Class 6A West Regional Tournament
February 17-18, 2023
Site: Piedmont
Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Edmond North | 353 | 6 | Piedmont | 112 | 11 | Putnam City North | 55 |
2 | Westmoore | 232 | 7 | Deer Creek | 98 | 12 | Putnam City | 33 |
3 | Yukon | 188.5 | 8 | Norman North | 93 | 13 | Midwest City | 16 |
4 | Choctaw | 132 | 9 | Mustang | 83.5 | 14 | Lawton | 8 |
5 | Moore | 113.5 | 10 | Edmond Memorial | 78 | 15 | Northwest Classen | 4 |
16 | US Grant | 1 |
106
1st Place – Jake Goodin of Edmond North
2nd Place – Eric Casula of Westmoore
3rd Place – J.J. Schultheis of Yukon
4th Place – Jayden Henson of Putnam City
5th Place – Nash Neeley of Deer Creek
6th Place – Bryson Hand of Choctaw
1st Place Match: Jake Goodin (Edmond North) 29-7, So. over Eric Casula (Westmoore) 33-3, Fr. (Dec 1-0)
3rd Place Match: J.J. Schultheis (Yukon) 3-1, Fr. over Jayden Henson (Putnam City) 11-12, So. (MD 10-2)
5th Place Match: Nash Neeley (Deer Creek) 23-18, Fr. over Bryson Hand (Choctaw) 2-3, Jr. (Fall 4:18)
113
1st Place – Hayden Wright of Yukon
2nd Place – Sawyer Hackbarth of Edmond North
3rd Place – Brayden Kelly of Westmoore
4th Place – Kyler Lester of Norman North
5th Place – Ethan Thomas of Choctaw
6th Place – Hayes McNeill of Deer Creek
1st Place Match: Hayden Wright (Yukon) 4-0, So. over Sawyer Hackbarth (EN) 20-13, Fr. (Dec 6-0)
3rd Place Match: Brayden Kelly (Westmoore) 23-13, Jr. over Kyler Lester (NN) 9-4, Fr. (Dec 8-7)
5th Place Match: Ethan Thomas (Choctaw) 2-2, Jr. over Hayes McNeill (DC) 16-22, Fr. (Dec 9-4)
120
1st Place – Cash Donnell of Piedmont
2nd Place – Devon Miller of Westmoore
3rd Place – Mason Hanna of Choctaw
4th Place – Javin Douglas of Mustang
5th Place – Max McDaniel of Edmond North
6th Place – Joseph Vallejo of Yukon
1st Place Match: Cash Donnell (Piedmont) 4-0, Jr. over Devon Miller (Westmoore) 34-2, So. (UTB 3-2)
3rd Place Match: Mason Hanna (Choctaw) 13-9, Sr. over Javin Douglas (Mustang) 31-10, Jr. (Fall 4:50)
5th Place Match: Max McDaniel (Edmond North) 4-2, So. over Joseph Vallejo (Yukon) 3-3, Sr. (Fall 4:47)
126
1st Place – Brayden Belford of Edmond North
2nd Place – Andrew Auwen of Choctaw
3rd Place – Kaiden Castro of Westmoore
4th Place – George Madden of Edmond Memorial
5th Place – Topher Garrett of Moore
6th Place – Garon Kaiser of Deer Creek
1st Place Match: Brayden Belford (Edmond North) 27-7, Jr. over Andrew Auwen (Choc) 3-1, Jr. (Dec 3-1)
3rd Place Match: Kaiden Castro (Westmoore) 23-14, Jr. over George Madden (EM) 3-2, So. (TB-1 3-1)
5th Place Match: Topher Garrett (Moore) 19-13, over Garon Kaiser (Deer Creek) 22-17, Fr. (SV-1 5-3)
132
1st Place – Hunter Hollingsworth of Edmond North
2nd Place – Preston Parnell of Putnam City
3rd Place – Hayden Cromwell of Yukon
4th Place – Jace Province of Deer Creek
5th Place – Gannon Morales of Westmoore
6th Place – Darron Boffey of Moore
1st Place Match: Hunter Hollingsworth (EN) 32-6, Jr. over Preston Parnell (Putnam City) 33-8, Sr. (Fall 4:24)
3rd Place Match: Hayden Cromwell (Yukon) 4-1, Sr. over Jace Province (Deer Creek) 13-7, So. (Dec 9-4)
5th Place Match: Gannon Morales (Westmoore) 22-14, Jr. over Darron Boffey (Moore) 24-13, (Dec 6-3)
138
1st Place – Joseph Jeter of Edmond North
2nd Place – Trae Rios of Westmoore
3rd Place – Cash Holman of Choctaw
4th Place – Jayden Fuston of Piedmont
5th Place – Kaden Hawkins-Hinson of Norman North
6th Place – Logan Ashford of Moore
1st Place Match: Joseph Jeter (Edmond North) 28-5, over Trae Rios (Westmoore) 24-3, So. (Dec 6-3)
3rd Place Match: Cash Holman (Choctaw) 4-1, So. over Jayden Fuston (Piedmont) 3-2, So. (Dec 3-2)
5th Place Match: Kaden Hawkins-Hinson (NN) 33-4, Sr. over Logan Ashford (Moore) 20-14, (Fall 5:58)
144
1st Place – Layton Schneider of Edmond North
2nd Place – Jordan Podest of Westmoore
3rd Place – Matthew Revas of Norman North
4th Place – Dillon Ryan of Yukon
5th Place – Cole Olguin of Choctaw
6th Place – Walker Neeley of Deer Creek
