 and here’s how things went in the 6A East tournament.

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sam Smith of Stillwater
  • 2nd Place – Christian Forbes of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Christopher Kiser of Ponca City Senior
  • 4th Place – Garrett McChesney of Deer Creek
  • 5th Place – Bryson Humphries of Owasso
  • 6th Place – Gannon Morales of Westmoore

1st Place Match

  • Sam Smith (Stillwater) 25-4, So. over Christian Forbes (Broken Arrow Hs) 14-3, Jr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

  • Christopher Kiser (Ponca City Senior) 3-1, Fr. over Garrett McChesney (Deer Creek) 20-7, Fr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Bryson Humphries (Owasso) 2-2, Fr. over Gannon Morales (Westmoore) 13-14, Fr. (Dec 7-4)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Clay Giddens-Buttram of Bixby
  • 2nd Place – Kalib Nolan of Putnam City
  • 3rd Place – Kaleb Collins of Broken Arrow Hs
  • 4th Place – Jaxson Humphries of Owasso
  • 5th Place – Gabe Fontanez of Stillwater
  • 6th Place – Kaiden Castro of Westmoore

1st Place Match

  • Clay Giddens-Buttram (Bixby) 23-0, Fr. over Kalib Nolan (Putnam City) 28-5, Sr. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Kaleb Collins (Broken Arrow Hs) 24-8, So. over Jaxson Humphries (Owasso) 3-2, Fr. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Gabe Fontanez (Stillwater) 20-10, Jr. over Kaiden Castro (Westmoore) 12-7, Fr. (Dec 5-1)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cael Hughes of Stillwater
  • 2nd Place – Parker Witcraft of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Zeke Wheeler of Owasso
  • 4th Place – Michael Fredrickson of Deer Creek
  • 5th Place – Jarrod Gilliam of Union
  • 6th Place – Preston Parnell of Putnam City

1st Place Match

  • Cael Hughes (Stillwater) 23-0, So. over Parker Witcraft (Broken Arrow Hs) 19-8, Jr. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Zeke Wheeler (Owasso) 4-1, Jr. over Michael Fredrickson (Deer Creek) 19-14, Jr. (MD 12-2)

5th Place Match

  • Jarrod Gilliam (Union) 28-14, Sr. over Preston Parnell (Putnam City) 18-10, So. (Dec 10-7)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Cullors of Broken Arrow Hs
  • 2nd Place – Jace Roller of Bixby
  • 3rd Place – Reginald Jones Jr. of Westmoore
  • 4th Place – JJ (Rogers) McComas of Stillwater
  • 5th Place – Preston Lee of Ponca City Senior
  • 6th Place – Javier Lopez of Putnam City

1st Place Match

  • Jordan Cullors (Broken Arrow Hs) 16-3, Jr. over Jace Roller (Bixby) 19-3, Fr. (Dec 11-5)

3rd Place Match

  • Reginald Jones Jr. (Westmoore) 27-6, Sr. over JJ (Rogers) McComas (Stillwater) 27-8, Fr. (Fall 2:46)

5th Place Match

  • Preston Lee (Ponca City Senior) 4-2, . over Javier Lopez (Putnam City) 19-16, So. (Fall 0:35)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zac Blankenship of Bixby
  • 2nd Place – Cade Nicholas of Stillwater
  • 3rd Place – Mitchell Smith of Charles Page
  • 4th Place – Casey Goss of Broken Arrow Hs
  • 5th Place – Ryker Agee of Ponca City Senior
  • 6th Place – Riley Trickett of Union

1st Place Match

  • Zac Blankenship (Bixby) 22-0, Jr. over Cade Nicholas (Stillwater) 25-8, Sr. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Mitchell Smith (Charles Page) 18-6, So. over Casey Goss (Broken Arrow Hs) 24-9, Sr. (Fall 2:31)

5th Place Match

  • Ryker Agee (Ponca City Senior) 4-2, . over Riley Trickett (Union) 18-14, So. (Dec 3-0)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carter Young of Stillwater
  • 2nd Place – Blazik Perez of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Hudson Neeley of Deer Creek
  • 4th Place – Cameron Jackson of Ponca City Senior
  • 5th Place – Cooper Evans of Westmoore
  • 6th Place – Ethan Norton of Charles Page

1st Place Match

  • Carter Young (Stillwater) 27-1, Sr. over Blazik Perez (Broken Arrow Hs) 16-5, Sr. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Hudson Neeley (Deer Creek) 22-5, Sr. over Cameron Jackson (Ponca City Senior) 3-2, . (Fall 3:50)

5th Place Match

  • Cooper Evans (Westmoore) 19-4, Sr. over Ethan Norton (Charles Page) 18-15, Jr. (Fall 5:23)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Teague Travis of Stillwater
  • 2nd Place – Jared Hill of Broken Arrow Hs
  • 3rd Place – Garrett Washington of Bixby
  • 4th Place – Duke McGill of Bartlesville
  • 5th Place – Michael Foster of Union
  • 6th Place – Jonathan Kelvington of Jenks

1st Place Match

  • Teague Travis (Stillwater) 29-1, Sr. over Jared Hill (Broken Arrow Hs) 27-7, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Garrett Washington (Bixby) 14-7, Jr. over Duke McGill (Bartlesville) 3-2, Jr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Michael Foster (Union) 19-14, So. over Jonathan Kelvington (Jenks) 11-8, Sr. (Fall 4:52)
Team Scores
1Stillwater 149.0
2Broken Arrow Hs 139.5
3Bixby 102.5
4Ponca City Senior 70.0
5Westmoore 56.0
6Deer Creek 53.0
7Putnam City 51.0
8Owasso 43.5
9Union 41.0
10Charles Page 36.0
11Bartlesville 21.5
12Jenks 11.0
13Muskogee 5.0
14Del City 4.0
15Enid 2.0
16U S Grant H S 0.0

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0