Class 5A East Regional Tournament
February 17-18, 2023
Site: Pryor
Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Collinsville | 173.5 | 6 | Sapulpa | 125.5 | 11 | Tahlequah | 85.5 |
2 | Pryor | 171 | 7 | Glenpool | 124 | 12 | Bishop Kelley | 78.5 |
3 | Coweta | 166.5 | 8 | Claremore | 120 | 13 | McAlester | 54 |
4 | Grove | 160 | 9 | Thomas Edison | 112 | 14 | Will Rogers | 43 |
5 | Newcastle | 131 | 10 | Shawnee | 88.5 | 15 | East Central | 34 |
16 | Nathan Hale | 13 |
106
1st Place – Kam Hutchison of McAlester
2nd Place – Jacob Caviness of Tahlequah
3rd Place – Brysen Hoodenpyle of Grove
4th Place – Zane Jackson of Thomas Edison
5th Place – Blayne Taber of Shawnee
6th Place – Christian Cue of Sapulpa
1st Place Match: Kam Hutchison (McA) 27-2, So. over Jacob Caviness (Tahl) 27-12, Jr. (Fall 5:48)
3rd Place Match: Brysen Hoodenpyle (Grove) 25-9, Fr. over Zane Jackson (Edison) 17-12, So. (Fall 4:29)
5th Place Match: Blayne Taber (Shawnee) 17-10, Fr. over Christian Cue (Sapulpa) 21-12, Fr. (Dec 6-0)
113
1st Place – Toby Shipman of Coweta
2nd Place – Cavin Peper of Sapulpa
3rd Place – Maddox Jackson of Claremore
4th Place – Michael Corbbrey of Thomas Edison
5th Place – Jase Hanna of Grove
6th Place – Benji Cole of Shawnee
1st Place Match: Toby Shipman (Coweta) 30-3, Fr. over Cavin Peper (Sapulpa) 25-5, Jr. (Dec 4-3)
3rd Place Match: Maddox Jackson (Clare) 32-5, So. over Michael Corbbrey (Edison) 17-4, Jr. (Fall 5:06)
5th Place Match: Jase Hanna (Grove) 28-16, So. over Benji Cole (Shawnee) 21-7, Fr. (Dec 5-1)
120
1st Place – Canon Acklin of Collinsville
2nd Place – Jarrett Hicks of Glenpool
3rd Place – Mason Gillispie of Claremore
4th Place – Teric Hussaini of Thomas Edison
5th Place – Colby Eighinger of Coweta
6th Place – Jackson Mills of Sapulpa
1st Place Match: Canon Acklin (Collinsville) 32-2, Jr. over Jarrett Hicks (Glenpool) 25-12, Sr. (Fall 3:42)
3rd Place Match: Mason Gillispie (Clar) 24-9, So. over Teric Hussaini (Edison) 16-9, Jr. (Fall 1:28)
5th Place Match: Colby Eighinger (Coweta) 32-11, Jr. over Jackson Mills (Sap) 15-18, Fr. (Dec 6-1)
126
1st Place – Clay Gates of Collinsville
2nd Place – Robert Burke of Bishop Kelley
3rd Place – Wyatt Miller of Glenpool
4th Place – Gunner Murray of Claremore
5th Place – Jackson Willingham of Sapulpa
6th Place – Gage Pruitt of Pryor
1st Place Match: Clay Gates (Collinsville) 40-4, Sr. over Robert Burke (Kelley) 25-7, So. (MD 17-5)
3rd Place Match: Wyatt Miller (Glenpool) 28-12, Sr. over Gunner Murray (Clare) 22-9, Fr. (Dec 10-4)
5th Place Match: Jackson Willingham (Sap) 23-18, Jr. over Gage Pruitt (Pryor) 16-12, So. (Fall 1:47)
132
1st Place – Hudson Henslick of Collinsville
