Many teams took advantage of Christmas Break to compete in out-of-state tournaments. Several teams and individuals had great success traveling to tournaments in Alabama, Arkansas, Louisiana, Missouri, and Texas. Coweta got it started, winning a tournament in Louisiana, followed by Marlow winning a dual tournament in Missouri. After Christmas, Ft. Gibson won a tournament in Alabama and Catoosa won a dual tournament in Arkansas. In girlβs tournaments, Sand Springs won a tournament in Arkansas, McLoud placed 2nd in a dual tournament in Texas and Union placed 3rd out of 30 teams in a tournament in Missouri. Staying in-state, Yukon won the Southern Oklahoma Ladies Invitational.
Listed below are a few of the Oklahoma results from the holiday tournaments.
Evangel Prep Classic Duals, Dec. 21-22, Shreveport, LA / Coweta Black β 1st, Coweta Orange β 4th
16-team tournament with Coweta Black going 5-0 to win the tournament.
Coweta β 83 Evangel Christian Academy, LA β 0
Coweta β 73 St. Markβs School of Texas β 0
Coweta β 61 Parkway, LA β 15
Coweta β 75 South Beauregard, LA β 6
Coweta β 40 North Desoto, LA – 18
Coweta Black defeated North Desoto Red 40-18
106 – Jaxon Morgan (North Desoto Red) over Gus Buthod (Coweta Black) Fall 3:16
113 – Caleb Jones (Coweta Black) over Lathan Tabor (North Desoto Red) Dec 8-3
120 – Jacob Kershaw (North Desoto Red) over Tohmi Carney (Coweta Black) Dec 4-1
126 – Legend Ellis (Coweta Black) over Michael Washington (North Desoto Red) Maj 11-1
132 – Toby Shipman (Coweta Black) over Collin Bell (North Desoto Red) Fall 1:11
138 – Colby Eighinger (Coweta Black) over Nathan Adams (North Desoto Red) Fall 3:52
144 – Dylan Compton (North Desoto Red) over Brian Ballard (Coweta Black) Dec 5-2
150 – Brock Roberts (Coweta Black) over Dalton Compton (North Desoto Red) Fall 3:32
157 – Chase Smart (North Desoto Red) over Baylor Bart (Coweta Black) Dec 6-5
165 – Lake Bates (North Desoto Red) over Ben Mendenhall (Coweta Black) Dec 4-0
175 – Brock Heilmann (Coweta Black) over Andrew Arinder (North Desoto Red) Dec 7-1
190 – Jaden Finley (Coweta Black) over Caden Robison (North Desoto Red) Maj 10-2
215 – Hunter Reavis (Coweta Black) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Deacon Peterson (Coweta Black) over Caiden Burns (North Desoto Red) Dec 3-1
Coweta Black’s team score was adjusted by -1.0 for Unsportsmanlike conduct
The Warrior Duals, Dec. 23, St. Pius X High School, Kansas City, MO / Marlow β 1st
Marlow won the five-team tournament that included St. Pius X (Kansas City) HS (ranked #1 in Class 1 in MO and took 4th in the 73-team Kansas City Stampede) and Fort Dodge, IA (ranked 2nd in Class 3A – largest class in Iowa).
Marlow β 42 Fort Dodge, IA – 29
Marlow β 64 Bentonville, AR β 9
Marlow β 67 Mexico, MO – 10
Marlow β 38 St. Pius X (Kansas City), MO β 33
MARLOW defeated St. Pius X (Kansas City) 38-33
113 – Jordan Bell (St. Pius X (Kansas City)) over Justin Choate (MARLOW) Fall 1:39
120 – Tommy Miller (MARLOW) over Alexander Zamudio (St. Pius X (Kansas City)) Fall 0:37
126 – Brennen Harris (MARLOW) over Andrew Garcia (St. Pius X (Kansas City)) Fall 0:30
132 – Dillan Chisam (St. Pius X (Kansas City)) over Keller Kizarr (MARLOW) Dec 2-1
138 – Austin Westfall (St. Pius X (Kansas City)) over Weston Pope (MARLOW) Fall 0:37
144 – Brantz Bateman (MARLOW) over Gable Gross (St. Pius X (Kansas City)) Fall 1:55
150 – Marco Dalakishvili (St. Pius X (Kansas City)) over Jackson Salie (MARLOW) Fall 0:22
157 – Zach Dawson (MARLOW) over Noah Gonzalez (St. Pius X (Kansas City)) SV-1 5-3
165 – Cade Gilbert (MARLOW) over Joshua Quintero (St. Pius X (Kansas City)) TF 20-3
175 – Lawson Knox (MARLOW) over Ty Ward (St. Pius X (Kansas City)) Fall 3:06
190 – Jackson Rotterman (St. Pius X (Kansas City)) over Gage Hixon (MARLOW) Fall 4:35
215 – Brock Smith (MARLOW) over Kaeto Nwodik (St. Pius X (Kansas City)) Fall 1:16
285 – Kyler Kuhn (St. Pius X (Kansas City)) over Clete Gilbert (MARLOW) Dec 4-0
106 – Patrick Hickey (St. Pius X (Kansas City)) over Daxton Halliburton (MARLOW) Dec 8-6
Gulf Shores Scuffle, Dec. 28-29, Orange Beach, AL / Ft. Gibson -1st, Ada β 15th
Led by champions Trenton Bell, Jaiden Johnson, Kyle Rye and Stevie Vafeas, Ft. Gibson won the 27-team tournament by 5.5 points over host Gulf Shores, AL.