1st Place Match: Layton Schneider (EN) 31-3, Jr. over Jordan Podest (WM) 20-7, Sr. (Dec 9-4)
3rd Place Match: Matthew Revas (Norman North) 35-5, Jr. over Dillon Ryan (Yuk) 3-2, Jr. (Dec 4-3)
5th Place Match: Cole Olguin (Choctaw) 3-2, So. over Walker Neeley (DC) 15-15, Sr. (Dec 9-3)
150
1st Place – Kody Routledge of Edmond North
2nd Place – Daegan Reyes of Mustang
3rd Place – Connor Perkins of Westmoore
4th Place – Austen Schane of Yukon
5th Place – Cash Sessions of Norman North
6th Place – Barrett Weathers of Deer Creek
1st Place Match: Kody Routledge (EN) 33-5, So. over Daegan Reyes (Mustang) 27-8, So. (MD 16-7)
3rd Place Match: Connor Perkins (WM) 22-14, Sr. over Austen Schane (Yukon) 3-2, Sr. (MD 11-3)
5th Place Match: Cash Sessions (NN) 17-6, Jr. over Barrett Weathers (DC) 20-19, Jr. (Dec 4-3)
157
1st Place – Ethan Day of Westmoore
2nd Place – Brayden Lucas of Edmond North
3rd Place – Kolten Luschen of Piedmont
4th Place – Zacary O`Hagan of Choctaw
5th Place – Brady Brewer of Deer Creek
6th Place – Keegan Vonwerder of Moore
1st Place Match: Ethan Day (Westmoore) 30-5, Sr. over Brayden Lucas (EN) 22-13, Jr. (Fall 5:59)
3rd Place Match: Kolten Luschen (Piedmont) 4-1, Sr. over Zacary O`Hagan (Choc) 3-2, Sr. (Fall 0:57)
5th Place Match: Brady Brewer (DC) 23-13, So. over Keegan Vonwerder (Moore) 14-8, Sr. (Dec 5-4)
165
1st Place – Jude Randall of Edmond North
2nd Place – Michael McCracken of Edmond Memorial
3rd Place – Jacen Jackson of Mustang
4th Place – Ryan Martindale of Yukon
5th Place – Ryan Gooch of Putnam City North
6th Place – Daniel Stephens of Moore
1st Place Match: Jude Randall (EN) 30-7, Jr. over Michael McCracken (EM) 3-1, Sr. (SV-1 3-1)
3rd Place Match: Jacen Jackson (Mustang) 32-8, Sr. over Ryan Martindale (Yuk) 3-2, So. (Fall 1:33)
5th Place Match: Ryan Gooch (PCN) 32-11, Jr. over Daniel Stephens (Moore) 18-16, Sr. (Fall 1:02)
175
1st Place – Holden Martin of Westmoore
2nd Place – Talon McCollom of Edmond North
3rd Place – Bryce Goucher of Yukon
4th Place – Jackson Blackburn of Piedmont
5th Place – Junior Youmbi of Deer Creek
6th Place – Darian Dennis of Midwest City
1st Place Match: Holden Martin (Westmoore) 33-2, Sr. over Talon McCollom (EN) 29-6, Jr. (Fall 4:20)
3rd Place Match: Bryce Goucher (Yukon) 4-1, Sr. over Jackson Blackburn (Pied) 3-2, So. (Fall 3:20)
5th Place Match: Junior Youmbi (DC) 15-17, So. over Darian Dennis (MWC) 21-10, Sr. (Fall 4:43)
190
1st Place – Payton Thomas of Moore
2nd Place – Isaac Villalobos of Edmond North
3rd Place – Alex Wilson of Yukon
4th Place – Liam Daniels of Edmond Memorial
5th Place – Markus Stewart of Putnam City North
6th Place – Jordan Cox of Westmoore
1st Place Match: Payton Thomas (Moore) 32-0, over Isaac Villalobos (Edmond North) 34-9, Sr. (Fall 3:21)
3rd Place Match: Alex Wilson (Yukon) 4-1, Jr. over Liam Daniels (Edmond Memorial) 3-2, Jr. (Fall 3:04)
5th Place Match: Markus Stewart (PCN) 11-8, So. over Jordan Cox (WM) 17-18, Jr. (Fall 4:16)
215
1st Place – Oscar Williams of Edmond North
2nd Place – Carsten Mower of Edmond Memorial
3rd Place – Jaylin Pounds of Moore
4th Place – Brogan Hardy of Piedmont
5th Place – Alex-Zander Sherfield of Putnam City North
6th Place – Cade Eichor of Yukon
1st Place Match: Oscar Williams (Edmond North) 37-2, Jr. over Carsten Mower (EM) 3-1, Sr. (MD 10-1)
3rd Place Match: Jaylin Pounds (Moore) 15-5, Sr. over Brogan Hardy (Piedmont) 3-2, Jr. (Dec 13-9)
5th Place Match: Alex-Zander Sherfield (PCN) 25-10, Sr. over Cade Eichor (Yukon) 3-3, (Fall 1:37)
285
1st Place – Ricky Thomas of Edmond North
2nd Place – Logan Richard of Norman North
3rd Place – Jesse Knapp of Piedmont
4th Place – Kaden Stitt of Choctaw
5th Place – Brayden Brock of Yukon
6th Place – Sam Pritz of Mustang
1st Place Match: Ricky Thomas (Edmond North) 39-2, Jr. over Logan Richard (NN) 30-4, So. (Fall 2:12)
3rd Place Match: Jesse Knapp (Piedmont) 4-1, So. over Kaden Stitt (Choctaw) 3-2, Fr. (Fall 1:48)
5th Place Match: Brayden Brock (Yukon) 3-2, over Sam Pritz (Mustang) 21-18, Jr. (Dec 3-1)