2nd Place – Ezra Gates of Grove
3rd Place – Christien Taylor of Shawnee
4th Place – Izaiah Furra of Thomas Edison
5th Place – Robert Brown of Will Rogers
6th Place – Grey Jefferson of Pryor
1st Place Match: Hudson Henslick (Collinsville) 29-8, Jr. over Ezra Gates (Grove) 40-5, So. (Fall 4:51)
3rd Place Match: Christien Taylor (Shawnee) 24-5, Sr. over Izaiah Furra (Edison) 24-3, Jr. (Dec 8-7)
5th Place Match: Robert Brown (Will Rogers) 28-9, Jr. over Grey Jefferson (Pry) 13-20, So. (Dec 7-3)
138
1st Place – Jayden Alexander of Thomas Edison
2nd Place – Greyson Zellers of Bishop Kelley
3rd Place – Bryce Kegley of Pryor
4th Place – Jacoby Clarke of Glenpool
5th Place – Brock Roberts of Coweta
6th Place – John Lowery of Grove
1st Place Match: Jayden Alexander (Edison) 20-0, Sr. over Greyson Zellers (Kelley) 29-5, So. (Fall 2:12)
3rd Place Match: Bryce Kegley (Pryor) 30-4, Sr. over Jacoby Clarke (Glenpool) 17-4, Sr. (Fall 5:41)
5th Place Match: Brock Roberts (Coweta) 41-6, Jr. over John Lowery (Grove) 35-14, Sr. (Fall 1:02)
144
1st Place – Cole Brooks of Collinsville
2nd Place – Deringer Hollenbeck of Grove
3rd Place – Rowdy Grant of Pryor
4th Place – Brian Ballard of Coweta
5th Place – London Labbe of Thomas Edison
6th Place – Jaxon Mitchell of Newcastle
1st Place Match: Cole Brooks (Collinsville) 40-3, Sr. over Deringer Hollenbeck (Grove) 34-8, So. (Fall 2:51)
3rd Place Match: Rowdy Grant (Pryor) 18-6, So. over Brian Ballard (Coweta) 33-14, Jr. (Fall 3:12)
5th Place Match: London Labbe (Edison) 20-6, So. over Jaxon Mitchell (Newcastle) 16-10, Fr. (Dec 8-5)
150
1st Place – Cooper Zickefoose of Claremore
2nd Place – Mason Kidd of Coweta
3rd Place – Kenneth Carter of McAlester
4th Place – Max Rinehart of Newcastle
5th Place – Ethan Peterson of Sapulpa
6th Place – Gavin Wyatt of Grove
1st Place Match: Cooper Zickefoose (Claremore) 31-6, So. over Mason Kidd (Coweta) 34-6, Sr. (Dec 6-2)
3rd Place Match: Kenneth Carter (McAlester) 25-5, So. over Max Rinehart (Newc) 23-7, Sr. (Dec 8-1)
5th Place Match: Ethan Peterson (Sapulpa) 17-6, Jr. over Gavin Wyatt (Grove) 23-18, Fr. (Dec 8-4)
157
1st Place – Elbert Grant of Pryor
2nd Place – Blake Hurt of Sapulpa
3rd Place – Blake Gilkey of Collinsville
4th Place – Josh Gesell of Grove
5th Place – Chaysin McClain of Shawnee
6th Place – Elijah Weathers of Nathan Hale
1st Place Match: Elbert Grant (Pryor) 33-3, Sr. over Blake Hurt (Sapulpa) 29-13, So. (Dec 4-1)
3rd Place Match: Blake Gilkey (Collinsville) 16-9, Sr. over Josh Gesell (Grove) 25-17, Jr. (Dec 7-2)
5th Place Match: Chaysin McClain (Shaw) 12-9, Jr. over Elijah Weathers (Nathan Hale) 21-10, Jr. (Fall 4:51)
165
1st Place – Kade Edmonds of Pryor