- Ft. Gibson β 224.5
- Gulf Shores, AL β 219
- Bartlett, TN β 199
- Gulf Breeze, FL β 176.5
- Brentwood Academy, TN β 151
15. Ada β 56
Ft. Gibson Placers
106 Dameβn Skaggs β 5th
113 Colt Horlick β 4th
126 David Undaunted β 6th
132 Trenton Bell β 1st
144 Jaiden Johnson β 1st
150 Brelynn Macomb β 6th
165 Dakota OβDell β 3rd
215 Kyle Rye β 1st
285 Stevie Vafeas β 1st
Ada Placers
175 Jagger Caldwell β 5th
215 Cord Coffee β 5th
Girls Gulf Shores Scuffle, Dec. 28, Orange Beach, Al / Ada β 9th, Ft. Gibson β 15th
Adaβs three-girl team placed 9th in the 24 team tournament, with Ft. Gibsonβs one girl team placing 15th.
Ada Placers
107 EllaBabe Fisher β 3rd
152 Makenna Howell β 4th
165 Natalia Palma β 2nd
Ft. Gibson Placers
152 Peighton Mullins β 2nd
The Wonder Women, Dec. 29-30, Columbia, MO / Union β 3rd, Bixby β 6th, Moore β 14th (30 teams entered)
Paced by champion Azreal Smith and four other placers, Tulsa Union placed 3rd in the loaded 30-team Wonder Women Tournament. In addition to Smith, Aiyana Perkins and Terrilan Banner placed 3rd, with Dakota Harris placing 6th and Jessina Smith in 8th.
- Nixa, MO β 209.5
- Lebanon, MO β 166.5
- Tulsa Union β 155
- Liberty, MO β 135
6. Bixby β 125
14. Moore – 88
Azreal Smith had falls in :25, 1:38 and :17 before picking up a reversal and near-fall to earn a tough 6-3 tie-breaker win to advance to the finals. Smith won the title with her fourth 1st period fall of the tournament, getting a fall in 1:16 to capture the 235 lb. title.
Bixbyβs Millie Azlin had falls in :22, :19, 1:29 and 2:41 to easily advance to the finals. Azlin used a 1st period takedown and 3rd period escape to win the finals 3-0 and improve her season record to 16-0.
Meeting in the consolation semifinals, in a battle of Oklahoma state champions, Bixbyβs 2X state champion Jadyn Roller earned a 7-4 win over Hannah Lopez (Moore). Roller ended up 4th and Lopez 5th at 110 lbs.
Tulsa Union Placers
100 Dakota Harris β 6th
120 Aiyana Perkins β 3rd
145 Terrilan Banner β 3rd
190 Jessina Smith β 8th
235 Azreal Smith β 1st
Bixby Placers
105 Lily Lane β 6th
110 Jadyn Roller β 4th
125 Brissa Bernal β 2nd
170 Millie Azlin β 1st
Moore Placers
105 Brookly Noel β 3rd
110 Hannah Lopez β 5th
135 Shelby Kemp β 4th
Diamond State Duals Dec. 29-30 Har-Ber HS, Springdale, AR / Catoosa β 1st, Pryor β 7th
Catoosa went 7-0 to win the 11-team dual tournament, with Josh Esquivel, Mason Burnham, Tucker Collingsworth, and Tranel Love all posting perfect 7-0 records. Cael Eremita, Fernando Dominguez and Aiven Robbins all went 6-1, with Robbins avenging a Friday loss to his Seneca opponent in the championship finals.
