Class 6A West Regional Tournament
February 18-19, 2022
Site: Southmoore
Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | ||
1. | Edmond North | 271 | 6. | Piedmont | 123 | 11. | Norman | 38 | ||
2. | Mustang | 250.5 | 7. | Westmoore | 111 | 12. | Southmoore | 38 | ||
3. | Yukon | 214 | 8. | Edmond Santa Fe | 53 | 13. | Putnam City West | 23 | ||
4. | Choctaw | 190 | 9. | Putnam City | 47 | 14. | Lawton | 9 | ||
5. | Edmond Memorial | 169 | 10. | Norman North | 43 | 15. | Capitol Hill | 4 | ||
16. | U.S. Grant | 0 |
106
1st Place – Hayden Wright of Yukon
2nd Place – Jake Goodin of Edmond North
3rd Place – Barrett Byers of Piedmont
4th Place – Foxx Kurtz of Mustang
5th Place – Jayden Henson of Putnam City
6th Place – Jackson Mejia of Norman North
1st Place Match: Hayden Wright (Yukon) 3-0 over Jake Goodin (Edmond North) 26-4, Fr. (Dec 4-0)
3rd Place Match: Barrett Byers (Piedmont) 25-11, So. over Foxx Kurtz (Mustang) 21-16, Fr. (MD 10-2)
5th Place Match: Jayden Henson (Putnam City) 21-14, Fr. over Jackson Mejia (Norman North) 18-13, So. (Dec 10-6)
113
1st Place – Cash Donnell of Piedmont
2nd Place – Christian Belford of Edmond North
3rd Place – Devon Miller of Westmoore
4th Place – Javin Douglas of Mustang
5th Place – Jackson Bodine of Yukon
6th Place – Noah Reynolds of Southmoore
1st Place Match: Cash Donnell (Piedmont) 33-0, So. over Christian Belford (Edmond North) 29-5, So. (Dec 3-0)
3rd Place Match: Devon Miller (Westmoore) 26-6, Fr. over Javin Douglas (Mustang) 27-11, So. (Dec 8-3)
5th Place Match: Jackson Bodine (Yukon) 2-2 over Noah Reynolds (Southmoore) 20-14, So. (Fall 3:18)
120
1st Place – Hunter Hollingsworth of Edmond North
2nd Place – Shelton Chastain of Mustang
3rd Place – Dillon Ryan of Yukon
4th Place – Mason Hanna of Choctaw
5th Place – Kristopher Sullivan-Bassham of Norman North
6th Place – Jason Ayala of Edmond Santa Fe
1st Place Match: Hunter Hollingsworth (Edmond North) 38-4, So. over Shelton Chastain (Mustang) 28-10, Sr. (MD 10-0)
3rd Place Match: Dillon Ryan (Yukon) 4-1 over Mason Hanna (Choctaw) 2-2, Jr. (Fall 5:25)
5th Place Match: Kristopher Sullivan-Bassham (Nor North) 17-6, So. over Jason Ayala (Ed Santa Fe) 3-3, Jr. (Dec 7-4)
126
1st Place – Jake McCain of Edmond Memorial
2nd Place – Brayden Belford of Edmond North
3rd Place – Jonah Hanscom of Yukon
4th Place – Cale Walden of Choctaw
5th Place – Preston Parnell of Putnam City
6th Place – Kyler Kurtz of Mustang
1st Place Match: Jake McCain (Edmond Memorial) 12-3 over Brayden Belford (Edmond North) 18-5, So. (Dec 11-8)
3rd Place Match: Jonah Hanscom (Yukon) 4-1 over Cale Walden (Choctaw) 2-2, Jr. (For.)
5th Place Match: Preston Parnell (Putnam City) 28-9, Jr. over Kyler Kurtz (Mustang) 21-20, Jr. (Dec 6-3)
132
1st Place – Trae Rios of Westmoore
2nd Place – Cash Holman of Choctaw
3rd Place – Kanon Futrell of Edmond North
4th Place – Mitchell Borynack of Edmond Memorial
5th Place – Jayden Fuston of Piedmont
6th Place – Kidd Johnson of Mustang
1st Place Match: Trae Rios (Westmoore) 26-7, Fr. over Cash Holman (Choctaw) 3-1, Fr. (Fall 3:49)
3rd Place Match: Kanon Futrell (Edmond North) 30-14, Jr. over Mitchell Borynack (Edmond Memorial) 18-7 (Dec 5-3)
5th Place Match: Jayden Fuston (Piedmont) 21-12, Fr. over Kidd Johnson (Mustang) 22-19, Sr. (Dec 4-3)
138
1st Place – Shaun Muse of Choctaw
2nd Place – Kody Routledge of Edmond North
3rd Place – Jaston Jackson of Mustang
4th Place – Matt Garcia of Edmond Memorial
5th Place – Alan Flores of Piedmont
6th Place – Mario Ewing of Westmoore
1st Place Match: Shaun Muse (Choctaw) 4-0, Sr. over Kody Routledge (Edmond North) 26-7, Fr. (Dec 8-5)
3rd Place Match: Jaston Jackson (Mustang) 30-12, Sr. over Matt Garcia (Edmond Memorial) 14-6 (Dec 4-3)
5th Place Match: Alan Flores (Piedmont) 11-6, Sr. over Mario Ewing (Westmoore) 21-11, Sr. (Dec 4-3)
145
1st Place – Layton Schneider of Edmond North
2nd Place – Boston Powell of Yukon
3rd Place – Jackson Speer of Choctaw
4th Place – Tod Brakebill of Mustang
5th Place – Cason Deyalsingh of Norman
6th Place – Jackson Block of Westmoore
