Junior High Allstate Tournament (Boys)
January 27-28, 2023
Site:
Top 10 Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Husky Wrestling Club | 51 | 6 | Salina Wrestling Club | 34 |
2 | Stillwater | 48 | 7 | Sand Springs | 31 |
3 | Tuttle | 40 | 8 | Bixby | 28 |
4 | CowTown Elite | 37 | 8 | Blackwell | 28 |
4 | Sallisaw Takedown Club | 37 | 10 | Broken Arrow | 26 |
FINALS
87 Lane Walters (Salina) DEC Jackson Madden (Sapulpa), 8-2
94 Cason Craft (Sallisaw) DEC Garrett Short (Ponca City), 7-0
101 Van Smith (Prodigy) F Mason mayday Burnham (Catoosa), 3:30
108 Madden Skidmore (Husky wrestling club) DEC Rylend Slover (Tuttle), 10-5
113 Justus Heeg (Stillwater) DEC Sawyer Hackbarth (Husky wrestling club), 3-1
118 Legend Ellis (CowTown Elite) F Jesse Justice (Sperry), 4:43
123 Gunner Murray (Claremore Wrestling Club) F Dominic Graff (R.A.W.), 1:53
128 Dimitri Kizer (Del City) DEC Preston Scott (El Reno), 7-2 SV
133 Jake Miller (Blackwell) DEC Garrison Sartain (Husky wrestling club), 6-4 SV
138 Matthew Mann (Broken Arrow) DEC Kolbe Bargas (Vinita), 4-3
143 Jaedan Adams (Stillwater) DEC Grant Rowe (Blackwell), 2-1
150 Shawn Rounsaville Tuttle) DEC Joseph Jeter (Husky wrestling club), 2-0 SV
160 Jakoby Petree (Stillwater) DEC Armando Newcomb (Jay Wrestling Club), 6-4
175 Bodie Adams (Sallisaw) DEC Kellen Fry (Cushing), 6-0
200 Ritson Meyer (Elgin) DEC Gavin Rich (Blanchard), 7-1
Hwt Titan Hix (Hennessey) F Stevie Vafeas (Fort Gibson), 3:57
3RD PLACE
87 Gavin Chatham (Westmoore) DEC Ty Walter (Bixby), 6-2
94 Trusten Douglas (Mustang) F Maxwell Bradley (Prodigy), 2:00
101 Justice Schultheis (Yukon) DEC Cooper Jackson (Tuttle), 4-0
108 Chance Fisher (Tuttle) DEC Talon Tahdooahnippah (Elgin), 14-8
113 Kyler Lester (Lions Wrestling) DEC Tohmi Carney (CowTown Elite), 5-1
118 Kaden Pope (Sand Springs) DEC Wesley Davies (Choctaw), 4-1
123 Logan Hargrove (Catoosa) DEC Kale Fruits (Bristow), 5-2
128 Ethan Applebee (Piedmont) F Landy Dearman (Sulphur), 1:45
133 Bode Wilson (Blanchard High School) DEC Gabriel Blankenship (R.A.W.), 6-3
138 Cooper Hooker (Salina) DEC Rhys Novosad (Bixby), 13-11 SV
143 Daxton Sullivan (Bixby) DEC Isaac Sensintaffar (Sand Springs), 3-0
150 Brock Heilmann (CowTown Elite) DEC Clint Ladon (Marlow Outlaws), 4-3
160 Jescee Sanders (Salina) DEC Lance Arbona (Ponca City), 5-3
175 Tristan Dobbins (Watonga) DEC Easton Boren (Noble), 9-5
200 Destry Lujan (Yukon) DEC Aiden Petitt Broken (Broken Arrow), 7-0
Hwt Ryley Kester (Sand Springs) F Derrick Pratt (Hinton), 4:50
5TH PLACE
87 Devin Mccarty (Tuttle) DEC Caleb Schneider (Yukon), 5-1
94 Kolten Terwilliger (Vinita) DEC Blake Parker (Ponca City), 4-2
101 Logan Cass (Pawhuska) DEC Jaxon Grigsby (Sand Springs), 8-5
108 Javon Freeman (Bristow) DEC Nash Neeley (Deer Creek), 6-2
113 Felipe Villarreal (Duncan)) DEC Hunter Knox (Broken Arrow), 3-2
118 Brady Larson (Harrah) F Cole Stevens (Choctaw), 4:30
123 Rayvon Mcclellan (Union) MD Javier Ortiz (Poteau), 10-1
128 Emiliano Zapata (Santa Fe South) NC Coltyn Majors (Hilldale), 0-0
133 Luke Prince (Vinita) DEC Kasen Mcaffrey (Sand Springs), 5-0
138 Woodley Johnson (Westmoore) DEC Promised Johnson (Bristow), 5-2
143 Erik Roy (Comanche) DEC Jason Kawaykla (Chickasha), 3-2
150 Brody Mills (Sallisaw) DEC Vann Wildcat (Pawhuska), 2-0 SV
160 Baylor Bart (CowTown Elite) DEC Cain Clay (Bristow), 3-1 SV
175 Cord Nolan (Bixby) FOR Hunter Smith (Sallisaw), 0-0
200 John Cole (Norman) F Ricklan Holmes ii (Del City), 3:10
Hwt Dom Frizzell (Tecumseh) MD Kaden Stitt (Choctaw), 12-2