Class 5A West Regional Tournament
February 18-19, 2022
Site: Duncan
Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | ||
1. | Guthrie | 211 | 6. | Duncan | 144.5 | 11. | Eisenhower | 56.5 | ||
2. | El Reno | 175.5 | 7. | Shawnee | 124 | 12. | Midwest City | 49.5 | ||
3. | Elgin | 163.5 | 8. | Altus | 92.5 | 13. | Santa Fe South | 40.5 | ||
4. | MacArthur | 161.5 | 9. | Durant | 75 | 14. | Noble | 24 | ||
5. | Carl Albert | 156 | 10. | Del City | 61.5 | 15. | Ardmore | 19.5 | ||
16. | McGuinness | 12.5 |
106
1st Place – Hunter Jackson of Elgin
2nd Place – Niko Gonzalez of El Reno
3rd Place – Kaedin Herendeen of Guthrie
4th Place – Evan Colbert of Del City
5th Place – Elijah Ortiz of Altus
6th Place – Efrain Reza of Duncan
1st Place Match: Hunter Jackson (Elgin) 25-2, Fr. over Niko Gonzalez (El Reno) 3-1, So. (Dec 4-2)
3rd Place Match: Kaedin Herendeen (Guthrie) 3-1, Fr. over Evan Colbert (Del City) 18-12, Fr. (Dec 10-3)
5th Place Match: Elijah Ortiz (Altus) 29-12, So. over Efrain Reza (Duncan) 6-19, Sr. (Dec 8-5)
113
1st Place – Logan Crawford of Eisenhower
2nd Place – Cameron Orr of Ardmore
3rd Place – Bradly VanBlaricom of Duncan
4th Place – Daniel Prior of Noble
5th Place – Malichi Reyes of Altus
6th Place – Marco Garcia of Durant
1st Place Match: Logan Crawford (Eisenhower) 34-5, So. over Cameron Orr (Ardmore) 25-6, Jr. (Dec 3-2)
3rd Place Match: Bradly VanBlaricom (Duncan) 22-9, Sr. over Daniel Prior (Noble) 19-6, Fr. (Dec 9-3)
5th Place Match: Malichi Reyes (Altus) 19-11, Fr. over Marco Garcia (Durant) 5-5, So. (Fall 0:39)
120
1st Place – Eli Kirk of Guthrie
2nd Place – Hudson Brooks of El Reno
3rd Place – Chi Sanders of Altus
4th Place – Mason McPherson of Shawnee
5th Place – Kaleb Kerr of Midwest City
6th Place – Nino Vidic of Elgin
1st Place Match: Eli Kirk (Guthrie) 4-0, Jr. over Hudson Brooks (El Reno) 3-1, Fr. (Fall 1:22)
3rd Place Match: Chi Sanders (Altus) 24-10, Fr. over Mason McPherson (Shawnee) 25-12, Jr. (Fall 3:04)
5th Place Match: Kaleb Kerr (Midwest City) 24-12, Sr. over Nino Vidic (Elgin) 22-9, Jr. (Fall 5:16)
126
1st Place – Kasen Miller of Carl Albert
2nd Place – Kaden Wallace of MacArthur
3rd Place – Christien Taylor of Shawnee
4th Place – Tag Ensey of Duncan
5th Place – Brock Gowens of Bishop McGuinness
6th Place – Thor Baima of Elgin
1st Place Match: Kasen Miller (Carl Albert) 30-5, So. over Kaden Wallace (MacArthur) 2-1 (Dec 1-0)
3rd Place Match: Christien Taylor (Shawnee) 29-10, Jr. over Tag Ensey (Duncan) 22-7, Jr. (Fall 3:09)
5th Place Match: Brock Gowens (Bishop McGuinness) 11-5, So. over Thor Baima (Elgin) 1-3, (TF 4:10 (19-4))
132
1st Place – William Heger of El Reno
2nd Place – Grant Gober of Carl Albert
3rd Place – Jazen Brown of Midwest City
4th Place – Riley Hunter of Duncan
5th Place – Diego Ortiz of Elgin
6th Place – Sawyer Cash of Shawnee
1st Place Match: William Heger (El Reno) 4-0, Jr. over Grant Gober (Carl Albert) 33-4, Jr. (Dec 1-0)
3rd Place Match: Jazen Brown (Midwest City) 27-7, Sr. over Riley Hunter (Duncan) 25-12, Sr. (Inj. 0:00)
5th Place Match: Diego Ortiz (Elgin) 23-9, Sr. over Sawyer Cash (Shawnee) 16-22, Jr. (MD 12-2)
138
1st Place – Braden Hall of Guthrie
2nd Place – JP Martinez of Duncan
3rd Place – Jacquvis Paoli of Eisenhower
4th Place – Dailey Jennings of El Reno
5th Place – Braden Anderson of Carl Albert
6th Place – Christain Morales of MacArthur
1st Place Match: Braden Hall (Guthrie) 4-0, Jr. over JP Martinez (Duncan) 23-5, Sr. (SV-1 3-1)
3rd Place Match: Jacquvis Paoli (Eisenhower) 25-6 over Dailey Jennings (El Reno) 3-2, Jr. (Dec 12-7)
5th Place Match: Braden Anderson (Carl Albert) 30-9, So. over Christain Morales (MacArthur) 3-3, . (Dec 11-6)
145
1st Place – Daegen Griffin of El Reno
2nd Place – Jake Carey of Guthrie
3rd Place – Calvin Moon of MacArthur
4th Place – Isaac Grant of Carl Albert
5th Place – Dawson Bowman of Durant
6th Place – Jo`Quan Howard of Del City
