Class 6A West Regional Tournament
February 16-17, 2024
Site: Westmoore
Top 10 Team Scores (16 Teams Entered)
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Edmond North | 386 | 6 | Deer Creek | 141 |
2 | Sand Springs | 204 | 7 | Moore | 101.5 |
3 | Piedmont | 182 | 8 | Norman | 64 |
4 | Westmoore | 175.5 | 9 | Southmoore | 63 |
5 | Yukon | 161 | 10 | Putnam City North | 62 |
106
1st Place – Jake Goodin of EDMOND NORTH
2nd Place – Eric Casula of WESTMOORE
3rd Place – Blake Thomas of PIEDMONT
4th Place – Caleb Schneider of YUKON
5th Place – Dawsen Briscoe of SAND SPRINGS
6th Place – Jaaziel Benman of PUTNAM CITY NORTH
1st Place Match: Jake Goodin (EN) 27-5, Jr. over Eric Casula (WESTMOORE) 18-3, So. (Fall 2:33)
3rd Place Match: Blake Thomas (PIEDMONT) 22-8, Jr. over Caleb Schneider (YUKON) 4-2, (Dec 6-1)
5th Place Match: Dawsen Briscoe (SS) 23-12, Jr. over Jaaziel Benman (PCN) 7-6, So. (Dec 6-5)
113
1st Place – Madden Skidmore of EDMOND NORTH
2nd Place – Nash Neeley of DEER CREEK (ED)
3rd Place – Brody Heusel of PIEDMONT
4th Place – Brayden Kelly of WESTMOORE
5th Place – Paxton Shultz of MOORE
6th Place – Jaxon Kennedy of YUKON
1st Place Match: Madden Skidmore (EN) 18-7, Fr. over Nash Neeley (DEER CREEK) 18-14, So. (MD 12-0)
3rd Place Match: Brody Heusel (PIEDMONT) 30-12, So. over Brayden Kelly (WESTMOORE) 21-12, Sr. (Dec 7-3)
5th Place Match: Paxton Shultz (MOORE) 14-16, Fr. over Jaxon Kennedy (YUKON) 2-3, (Dec 7-6)
120
1st Place – Devon Miller of EDMOND NORTH
2nd Place – Cash Donnell of PIEDMONT
3rd Place – Hayden Wright of YUKON
4th Place – David Ritchey of SAND SPRINGS
5th Place – Orlando McClain of MOORE
6th Place – Noah Reynolds of SOUTHMOORE
1st Place Match: Devon Miller (EN) 34-6, Jr. over Cash Donnell (PIEDMONT) 37-5, Sr. (TB-1 3-2)
3rd Place Match: Hayden Wright (YUKON) 4-1, over David Ritchey (SS) 23-7, (Dec 7-0)
5th Place Match: Orlando McClain (MOORE) 23-11, So. over Noah Reynolds (SOUTHMOORE) 29-19, Sr. (MD 11-0)
126
1st Place – Christian Belford of EDMOND NORTH
2nd Place – Jaxon Grigsby of SAND SPRINGS
3rd Place – Jackson Yeatman of WESTMOORE
4th Place – JJ Schultheis of YUKON
5th Place – Barrett Byers of PIEDMONT
6th Place – Devon Frazier of PUTNAM CITY NORTH
1st Place Match: Christian Belford (EN) 26-8, Sr. over Jaxon Grigsby (SS) 22-9, Fr. (Dec 3-0)
3rd Place Match: Jackson Yeatman (WESTMOORE) 31-15, So. over JJ Schultheis (YUKON) 4-2, (Dec 4-0)
5th Place Match: Barrett Byers (PIEDMONT) 26-16, Sr. over Devon Frazier (PCN) 14-13, Jr. (Dec 7-4)
132
1st Place – Hudson Hackbarth of EDMOND NORTH
2nd Place – Topher Garrett of MOORE
3rd Place – Matthew Moore of SAND SPRINGS
