2023 MidCals Classic
January 20-21, 2023
Site: Gilroy, CA
Top 5 Team Scores (68 teams entered)
NO. | TEAM | PTS. |
1 | Tuttle | 335 |
2 | Gilroy, CA | 290 |
3 | Dela Salle of Concord, CA | 185 |
4 | Brother Martin, LA | 176 |
5 | El Reno | 146 |
TUTTLE PLACERS
1st Jaxon Koeltzow (145)
1st Tucker Waitman (170)
1st Sam Schmidt (182)
2nd Beau Hickman (138)
2nd Shawn Rounsaville (152)
2nd Ethan Teague (160)
3rd Triston Grounds (126)
3rd JJ Head (132)
4th Cody Abston (220)
5th Chance Fisher (106)
5th Adrian Avelar (195)
5th Jace Waren (285)
8th Francis Oleriana (113)
8th Thomas London (132)
EL RENO PLACERS
3rd Will Heger (138)
5th Ryan Sigler (220)
6th Dailey Jennings (132)
6th Spencer Davidson (170)
7th Jerod Law (220)
106
1st Place – Zachary Hoover of Laguna Creek
2nd Place – Dominic Bozanic of Gilroy
3rd Place – Manual Martir of Dela Salle of Concord
4th Place – Levi Mazzei of Frontier
5th Place – Chance Fisher of Tuttle
6th Place – Anthony Oubre of Brother Martin
1st Place Match: Zachary Hoover (Laguna Creek H S) 30-2, So. over Dominic Bozanic (Gilroy) 28-9, Fr. (Dec 3-1)
3rd Place Match: Manual Martir (Dela Salle) 22-9, Jr. over Levi Mazzei (Frontier) 22-10, Jr. (Dec 8-4)
5th Place Match: Chance Fisher (Tuttle) 20-8, Fr. over Anthony Oubre (Brother Martin) 36-8, Fr. (Dec 6-5)
113
1st Place – Hayden Ancheta of Monta Vista (Cupertino)
2nd Place – Kekoa Madayag of Novato
3rd Place – Caleb Tatad of Dela Salle of Concord
4th Place – Octavio Negrete of Elk Grove Senior
5th Place – Nicholas Agerton of Frontier
6th Place – Alijah Guzman of Silver Creek
7th Place – Kekoa Ogawa of Central Catholic
8th Place – Francis Oleriana of Tuttle
1st Place Match: Hayden Ancheta (Cupertino) 20-2, Sr. over Kekoa Madayag (Novato) 25-3, Sr. (Dec 9-6)
3rd Place Match: Caleb Tatad (Dela Salle) 18-11, Jr. over Octavio Negrete (Elk Grove) 6-2, Jr. (Dec 3-0)
5th Place Match: Nicholas Agerton (Frontier) 22-10, Fr. over Alijah Guzman (Silver Creek) 5-3, Fr. (MD 9-1)
7th Place Match: Kekoa Ogawa (Central Cath) 22-9, So. over Francis Oleriana (Tuttle) 14-13, Sr. (Fall 3:30)
120
1st Place – Micah Viloria of Merrill West
2nd Place – Arthur Parra of San Benito
3rd Place – Jose Limones of Gilroy
4th Place – Giovani Cuevas of Dela Salle of Concord
5th Place – Mark justin Ramirez of Fremont (Sunnyvale)
6th Place – Tobias Lombera of Frontier
1st Place Match: Micah Viloria (Merrill West) 25-3, Jr. over Arthur Parra (San Benito) 26-2, Jr. (Fall 5:41)
3rd Place Match: Jose Limones (Gilroy) 27-10, Fr. over Giovani Cuevas (Dela Salle) 14-11, Jr. (Fall 1:47)
5th Place Match: Mark justin Ramirez (Sunnyvale) 4-2, Sr. over Tobias Lombera (Frontier) 3-3, Fr. (Fall 0:54)
126
1st Place – Elijah Cortez of Gilroy
2nd Place – Daniel Glenn of Gilroy
3rd Place – Triston Grounds of Tuttle
4th Place – Ryan Espiritu of Benicia
5th Place – Carlos Vasquez of Dela Salle Of Concord
6th Place – Joseph Pavlov-ramirez of Los Gatos
1st Place Match: Elijah Cortez (Gilroy) 26-4, So. over Daniel Glenn (Gilroy) 23-10, Sr. (Dec 7-0)