2nd Place – Shane Lovejoy of Newcastle
3rd Place – Carson Laverty of Coweta
4th Place – Jesus Cervantes of Tahlequah
5th Place – Trent Cole of Glenpool
6th Place – Aiden Davis of Grove
1st Place Match: Kade Edmonds (Pryor) 20-5, Jr. over Shane Lovejoy (Newcastle) 20-10, Jr. (Fall 1:49)
3rd Place Match: Carson Laverty (Coweta) 41-6, Sr. over Jesus Cervantes (Tahl) 28-13, Jr. (MD 12-4)
5th Place Match: Trent Cole (Glenpool) 12-5, Jr. over Aiden Davis (Grove) 27-13, So. (Dec 3-2)
175
1st Place – Blake Johnson of Newcastle
2nd Place – Cameron Leake of Bishop Kelley
3rd Place – Jayden Moore of Tahlequah
4th Place – Cameron Braswell of Claremore
5th Place – John Paul Warren of Pryor
6th Place – Tyler Bolding of Glenpool
1st Place Match: Blake Johnson (Newcastle) 27-4, Sr. over Cameron Leake (Bishop Kelley) 27-4, Sr. (Fall 4:15)
3rd Place Match: Jayden Moore (Tahlequah) 29-4, Jr. over Cameron Braswell (Claremore) 26-10, Jr. (Dec 6-3)
5th Place Match: John Paul Warren (Pryor) 26-7, Sr. over Tyler Bolding (Glenpool) 12-17, Jr. (Fall 4:59)
190
1st Place – Kevin Lund of Glenpool
2nd Place – Laird Thompson of Grove
3rd Place – Cooper Thomas of Sapulpa
4th Place – Mason Watkins of Tahlequah
5th Place – Eden Silvan of Will Rogers
6th Place – Nathan Maledon of Coweta
1st Place Match: Kevin Lund (Glenpool) 29-3, Sr. over Laird Thompson (Grove) 20-8, So. (Fall 3:37)
3rd Place Match: Cooper Thomas (Sapulpa) 20-5, Sr. over Mason Watkins (Tahlequah) 21-11, Jr. (MD 13-2)
5th Place Match: Eden Silvan (Will Rogers) 22-12, Jr. over Nathan Maledon (Coweta) 31-15, Sr. (MD 11-2)
215
1st Place – Randy NIx of Newcastle
2nd Place – Noah Cowan of Pryor
3rd Place – Abraham Fudeyev of Coweta
4th Place – Hunter McBee of Collinsville
5th Place – Caleb Turner of Sapulpa
6th Place – Kamden Thompson of Bishop Kelley
1st Place Match: Randy NIx (Newcastle) 31-6, Sr. over Noah Cowan (Pryor) 26-7, Jr. (Dec 6-4)
3rd Place Match: Abraham Fudeyev (Coweta) 33-6, Sr. over Hunter McBee (Collinsville) 19-16, So. (Dec 3-1)
5th Place Match: Caleb Turner (Sapulpa) 26-14, Sr. over Kamden Thompson (Bishop Kelley) 17-13, Sr. (Dec 7-1)
285
1st Place – Creshawn Mayberry of East Central
2nd Place – Deacon Peterson of Coweta
3rd Place – Logan Cash of Shawnee
4th Place – Kevin Acevedo-Perez of Will Rogers
5th Place – Xander Konell of Sapulpa
6th Place – Cason Hawkins of Pryor
1st Place Match: Creshawn Mayberry (East Central) 16-1, Jr. over Deacon Peterson (Coweta) 38-5, Jr. (Dec 7-3)
3rd Place Match: Logan Cash (Shawnee) 28-5, Sr. over Kevin Acevedo-Perez (Will Rogers) 17-8, Jr. (Dec 6-1)
5th Place Match: Xander Konell (Sapulpa) 13-13, Sr. over Cason Hawkins (Pryor) 6-14, Fr. (Fall 0:37)