4th Place – Parker DeGraffenreid of DEER CREEK (ED)
5th Place – Masyn Matanane of NORMAN
6th Place – Azaan Shannon of LAWTON
1st Place Match: Hudson Hackbarth (EN) 30-6, Sr. over Topher Garrett (MOORE) 23-9, Jr. (MD 14-3)
3rd Place Match: Matthew Moore (SS) 28-13, So. over Parker DeGraffenreid (DEER CREEK) 15-15, Jr. (Fall 5:36)
5th Place Match: Masyn Matanane (NORMAN) 12-13, Jr. over Azaan Shannon (LAWTON) 14-16, So. (MD 11-2)
138
1st Place – Hunter Hollingsworth of EDMOND NORTH
2nd Place – Jace Province of DEER CREEK (ED)
3rd Place – Dillon Ryan of YUKON
4th Place – Gannon Morales of WESTMOORE
5th Place – Jayden Pait of SAND SPRINGS
6th Place – Ethan Applebee of PIEDMONT
1st Place Match: Hunter Hollingsworth (EN) 40-3, Sr. over Jace Province (DEER CREEK) 29-7, Jr. (Fall 3:05)
3rd Place Match: Dillon Ryan (YUKON) 4-1, over Gannon Morales (WESTMOORE) 21-16, Sr. (Dec 9-2)
5th Place Match: Jayden Pait (SS) 18-5, Sr. over Ethan Applebee (PIEDMONT) 17-11, Fr. (MD 9-1)
144
1st Place – Layton Schneider of EDMOND NORTH
2nd Place – Hayze Ivey of SOUTHMOORE
3rd Place – Garon Kaiser of DEER CREEK (ED)
4th Place – Kolton Mullings of PIEDMONT
5th Place – Jesse Moore of SAND SPRINGS
6th Place – Seth Shouse of MOORE
1st Place Match: Layton Schneider (EN) 39-3, Sr. over Hayze Ivey (SOUTHMOORE) 39-6, Jr. (Fall 1:34)
3rd Place Match: Garon Kaiser (DEER CREEK) 31-8, So. over Kolton Mullings (PIEDMONT) 25-16, Jr. (Fall 3:10)
5th Place Match: Jesse Moore (SS) 28-10, Sr. over Seth Shouse (MOORE) 24-15, Sr. (Dec 5-2)
150
1st Place – Joseph Jeter of EDMOND NORTH
2nd Place – Richard Rios of WESTMOORE
3rd Place – Jayden Fuston of PIEDMONT
4th Place – Preston Reyna of SAND SPRINGS
5th Place – Jaden Byers of DEER CREEK (ED)
6th Place – Axton Wright of MOORE
1st Place Match: Joseph Jeter (EN) 37-3, So. over Richard Rios (WESTMOORE) 35-4, Jr. (Fall 3:05)
3rd Place Match: Jayden Fuston (PIEDMONT) 34-10, Jr. over Preston Reyna (SS) 24-11, Jr. (Fall 5:09)
5th Place Match: Jaden Byers (DEER CREEK) 14-15, Jr. over Axton Wright (MOORE) 19-15, Jr. (Dec 7-5)
157
1st Place – Kody Routledge of EDMOND NORTH
2nd Place – Logan Ashford of MOORE
3rd Place – Barrett Weathers of DEER CREEK (ED)
4th Place – Max Cole of NORMAN
5th Place – Brody Ensten of SAND SPRINGS
6th Place – Sam Gibson of WESTMOORE
1st Place Match: Kody Routledge (EN) 36-2, Jr. over Logan Ashford (MOORE) 26-7, Sr. (TF-1.5 3:03 (26-8))
3rd Place Match: Barrett Weathers (DEER CREEK) 23-13, Sr. over Max Cole (NORMAN) 28-13, So. (Dec 9-2)
5th Place Match: Brody Ensten (SS) 30-15, Sr. over Sam Gibson (WESTMOORE) 26-17, Sr. (TB 2-1)
165
1st Place – Zander Grigsby of SAND SPRINGS