1st Place Match: Layton Schneider (Edmond North) 40-6, So. over Boston Powell (Yukon) 3-1 (Dec 6-1)
3rd Place Match: Jackson Speer (Choctaw) 4-1, Sr. over Tod Brakebill (Mustang) 27-19, Jr. (Fall 1:24)
5th Place Match: Cason Deyalsingh (Norman) 29-7, Sr. over Jackson Block (Westmoore) 16-10, So. (Fall 4:54)
152
1st Place – Bam West of Mustang
2nd Place – Talon McCollom of Edmond North
3rd Place – Michael McCracken of Edmond Memorial
4th Place – Nathan Harjo of Choctaw
5th Place – Hunter Smith of Yukon
6th Place – Jordan Podest of Westmoore
1st Place Match: Bam West (Mustang) 17-2, Sr. over Talon McCollom (Edmond North) 35-8, So. (Dec 4-0)
3rd Place Match: Michael McCracken (Edmond Memorial) 17-8 over Nathan Harjo (Choctaw) 3-2, Sr. (Dec 5-4)
5th Place Match: Hunter Smith (Yukon) 3-2, . over Jordan Podest (Westmoore) 24-10, Jr. (Dec 2-1)
160
1st Place – John Wiley of Mustang
2nd Place – Daxton DeFrange of Edmond North
3rd Place – Bryce Goucher of Yukon
4th Place – Zac O`Hagan of Choctaw
5th Place – Ethan Day of Westmoore
6th Place – Andre McCoy of Norman
1st Place Match: John Wiley (Mustang) 37-4, Sr. over Daxton DeFrange (Edmond North) 28-10, Sr. (Fall 1:34)
3rd Place Match: Bryce Goucher (Yukon) 4-1. over Zac O`Hagan (Choctaw) 3-2, Jr. (Fall 2:34)
5th Place Match: Ethan Day (Westmoore) 24-14, Jr. over Andre McCoy (Norman) 2-3, Sr. (Dec 6-3)
170
1st Place – Jaxon Randall of Edmond North
2nd Place – Benjamin Mower of Edmond Memorial
3rd Place – Claude Moates of Mustang
4th Place – Kai Ulloa of Putnam City
5th Place – Alex Wilson of Yukon
6th Place – Lance Eubanks of Norman
1st Place Match: Jaxon Randall (Edmond North) 27-1, Sr. over Benjamin Mower (Edmond Memorial) 30-3 (Dec 6-4)
3rd Place Match: Claude Moates (Mustang) 24-10, Sr. over Kai Ulloa (Putnam City) 25-8, Jr. (Dec 8-7)
5th Place Match: Alex Wilson (Yukon) 3-2 over Lance Eubanks (Norman) 21-11, So. (Fall 2:44)
182
1st Place – Aj Heeg of Edmond Memorial
2nd Place – Oscar Williams of Edmond North
3rd Place – Jacen Jackson of Mustang
4th Place – Zeke Coleman of Choctaw
5th Place – Shane Scott of Yukon
6th Place – Kaleb Herod of Putnam City West
1st Place Match: Aj Heeg (Edmond Memorial) 30-1 over Oscar Williams (Edmond North) 37-5, So. (Dec 7-2)
3rd Place Match: Jacen Jackson (Mustang) 29-6, Jr. over Zeke Coleman (Choctaw) 3-2, Sr. (Inj. 3:25)
5th Place Match: Shane Scott (Yukon) 3-2 over Kaleb Herod (Putnam City West) 11-23, So. (Fall 2:54)
195
1st Place – Eli Cordy of Edmond Memorial
2nd Place – Holden Martin of Westmoore
3rd Place – Conner Columbus of Yukon
4th Place – Isaac Villalobos of Edmond North
5th Place – Devin Aynes of Mustang
6th Place – Colter Bufford of Edmond Santa Fe
1st Place Match: Eli Cordy (Edmond Memorial) 28-4 over Holden Martin (Westmoore) 28-5, Jr. (Dec 5-3)
3rd Place Match: Conner Columbus (Yukon) 3-1 over Isaac Villalobos (Edmond North) 21-11, Jr. (Dec 3-1)
5th Place Match: Devin Aynes (Mustang) 23-16, Jr. over Colter Bufford (Edmond Santa Fe) 1-3, Jr. (Fall 1:18)
220
1st Place – Makaveli Ramirez of Piedmont
2nd Place – Cory Monroe of Choctaw
3rd Place – Carsten Mower of Edmond Memorial
4th Place – Zac Stilwell of Yukon
5th Place – Tristen Dartez of Southmoore
6th Place – Jacob Gearhart of Mustang
1st Place Match: Makaveli Ramirez (Piedmont) 32-7, Sr. over Cory Monroe (Choctaw) 3-1, Sr. (Dec 4-3)
3rd Place Match: Carsten Mower (Edmond Memorial) 24-9 over Zac Stilwell (Yukon) 3-2 (Dec 7-0)
5th Place Match: Tristen Dartez (Southmoore) 30-12, Sr. over Jacob Gearhart (Mustang) 7-9, Sr. (Dec 9-2)
285
1st Place – Christian Rowland of Mustang
2nd Place – Lane Parks of Yukon
3rd Place – Adley Bufford of Edmond Santa Fe
4th Place – Brogan Hardy of Piedmont
5th Place – Logan Richard of Norman North
6th Place – Keith Burk of Choctaw
1st Place Match: Christian Rowland (Mustang) 29-3, Sr. over Lane Parks (Yukon) 3-1 (Dec 7-3)
3rd Place Match: Adley Bufford (Edmond Santa Fe) 4-1, Sr. over Brogan Hardy (Piedmont) 18-10, So. (Fall 4:15)
5th Place Match: Logan Richard (Norman North) 19-3, Fr. over Keith Burk (Choctaw) 3-3, Sr. (Fall 1:47)