Tulsa 7 Conference Tournament
January 20, 2023
Site: Perkins
Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. |
1 | Cushing | 238 | 5 | Perkins-Tryon | 81 |
2 | Bristow | 136 | 6 | Cleveland | 68 |
3 | Sperry | 123.5 | 7 | Berryhill | 51 |
4 | Mannford | 101 | 8 | Kiefer | 4 |
Outstanding Wrestler: Brady Benham, Sperry (157 lb.)
106
1st Place – Jackson Martin of Berryhill
2nd Place – Hunter Wills of Sperry
3rd Place – Aydin Machado of Cushing
4th Place – Jamarion Langley of Bristow
1st Place Match: Jackson Martin (Berryhill) 16-3, So. over Hunter Wills (Sperry) 8-4, Sr. (Dec 11-4)
3rd Place Match: Aydin Machado (Cushing) 3-1, So. over Jamarion Langley (Bristow) 4-4, Fr. (Fall 3:22)
113
1st Place – Joey Bish of Mannford
2nd Place – Daxtyn Davis of Bristow
3rd Place – Cole Vaughan of Cushing
4th Place – Zane Haddock of Sperry
1st Place Match: Joey Bish (Mannford) 13-6, Fr. over Daxtyn Davis (Bristow) 13-7, Jr. (Dec 6-4)
3rd Place Match: Cole Vaughan (Cushing) 3-1, So. over Zane Haddock (Sperry) 5-7, Fr. (Fall 2:27)
120
1st Place – Iziah Tusler of Cushing
2nd Place – Beau Canfield of Bristow
3rd Place – Cadyn Burns of Perkins-Tryon
4th Place – Mason Knight of Mannford
1st Place Match: Iziah Tusler (Cushing) 2-0, So. over Beau Canfield (Bristow) 14-7, So. (Fall 4:25)
3rd Place Match: Cadyn Burns (P-T) 3-1, Jr. over Mason Knight (Mannford) 16-10, So. (Fall 2:41)
126
1st Place – Andy Collier of Cushing
2nd Place – Jim Watkins of Bristow
3rd Place – Liam Sherrill of Sperry
4th Place – Kolby Brasher of Perkins-Tryon
1st Place Match: Andy Collier (Cushing) 3-0, Jr. over Jim Watkins (Bristow) 4-2, Sr. (Fall 4:43)
3rd Place Match: Liam Sherrill (Sperry) 14-8, Jr. over Kolby Brasher (Perkins-Tryon) 1-2, Jr. (MD 12-2)
132
1st Place – Cash Stapleton of Cushing
2nd Place – Zane Swafford of Mannford
3rd Place – John Tyler Dunbar of Bristow
4th Place – Abraham Hernandez of Cleveland
1st Place Match: Cash Stapleton (Cushing) 2-0, Fr. over Zane Swafford (Mannford) 15-9, So. (Fall 2:23)
3rd Place Match: John Tyler Dunbar (Bristow) 4-7, Sr. over Abraham Hernandez (Cleveland) 15-5, Sr. (M. For.)
138
1st Place – Dylan Abbott of Sperry
2nd Place – Kyle Sams of Cushing
3rd Place – Jack White of Berryhill
4th Place – Bo Thomas of Cleveland
1st Place Match: Dylan Abbott (Sperry) 20-3, So. over Kyle Sams (Cushing) 2-1, Sr. (Dec 8-5)
3rd Place Match: Jack White (Berryhill) 13-11, So. over Bo Thomas (Cleveland) 1-2, Fr. (Fall 3:25)
144
1st Place – Lane Wheeler of Sperry
2nd Place – Tevin Minney of Cushing
3rd Place – Jacob Cook of Sperry
4th Place – Jensen McWhirt of Cleveland
1st Place Match: Lane Wheeler (Sperry) 18-6, Sr. over Tevin Minney (Cushing) 2-1, So. (Dec 6-2)
3rd Place Match: Jacob Cook (Sperry) 3-1, So. over Jensen McWhirt (Cleveland) 1-2, So. (Dec 5-0)
150
1st Place – Darin Stewart of Cushing
2nd Place – Xavier Wilson of Cushing
3rd Place – Lane Ward of Mannford
4th Place – Donavon Bowman of Sperry
1st Place Match: Darin Stewart (Cushing) 3-0, So. over Xavier Wilson (Cushing) 2-1, Sr. (Dec 9-2)
3rd Place Match: Lane Ward (Mannford) 2-1, Jr. over Donavon Bowman (Sperry) 3-5, Sr. (Fall 5:03)
157
1st Place – Brady Benham of Sperry
2nd Place – Rich Hart of Perkins-Tryon
3rd Place – Kobe Smith of Cushing
4th Place – Aiden Schwenker of Cleveland
1st Place Match: Brady Benham (Sperry) 14-2, Jr. over Rich Hart (Perkins-Tryon) 1-1, Sr. (Fall 3:17)
3rd Place Match: Kobe Smith (Cushing) 2-1, Sr. over Aiden Schwenker (Cleveland) 1-2, Jr. (Fall 0:53)
165
1st Place – Cain Clay of Bristow
2nd Place – Luke Johnson of Cleveland
3rd Place – Stephen Johnson of Perkins-Tryon
4th Place – Tyler Hockett of Cushing
1st Place Match: Cain Clay (Bristow) 13-4, Fr. over Luke Johnson (Cleveland) 17-8, Sr. (Dec 12-9)
3rd Place Match: Stephen Johnson (Perkins-Tryon) 3-1, Sr. over Tyler Hockett (Cushing) 2-2, Jr. (Fall 3:24)
175
1st Place – James Elliott of Mannford
2nd Place – Carlos Moncado of Cushing
3rd Place – Anthony Scavo of Sperry
4th Place – Briley Fenimore of Berryhill
1st Place Match: James Elliott (Mannford) 20-7, So. over Carlos Moncado (Cushing) 1-1, Jr. (Fall 5:44)
3rd Place Match: Anthony Scavo (Sperry) 13-8, Jr. over Briley Fenimore (Berryhill) 5-7, Jr. (Dec 9-7)
190
1st Place – Rylan McClure of Cushing
2nd Place – Michael Cruz of Cushing
3rd Place – Marley Branscum of Bristow
4th Place – Cole Bruce of Berryhill
1st Place Match: Rylan McClure (Cushing) 2-0, Sr. over Michael Cruz (Cushing) 2-1, So. (MD 11-2)
3rd Place Match: Marley Branscum (Bristow) 3-3, Fr. over Cole Bruce (Berryhill) 2-6, Sr. (Fall 2:39)
215
1st Place – Kade Ralston of Cushing
2nd Place – Shaun Franks of Perkins-Tryon
3rd Place – Derek Ramey of Bristow
4th Place – Caleb Humble of Cleveland
1st Place Match: Kade Ralston (Cushing) 2-0, Jr. over Shaun Franks (Perkins-Tryon) 1-1, So. (Fall 0:44)
3rd Place Match: Derek Ramey (Bristow) 4-4, So. over Caleb Humble (Cleveland) 2-2, So. (Fall 0:41)
285
1st Place – Xavier Bigpond of Bristow
2nd Place – Ethan Dawson of Perkins-Tryon
3rd Place – James Winn of Mannford
4th Place – Eli Burke of Berryhill
1st Place Match: Xavier Bigpond (Bristow) 8-2, Sr. over Ethan Dawson (P-T) 2-1, Jr. (Fall 4:49)
3rd Place Match: James Winn (Mannford) 2-1, Jr. over Eli Burke (Berryhill) 6-8, Sr. (Dec 5-0)