2nd Place – Brayden Lucas of EDMOND NORTH
3rd Place – Gavin Motes of PUTNAM CITY WEST
4th Place – Mason Armstrong of WESTMOORE
5th Place – Ian Mitchell of PIEDMONT
6th Place – Dane Wendorff of YUKON
1st Place Match: Zander Grigsby (SS) 36-2, Sr. over Brayden Lucas (EN) 28-6, Sr. (Dec 6-1)
3rd Place Match: Gavin Motes (PCW) 31-10, Jr. over Mason Armstrong (WESTMOORE) 22-16, Jr. (Dec 4-2)
5th Place Match: Ian Mitchell (PIEDMONT) 25-8, Jr. over Dane Wendorff (YUKON) 3-3, (SV-1 6-4)
175
1st Place – Jude Randall of EDMOND NORTH
2nd Place – Cole Olguin of WESTMOORE
3rd Place – Jaxon Trotter of SAND SPRINGS
4th Place – Alex Wilson of YUKON
5th Place – Junior Youmbi of DEER CREEK (ED)
6th Place – Ryan Gooch of PUTNAM CITY NORTH
1st Place Match: Jude Randall (EN) 37-5, Sr. over Cole Olguin (WESTMOORE) 34-9, Jr. (Dec 5-3)
3rd Place Match: Jaxon Trotter (SS) 39-8, Jr. over Alex Wilson (YUKON) 3-2, (SV-1 3-1)
5th Place Match: Junior Youmbi (DEER CREEK) 22-16, Jr. over Ryan Gooch (PCN) 20-7, Sr. (Dec 5-3)
190
1st Place – Talon McCollom of EDMOND NORTH
2nd Place – Ryan Martindale of YUKON
3rd Place – Markus Stewart of PUTNAM CITY NORTH
4th Place – Jackson Blackburn of PIEDMONT
5th Place – Peyton Callis of SAND SPRINGS
6th Place – Lance Eubanks of NORMAN
1st Place Match: Talon McCollom (EN) 14-3, Sr. over Ryan Martindale (YUKON) 3-1, (Fall 0:55)
3rd Place Match: Markus Stewart (PCN) 22-5, Jr. over Jackson Blackburn (PIEDMONT) 28-10, Jr. (Fall 4:54)
5th Place Match: Peyton Callis (SS) 34-13, Jr. over Lance Eubanks (NORMAN) 29-8, Sr. (Dec 9-2)
215
1st Place – Oscar Williams of EDMOND NORTH
2nd Place – Brogan Hardy of PIEDMONT
3rd Place – Devin Lacroix of WESTMOORE
4th Place – Destry Lujan of YUKON
5th Place – Tyzel Zachry of LAWTON
6th Place – Luke Compton of EDMOND SANTA FE
1st Place Match: Oscar Williams (EN) 38-3, Sr. over Brogan Hardy (PIEDMONT) 37-7, Sr. (Dec 6-0)
3rd Place Match: Devin Lacroix (WESTMOORE) 37-10, Jr. over Destry Lujan (YUKON) 3-2, (Fall 3:03)
5th Place Match: Tyzel Zachry (LAWTON) 25-11, Jr. over Luke Compton (ESF) 2-3, So. (Dec 5-3)
285
1st Place – Ricky Thomas of EDMOND NORTH
2nd Place – Mason Harris of SAND SPRINGS
3rd Place – Gavin Gagnon of WESTMOORE
4th Place – Oakley Caruthers of NORMAN
5th Place – Jesse Knapp of PIEDMONT
6th Place – Brian Seyed-Kordestanchi of PUTNAM CITY WEST
1st Place Match: Ricky Thomas (EN) 39-2, Sr. over Mason Harris (SS) 33-3, Sr. (Dec 1-0)
3rd Place Match: Gavin Gagnon (WESTMOORE) 30-11, Jr. over Oakley Caruthers (NORMAN) 27-8, Fr. (Dec 1-0)
5th Place Match: Jesse Knapp (PIEDMONT) 30-11, Sr. over Brian Seyed-Kordestanchi (PCW) 27-9, Sr. (Dec 3-2)