Class 3A State Tournament
February 24-25, 2023
Site: Jim Norick Arena
Top 15 Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Blackwell | 158 | 6 | Jay | 52.5 | 11 | Sulphur | 29.5 |
2 | Marlow | 109.5 | 7 | Perry | 46 | 12 | Vinita | 25 |
3 | Berryhill | 79 | 8 | Chandler | 33 | 13 | Pawnee | 24 |
4 | Comanche | 61 | 8 | Sperry | 33 | 14 | Warner | 21.5 |
5 | Salina | 54 | 10 | Checotah | 32 | 15 | Morris | 21 |
Outstanding Wresler: Grady Mittasch, Pawnee (138 lbs.)
3A-106
1st Place – Tommy Miller of Marlow
2nd Place – Jackson Martin of Berryhill
3rd Place – Jaxson Brown of Blackwell
4th Place – Landon Earp of Chandler
1st Place Match: Tommy Miller (Marlow) 39-5, Fr. over Jackson Martin (Berryhill) 35-6, So. (Dec 9-4)
3rd Place Match: Jaxson Brown (Blackwell) 30-13, Jr. over Landon Earp (Chandler) 29-11, Fr. (TF-1.5 4:45 (16-0))
3A-113
1st Place – Zane Donley of Vinita
2nd Place – Keller Kizarr of Marlow
3rd Place – Louden Wolfe of Blackwell
4th Place – Brady Oldfield of Newkirk
1st Place Match: Zane Donley (Vinita) 43-3, Jr. over Keller Kizarr (Marlow) 42-6, So. (Dec 1-0)
3rd Place Match: Louden Wolfe (Blackwell) 28-12, So. over Brady Oldfield (Newkirk) 29-13, So. (Fall 5:18)
3A-120
1st Place – Colt Collett of Checotah
2nd Place – Wyatt Meredith of Berryhill
3rd Place – Gehrig Furr of Marlow
4th Place – Beau Murphy of Blackwell
1st Place Match: Colt Collett (Checotah) 41-1, So. over Wyatt Meredith (Berryhill) 32-4, Sr. (Dec 5-0)
3rd Place Match: Gehrig Furr (Marlow) 35-10, Sr. over Beau Murphy (Blackwell) 30-16, Sr. (Dec 6-5)
3A-126
1st Place – Kaiden Ailey of Blackwell
2nd Place – Hunter Waits of Berryhill
3rd Place – Devin Duran of Jay
4th Place – Gant Browning of Kingfisher
1st Place Match: Kaiden Ailey (Blackwell) 31-10, Sr. over Hunter Waits (Berryhill) 35-4, Sr. (Dec 5-2)
3rd Place Match: Devin Duran (Jay) 37-8, Jr. over Gant Browning (Kingfisher) 31-13, Jr. (MD 13-0)
3A-132
1st Place – Jake Miller of Blackwell
2nd Place – Owen Martin of Berryhill
3rd Place – Brantz Bateman of Marlow
4th Place – Conner Pittser of Inola
1st Place Match: Jake Miller (Blackwell) 33-7, Fr. over Owen Martin (Berryhill) 35-11, Sr. (Dec 10-4)
3rd Place Match: Brantz Bateman (Marlow) 41-7, So. over Conner Pittser (Inola) 38-15, Jr. (Fall 1:48)
3A-138
1st Place – Grady Mittasch of Pawnee
2nd Place – Lawson Knox of Marlow
3rd Place – Ty Thrasher of Lincoln Christian
4th Place – Kasin O`Dell of Blackwell
1st Place Match: Grady Mittasch (Pawnee) 45-1, So. over Lawson Knox (Marlow) 42-5, Jr. (Fall 1:31)
3rd Place Match: Ty Thrasher (Lincoln Christian) 38-8, Fr. over Kasin O`Dell (Blackwell) 30-13, Sr. (Fall 2:22)
3A-144
1st Place – Cade Gilbert of Marlow
2nd Place – Kyler Tabor of Berryhill