3rd Place Match: Triston Grounds (Tuttle) 25-9, Sr. over Ryan Espiritu (Benicia) 5-2, So. (Dec 8-2)
132
1st Place – Joshua Hannan of Arcata
2nd Place – Alias Raby of West Valley (Cottonwood)
3rd Place – JJ Head of Tuttle
4th Place – Robert Lopez of Merrill West
5th Place – Richie Clementi of Brother Martin
6th Place – Dailey Jennings of El Reno
7th Place – Peter Bowen of Los Gatos
8th Place – Thomas London of Tuttle
1st Place Match: Joshua Hannan (Arcata) 28-5, Sr. over Alias Raby (West Valley) 25-4, Fr. (Fall 5:25)
3rd Place Match: JJ Head (Tuttle) 20-7, Sr. over Robert Lopez (Merrill West) 37-3, Sr. (Inj. 0:00)
5th Place Match: Richie Clementi (Brother Martin) 49-2, So. over Dailey Jennings (El Reno) 6-3, Sr. (MD 8-0)
7th Place Match: Peter Bowen (Los Gatos) 5-2, Sr. over Thomas London (Tuttle) 4-3, Jr. (Fall 1:47)
138
1st Place – Moses Mirabal of Gilroy
2nd Place – Beau Hickman of Tuttle
3rd Place – Will Heger of El Reno
4th Place – Atri Feizi of Dela Salle Of Concord
5th Place – Ty Duncan of Brother Martin
6th Place – Elijah Montez of Central Catholic
1st Place Match: Moses Mirabal (Gilroy) 30-4, Jr. over Beau Hickman (Tuttle) 32-4, So. (SV-1 4-2)
3rd Place Match: Will Heger (El Reno) 5-1, Sr. over Atri Feizi (Dela Salle) 10-2, Sr. (Dec 7-1)
5th Place Match: Ty Duncan (Brother Martin) 46-9, Sr. over Elijah Montez (Central Cath) 17-11, Sr. (M. For.)
145
1st Place – Jaxon Koeltzow of Tuttle
2nd Place – Ammar Khan of Franklin (Elk Grove)
3rd Place – Kaleo Garcia of Gilroy
4th Place – Maxwell Wise of Foothill (Pleasanton)
5th Place – Kent Burandt of Brother Martin
6th Place – Jesus Loreto of Dinuba
1st Place Match: Jaxon Koeltzow (Tuttle) 28-6, Sr. over Ammar Khan (Franklin (Elk Grove)) 30-1, Sr. (SV-1 3-1)
3rd Place Match: Kaleo Garcia (Gilroy) 6-1, Fr. over Maxwell Wise (Foothill (Pleasanton)) 22-4, Sr. (Dec 9-4)
5th Place Match: Kent Burandt (Brother Martin) 40-4, Sr. over Jesus Loreto (Dinuba) 17-9, Jr. (Dec 6-4)
152
1st Place – Nicholas coen Quintana of Dinuba
2nd Place – Shawn Rounsaville of Tuttle
3rd Place – Henry Baalman of Dublin
4th Place – Jojo Andrade of Palma
5th Place – Brokton Borelli of Los Banos
6th Place – Anthony Pavlov-ramirez of Los Gatos
1st Place Match: Nicholas coen Quintana (Dinuba) 16-1, Sr. over Shawn Rounsaville (Tuttle) 21-6, (Dec 3-2)
3rd Place Match: Henry Baalman (Dublin) 28-7, Sr. over Jojo Andrade (Palma) 5-2, Sr. (Dec 4-2)
5th Place Match: Brokton Borelli (Los Banos) 33-5, So. over Anthony Pavlov-ramirez (Los Gatos) 5-3, Sr. (1-0)
160
1st Place – Travis Grace of Gilroy
2nd Place – Ethan Teague of Tuttle
3rd Place – Larry Borelli of Los Banos
4th Place – Rory Horvath of Brother Martin
5th Place – Tj Arvizu of Dela Salle of Concord
6th Place – Isaiah Rangel of Palma
1st Place Match: Travis Grace (Gilroy) 25-3, Fr. over Ethan Teague (Tuttle) 28-4, So. (Dec 3-2)
3rd Place Match: Larry Borelli (Los Banos) 32-4, Jr. over Rory Horvath (Brother Martin) 40-14, So. (MD 10-0)
