in

NEO Crowns Three Champs at Golden Norsemen Invite

NEO hosted the Golden Norsemen Invite today in Miami. It was an exciting event all the way around, as it was briefly shut down for a tornado warning.

Once wrestling resumed, NEO crowned champions at 174, 197, and Heavyweight and had a number of other placers. The tournament was highlighted by Dan Baker pinning his way through the heavyweight division and the battle of NJCAA champs at 149 where Pratt’s Jake Beeson pinned Blake Gonzalez.

Complete NEO results are listed below.

125

  • 2nd Place – Alex Prince of Northeast Oklahoma
  • 3rd Place – Karter Brink of Northeast Oklahoma
1st Place Match
  • Reily Weir (Labette Community College) won by fall over Alex Prince (Northeast Oklahoma) (Fall 4:49)
3rd Place Match
  • Karter Brink (Northeast Oklahoma) won by decision over Roberto Camacho (Neosho County Community College) (Dec 6-5)

141

  • 4th Place – Dalton Burdick of Northeast Oklahoma
3rd Place Match
  • Tony Mendoza (Grand View (Iowa)) won by decision over Dalton Burdick (Northeast Oklahoma) (Dec 7-1)

149

  • 2nd Place – Blake Gonzalez of Northeast Oklahoma
  • 3rd Place – Joshua Parks of Northeast Oklahoma
1st Place Match
  • Jake Beeson (Pratt Community College) won by fall over Blake Gonzalez (Northeast Oklahoma) (Fall 5:00)
3rd Place Match
  • Joshua Parks (Northeast Oklahoma) won by fall over Alex Young (Labette Community College) (Fall 1:58)

157

  • 4th Place – Gunnar Bradley of Northeast Oklahoma
3rd Place Match
  • Dayton Porsch (Pratt Community College) won by tech fall over Gunnar Bradley (Northeast Oklahoma) (TF 15-0)

165

  • 2nd Place – Jayden Smith of Northeast Oklahoma
1st Place Match
  • Kyle Caldwell (Grand View (Iowa)) won by major decision over Jayden Smith (Northeast Oklahoma) (Maj 13-0)

174-Round Robin

  • 1st Place – Dayton Fields of Northeast Oklahoma
Round 1
  • Dayton Fields (Northeast Oklahoma) won by fall over Tyson Villalpando (Neosho County Community College) (Fall 0:29)
Round 2
  • Dayton Fields (Northeast Oklahoma) won by fall over Donnie Hurd Iii (Labette Community College) (Fall 6:02)
Round 3
  • Dayton Fields (Northeast Oklahoma) won by decision over Brandon Barrager (Neosho County Community College) (Dec 4-0)
Round 4
  • Dayton Fields (Northeast Oklahoma) won by decision over Cayden Atkins (Pratt Community College) (Dec 6-5)

184

  • 3rd Place – Jackson White of Northeast Oklahoma
3rd Place Match
  • Jackson White (Northeast Oklahoma) won by major decision over Jeremiah Voliva (Labette Community College) (Maj 14-1)

197

  • 1st Place – Seth Seago of Northeast Oklahoma
  • 3rd Place – Seth Sarasua of Northeast Oklahoma
1st Place Match
  • Seth Seago (Northeast Oklahoma) won by decision over Bryce Westmoreland (Pratt Community College) (Dec 4-1)
3rd Place Match
  • Seth Sarasua (Northeast Oklahoma) won in tie breaker – 1 over Ryan Murphy (Neosho County Community College) (TB-1 2-1)

285

  • 1st Place – Dan Baker of Northeast Oklahoma
  • 4th Place – Christopher Harper of Northeast Oklahoma
1st Place Match
  • Dan Baker (Northeast Oklahoma) won by fall over Devon Dawson (Pratt Community College) (Fall 6:51)
3rd Place Match
  • Micah Lieberman (Labette Community College) won by decision over Christopher Harper (Northeast Oklahoma) (Dec 9-4)

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0