3rd Place – Grant Rowe of Blackwell
4th Place – Baer Webb of Sulphur
1st Place Match: Cade Gilbert (Marlow) 45-4, Jr. over Kyler Tabor (Berryhill) 33-5, Jr. (Dec 3-0)
3rd Place Match: Grant Rowe (Blackwell) 28-14, Fr. over Baer Webb (Sulphur) 32-7, So. (Dec 5-2)
3A-150
1st Place – Cole Mayfield of Warner
2nd Place – Gavin Montgomery of Salina
3rd Place – Armando Newcomb of Jay
4th Place – Chris Cordova of Perry
1st Place Match: Cole Mayfield (Warner) 38-2, So. over Gavin Montgomery (Salina) 33-5, Sr. (Dec 8-3)
3rd Place Match: Armando Newcomb (Jay) 30-14, Fr. over Chris Cordova (Perry) 28-22, So. (TF-1.5 2:42 (15-0))
3A-157
1st Place – Brady Benham of Sperry
2nd Place – Jack Wilkins of Salina
3rd Place – Noah Presgrove of Comanche
4th Place – Brody Thomas of Jay
1st Place Match: Brady Benham (Sperry) 31-2, Jr. over Jack Wilkins (Salina) 41-6, Sr. (Dec 5-2)
3rd Place Match: Noah Presgrove (Comanche) 38-6, Sr. over Brody Thomas (Jay) 41-14, Jr. (Fall 4:57)
3A-165
1st Place – Jaxen Wright of Morris
2nd Place – Chace Massie of Chandler
3rd Place – Zach Dawson of Marlow
4th Place – Riley O`Rourke of Sperry
1st Place Match: Jaxen Wright (Morris) 38-0, Sr. over Chace Massie (Chandler) 36-5, Sr. (Dec 10-5)
3rd Place Match: Zach Dawson (Marlow) 38-7, Jr. over Riley O`Rourke (Sperry) 23-9, Sr. (Dec 9-6)
3A-175
1st Place – Kaleb Owen of Perry
2nd Place – Jason Osgood of Blackwell
3rd Place – Haydan Yocham of Bristow
4th Place – Logan Bain of Comanche
1st Place Match: Kaleb Owen (Perry) 46-2, Sr. over Jason Osgood (Blackwell) 29-12, So. (Dec 9-3)
3rd Place Match: Haydan Yocham (Bristow) 24-5, Fr. over Logan Bain (Comanche) 28-13, Sr. (Dec 8-3)
3A-190
1st Place – Kruz Goff of Blackwell
2nd Place – Treg Bowman of Perry
3rd Place – Ernesto Duenez of Watonga
4th Place – Ethan Manning of Chandler
1st Place Match: Kruz Goff (Blackwell) 37-4, So. over Treg Bowman (Perry) 46-8, Jr. (Fall 2:25)
3rd Place Match: Ernesto Duenez (Watonga) 37-5, Sr. over Ethan Manning (Chandler) 24-11, Sr. (Fall 5:47)
3A-215
1st Place – Kooper Doucet of Comanche
2nd Place – Kolby Looper of Blackwell
3rd Place – Ryan Lytal of Hinton
4th Place – Jed Hampton of Jay
1st Place Match: Kooper Doucet (Comanche) 34-4, Sr. over Kolby Looper (Blackwell) 29-11, Sr. (Dec 7-1)
3rd Place Match: Ryan Lytal (Hinton) 38-9, Sr. over Jed Hampton (Jay) 41-11, Sr. (Fall 0:43)
3A-285
1st Place – Maverick Williamson of Salina
2nd Place – Justus Gilliam of Sulphur
3rd Place – Cade White of Comanche
4th Place – Jonah Marshall of Checotah
1st Place Match: Maverick Williamson (Salina) 9-0, Jr. over Justus Gilliam (Sulphur) 34-2, So. (Dec 3-2)
3rd Place Match: Cade White (Comanche) 36-7, Sr. over Jonah Marshall (Checotah) 34-9, Jr. (Fall 2:17)