1st Place Match: Daegen Griffin (El Reno) 4-0, Sr. over Jake Carey (Guthrie) 3-1, Sr. (MD 13-3)
3rd Place Match: Calvin Moon (MacArthur) 4-1 over Isaac Grant (Carl Albert) 26-12, Jr. (Fall 1:55)
5th Place Match: Dawson Bowman (Durant) 14-9, Sr. over Jo`Quan Howard (Del City) 8-17, Jr. (Dec 4-0)
152
1st Place – Jesse Chavez of MacArthur
2nd Place – Spencer Davidson of El Reno
3rd Place – Dayton Cross of Duncan
4th Place – Bryson Hall of Guthrie
5th Place – Jack Anglley of Elgin
6th Place – Ethan Hayden of Midwest City
1st Place Match: Jesse Chavez (MacArthur) 4-0 over Spencer Davidson (El Reno) 3-1, So. (Dec 4-2)
3rd Place Match: Dayton Cross (Duncan) 18-12, Jr. over Bryson Hall (Guthrie) 3-2, Fr. (Fall 1:49)
5th Place Match: Jack Anglley (Elgin) 2-2, So. over Ethan Hayden (Midwest City) 2-3, Jr. (Dec 6-2)
160
1st Place – Nathan Sutterfield of Carl Albert
2nd Place – Andrew Czelusta of Altus
3rd Place – Gabe Dittmeyer of Elgin
4th Place – Nathan Henry of Duncan
5th Place – Gabe Sanders of Guthrie
6th Place – Xavier Booth of MacArthur
1st Place Match: Nathan Sutterfield (Carl Albert) 36-5, Jr. over Andrew Czelusta (Altus) 25-9, Sr. (Dec 6-0)
3rd Place Match: Gabe Dittmeyer (Elgin) 3-1, So. over Nathan Henry (Duncan) 17-14, Jr. (Fall 3:06)
5th Place Match: Gabe Sanders (Guthrie) 2-2, Jr. over Xavier Booth (MacArthur) 2-3 (Fall 3:19)
170
1st Place – Cory Hicks of Durant
2nd Place – Spencer Rochelle of Shawnee
3rd Place – Braden Brown of MacArthur
4th Place – Alfredo Zapata of Santa Fe South
5th Place – Colyn Donnelly of Elgin
6th Place – Jerrod Law of El Reno
1st Place Match: Cory Hicks (Durant) 22-2, Sr. over Spencer Rochelle (Shawnee) 29-7, Sr. (MD 15-3)
3rd Place Match: Braden Brown (MacArthur) 4-1 over Alfredo Zapata (Santa Fe South) 21-14, Jr. (Dec 8-6)
5th Place Match: Colyn Donnelly (Elgin) 25-7, Fr. over Jerrod Law (El Reno) 28-10, Sr. (Dec 5-1)
182
1st Place – Thad Hicks of El Reno
2nd Place – Parker Henry of MacArthur
3rd Place – Spade Pool of Guthrie
4th Place – Johnny Taber of Shawnee
5th Place – Raylyn Sherman of Carl Albert
6th Place – Drew Munoz of Elgin
1st Place Match: Thad Hicks (El Reno) 26-9 over Parker Henry (MacArthur) 3-1, . (Fall 3:13)
3rd Place Match: Spade Pool (Guthrie) 5-1, Sr. over Johnny Taber (Shawnee) 22-12, Sr. (Dec 7-3)
5th Place Match: Raylyn Sherman (Carl Albert) 30-11, Jr. over Drew Munoz (Elgin) 20-11, Jr. (Dec 8-1)
195
1st Place – Sam Anderson of Shawnee
2nd Place – Coal Madison of Guthrie
3rd Place – Alex Sutterfield of Carl Albert
4th Place – Terrell Roberts of MacArthur
5th Place – Hunter Monroe of Del City
6th Place – Greg Osborn of Elgin
1st Place Match: Sam Anderson (Shawnee) 22-5, Sr. over Coal Madison (Guthrie) 3-1, Jr. (Dec 3-0)
3rd Place Match: Alex Sutterfield (Carl Albert) 29-7, Jr. over Terrell Roberts (MacArthur) 2-2 (Dec 4-3)
5th Place Match: Hunter Monroe (Del City) 10-11, Jr. over Greg Osborn (Elgin) 1-3, Jr. (Fall 3:06)
220
1st Place – Hayden Simpson of Guthrie
2nd Place – Brock Johnson of Carl Albert
3rd Place – Jace Williams of Elgin
4th Place – Logan Cash of Shawnee
5th Place – Sam Sanders of MacArthur
6th Place – Cooper Hall of Durant
1st Place Match: Hayden Simpson (Guthrie) 4-0, Sr. over Brock Johnson (Carl Albert) 19-7, So. (Fall 1:41)
3rd Place Match: Jace Williams (Elgin) 19-9, Fr. over Logan Cash (Shawnee) 24-10, Jr. (Dec 3-1)
5th Place Match: Sam Sanders (MacArthur) 2-2 over Cooper Hall (Durant) 4-9, So. (Fall 1:18)
285
1st Place – Rylan Hitt of Elgin
2nd Place – Luis Tapia of Santa Fe South
3rd Place – Kyron Lindsey of Del City
4th Place – Devon Lolar of Duncan
5th Place – Riley Boyster of Guthrie
6th Place – Arrington Solomon of Altus
1st Place Match: Rylan Hitt (Elgin) 28-0, Sr. over Luis Tapia (Santa Fe South) 23-9, So. (Fall 0:55)
3rd Place Match: Kyron Lindsey (Del City) 20-10, Sr. over Devon Lolar (Duncan) 22-12, Jr. (Dec 1-0)
5th Place Match: Riley Boyster (Guthrie) 3-2, Sr. over Arrington Solomon (Altus) 22-11, Sr. (Fall 0:23)