5th Place Match: Tj Arvizu (Dela Salle of Concord) 21-7, Jr. over Isaiah Rangel (Palma) 4-3, So. (Fall 4:56)
170
1st Place – Tucker Waitman of Tuttle
2nd Place – Shane Hepner of Mcqueen
3rd Place – Ryan Clink of Chico
4th Place – Raymond Fernandez of Los Banos
5th Place – Brian Velazquez of Frontier
6th Place – Spencer Davidson of El Reno
1st Place Match: Tucker Waitman (Tuttle) 15-1, Sr. over Shane Hepner (Mcqueen) 39-7, Sr. (Dec 4-1)
3rd Place Match: Ryan Clink (Chico) 29-8, Jr. over Raymond Fernandez (Los Banos) 30-7, Sr. (MD 12-1)
5th Place Match: Brian Velazquez (Frontier) 5-2, Sr. over Spencer Davidson (El Reno) 4-3, Jr. (Dec 4-1)
182
1st Place – Sam Schmidt of Tuttle
2nd Place – Oscar Alfaro of Gilroy
3rd Place – JC Escutia of Palma
4th Place – Bradlee Shaw of Chico
5th Place – Brock Rios of Frontier
6th Place – Akram Idris of Laguna Creek
1st Place Match: Sam Schmidt (Tuttle) 25-7, Sr. over Oscar Alfaro (Gilroy) 18-3, Sr. (Dec 1-0)
3rd Place Match: JC Escutia (Palma) 5-1, Sr. over Bradlee Shaw (Chico) 25-8, Sr. (Fall 0:49)
5th Place Match: Brock Rios (Frontier) 20-8, So. over Akram Idris (Laguna Creek) 23-13, Jr. (Fall 2:53)
195
1st Place – Benjamin Vega sanchz of Foothill (Palo Cedro)
2nd Place – Jayden Tadeo-gosal of John F Kennedy -Fremont
3rd Place – Diego Chaidez of Alisal
4th Place – Ray Waller of Gilroy
5th Place – Adrian Avelar of Tuttle
6th Place – Jonathan Houston of Franklin (Elk Grove)
1st Place Match: Benjamin Vega Sanchz (Palo Cedro)) 21-5, Sr. over Jayden Tadeo-gosal (JFK -Fremont) 21-1, Jr. (Fall 1:57)
3rd Place Match: Diego Chaidez (Alisal) 23-6, Sr. over Ray Waller (Gilroy) 12-6, So. (Fall 2:29)
5th Place Match: Adrian Avelar (Tuttle) 15-6, over Jonathan Houston (Franklin) 24-10, Jr. (Dec 8-2)
220
1st Place – Rocky Koontz of Clovis East
2nd Place – Stefan Bakiev of Dela Salle of Concord
3rd Place – Om Shastri of Los Gatos
4th Place – Cody Abston of Tuttle
5th Place – Ryan Sigler of El Reno
6th Place – Evan Huling of Brother Martin
7th Place – Jerod Law of El Reno
8th Place – Jose Martinez of Dinuba
1st Place Match: Rocky Koontz (Clovis East) 30-6, Sr. over Stefan Bakiev (Dela Salle) 4-1, Sr. (Fall 2:45)
3rd Place Match: Om Shastri (Los Gatos) 5-1, Sr. over Cody Abston (Tuttle) 22-13, Jr. (Dec 6-4)
5th Place Match: Ryan Sigler (El Reno) 5-2, Sr. over Evan Huling (Brother Martin) 45-10, Sr. (Dec 4-0)
7th Place Match: Jerod Law (El Reno) 5-2, So. over Jose Martinez (Dinuba) 18-11, Sr. (Dec 5-3)
285
1st Place – Cody Merrill of Gilroy
2nd Place – Declan Follette of Laguna Creek
3rd Place – Trey Smith of Mcqueen
4th Place – Geovanni Valverde of James Logan
5th Place – Jace Warren of Tuttle
6th Place – Johnell Ward of Garces
1st Place Match: Cody Merrill (Gilroy) 10-0, Jr. over Declan Follette (Laguna Creek) 29-5, Jr. (Fall 0:54)
3rd Place Match: Trey Smith (Mcqueen) 26-14, So. over Geovanni Valverde (James Logan) 9-5, Jr. (Dec 5-4)
5th Place Match: Jace Warren (Tuttle) 26-11, Jr. over Johnell Ward (Garces) 19-10, Sr. (TB-1 2-1)