Catoosa β 66 Fayetteville, AR β 16
Catoosa β 39 Seneca, MO β 30
Catoosa β 48 Har-Ber, AR β 22
Catoosa β 63 Lakeside, AR β 18
Catoosa β 57 Greenwood, AR β 12
Catoosa β 59 Lakeside, AR β 21
Catoosa β 40 Seneca, MO β 24
Catoosa defeated Seneca 40-24
126 – Logan Hargrove (Catoosa) over Brant Laughlin (Seneca) Dec 4-3
132 – Tucker Collinsworth (Catoosa) over Eli Manley (Seneca) Maj 11-3
138 – Trentyn Raney (Seneca) over Michael Blendowski (Catoosa) Dec 11-6
144 – Andrew Manley (Seneca) over Seth Charles (Catoosa) Fall 1:06
150 – Cael Eremita (Catoosa) over Blaine Fritchey (Seneca) Dec 12-5
157 – Fernando Dominguez (Catoosa) over Aiden Kitch (Seneca) Fall 0:16
165 – Jacy Richardson (Catoosa) over Landon Commons (Seneca) Fall 1:01
175 – Sawyer Cornell (Seneca) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Aiven Robbins (Catoosa) over Jace Renfro (Seneca) SV-1 6-5
215 – Nolan Napier (Seneca) over Alex Snyder (Catoosa) Fall 2:31
285 – Tank Love (Catoosa) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Josh Esquivel (Catoosa) over Jaxen Rhoads (Seneca) Dec 5-0
113 – Mason Burnham (Catoosa) over Paxton Bruegal (Seneca) Fall 1:46
120 – Keatin Burleson (Seneca) over Jaden Dale (Catoosa) Dec 10-3
Diamond State Lady Invitational, Dec. 29-30, Springdale, AR / Sand Springs β 1st, Pryor β 8th, Catoosa β 10th
Sand Springs crowned four champions (Bailey Copeland, Ambrielle Chambers, Laila Mirza and Kelsi Hilton) and added nine other placers to win the tournament title by three points over Sylvan Hills, AR.
Sand Springs Placers
100 Bailey Copeland β 1st
105 Ambrielle Chambers β 1st
110 Caryss Upton β 5th
115 Trinity Owens β 5th
120 Laila Mirza β 1st
125 Gracie Gifford β 4th
130 Mia Bruns β 3rd
135 Zoe Butler β 4th
140 Kelsi Hilton β 1st
145 Kayla Arnold β 3rd
155 Tessa Urrey β 2nd
170 Kadence Grant β 5th
235 Emily Ambriz β 3rd
Pryor Placers
105 Tatiana Barnett β 3rd
105 Kaydence Bristol β 5th
120 Mallory Sellars β 3rd
135 Jadin Summers β 1st
145 Tristan Edmonds β 1st
Catoosa Placers
100 Lydia Ellis β 4th
115 Shaylee Kelly β 1st
130 Alondra Reyes β 4th
Girls JJP Duals (Stickler Memorial), Dec. 29-30, Richardson, TX / McLoud β 2nd
McLoud went 5-1 to earn a 2nd place finish to Class 5A 2nd ranked Azle, TX.
McLoud β 54 Plano West β 18
McLoud β 57 Rockwall Heath β 0
McLoud β 51 Plano β 12
McLoud β 59 Plano East β 6
McLoud β 54 Richardson Pearce β 12
McLoud β 33 Azle β 36
Azle defeated MCLOUD 36-33
126 – Addison Adams (MCLOUD) over Brooklyn Debbs (Azle) SV-1 5-7
132 – Brenlie Peacock (MCLOUD) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Alicen Dillard (Azle) over Kendra Perrien (MCLOUD) Fall 1:13
145 – Laine Walker (MCLOUD) over Makaila Gratts (Azle) Fall 0:18
152 – Mollie Morris (Azle) over Hailey Ketakea (MCLOUD) Fall 2:29
165 – Elizabeth Yelle (Azle) over Paisley Erskine (MCLOUD) Fall 4:50
185 – Ashlynn Schlotzhauer (Azle) over Unknown (Unattached) Forf
235 – Stacey Nash (MCLOUD) over Suvanna Crafton (Azle) Fall 0:37
100 – Noah Kovach (Azle) over Natalie Duroy (MCLOUD) Fall 2:32
107 – Bridget Bailey (MCLOUD) over Hayli Ross (Azle) Fall 0:55
114 – Gabriella Lozano (MCLOUD) over Keira Buggar (Azle) Fall 4:42
120 – Mariah Dillard (Azle) over Launa Troutt (MCLOUD) Fall 0:58
Southern Oklahoma Ladies Invitational, Dec. 30, Ardmore / Yukon β 1st (8 teams entered)
Yukon crowned five champions (Mallory Hernandez, Adri Poindexter, Alayla Watson, Kyra Watson, and Gabriella Castro) and had eight other placers to win the tournament by 50 points over 2nd place Duncan.
- Yukon β 81
- Duncan β 31
- Newcastle β 26
- Durant β 25.5
Individual Champions
100 Mallory Hernandez (Yukon)
105 Addison Polk (Durant)
110 Loryn Lopez (Durant)
115 Rylee Davis (Duncan)
120 Adyson Lewis (Ardmore)
125 Adri Poindexter (Yukon)
130 Alayla Watson (Yukon)
135 Carlaeona Hockert (Billings)
140 Lynn Horn (Blanchard)
145 Carla West (Billings)
155 Kaylena Christian (Ardmore)
170 Kyra Watson (Yukon)
190 Charly Heath (Duncan)
235 Gabriella Castro (Yukon)