Blanchard Invitational (Girls)
December 2-3, 2022
Top 15 Team Scores (17 schools entered)
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | ||
1. | Westmoore | 137.5 | 6. | Yukon | 88 | 11. | Guthrie | 27 | ||
2. | Elgin | 124 | 7. | Mustang | 72 | 12. | Blanchard | 26 | ||
3. | Cache | 115 | 8. | Hinton | 62 | 13. | Chickasha | 24 | ||
4. | Altus | 106 | 9. | Lexington | 55 | 14. | Ardmore | 22 | ||
5. | Norman North | 103 | 10. | Edmond Memorial | 33 | 15. | Western Heights | 19 |
High School Girls – 100
1st Place – Natalia Martinez of Altus High School Girls
2nd Place – Katelynn Widner of WestMoore High School Girls
3rd Place – Rebekah Vadakekut of Mustang High School Girls
4th Place – Miya Wright of Hinton High School Girls
Round 1
Rebekah Vadakekut (Mustang) won by fall over Miya Wright (Hinton) (Fall 4:15)
Natalia Martinez (Altus) won by fall over Katelynn Widner (WestMoore) (Fall 3:29)
Round 2
Natalia Martinez (Altus) won by fall over Miya Wright (Hinton) (Fall 0:50)
Katelynn Widner (WestMoore) won by fall over Rebekah Vadakekut (Mustang) (Fall 2:11)
Round 3
Katelynn Widner (WestMoore) won by fall over Miya Wright (Hinton) (Fall 1:04)
Natalia Martinez (Altus) won by fall over Rebekah Vadakekut (Mustang) (Fall 2:49)
High School Girls – 105
1st Place – Kyrain Perez of WestMoore High School Girls
2nd Place – Laurel Hill of Cache High School Girls
3rd Place – Kyndale Barfield of Cache High School Girls
4th Place – Forfeit Benitez of Altus High School Girls
Round 1
Kyrain Perez (WestMoore) won by decision over Laurel Hill (Cache) (Dec 11-5)
Kyndale Barfield (Cache) won by forfeit over Forfeit Benitez (Altus) (FF)
Round 2
Laurel Hill (Cache) won by fall over Kyndale Barfield (Cache) (Fall 3:31)
Kyrain Perez (WestMoore) won by forfeit over Forfeit Benitez (Altus) (FF)
Round 3
Laurel Hill (Cache) won by forfeit over Forfeit Benitez (Altus) (FF)
Kyrain Perez (WestMoore) won by fall over Kyndale Barfield (Cache) (Fall 2:42)
High School Girls – 110
1st Place – Dru Turner of Hinton High School Girls
2nd Place – Cheli Zamora-hernandez of Guthrie High School Girls
3rd Place – Mariah Robbins of WestMoore High School Girls
4th Place – Ava Granados of Norman North Girls
1st Place Match: Dru Turner (Hinton) won by fall over Cheli Zamora-hernandez (Guthrie) (Fall 1:04)
3rd Place Match: Mariah Robbins (WestMoore) won by fall over Ava Granados (NN) (Fall 0:54)
High School Girls – 115
1st Place – Coty Sessions of Norman North Girls
2nd Place – Kyrstan Perez of WestMoore High School Girls
3rd Place – Nataly Gloria of Altus High School Girls
4th Place – Neveah Kent of Mustang High School Girls
1st Place Match: Coty Sessions (Norman North) won by fall over Kyrstan Perez (WM) (Fall 2:43)
3rd Place Match: Nataly Gloria (Altus) won by fall over Neveah Kent (Mustang) (Fall 5:09)
High School Girls – 120
1st Place – Devin Jansing of Norman North Girls
2nd Place – Molly Hanes of Mustang High School Girls
3rd Place – Alayla Watson of Yukon High School Girls
4th Place – Bailie Forbes of Lexington High School Girls
1st Place Match: Devin Jansing (Norman North) won by fall over Molly Hanes (Mustang) (Fall 0:46)
3rd Place Match: Alayla Watson (Yukon) won by fall over Bailie Forbes (Lexington) (Fall 1:11)
High School Girls – 125
1st Place – Lynn Horn of Blanchard High School Girls
2nd Place – Adyson Lewis of Ardmore High School Girls
3rd Place – Victorya Cox of Cache High School Girls
4th Place – Nina Vidic of Elgin High School Girls
1st Place Match: Lynn Horn (Blanchard) won by fall over Adyson Lewis (Ardmore) (Fall 2:58)
3rd Place Match: Victorya Cox (Cache) won by fall over Nina Vidic (Elgin) (Fall 5:34)
High School Girls – 130
1st Place – Ianna Hernandez of Elgin High School Girls
2nd Place – Jaida McGeisey of Norman North Girls
3rd Place – Purity Bridges of Cache High School Girls
4th Place – Zoie Rogers of Altus High School Girls
1st Place Match: Ianna Hernandez (Elgin) won by fall over Jaida McGeisey (NN) (Fall 2:46)
3rd Place Match; Purity Bridges (Cache) won by fall over Zoie Rogers (Altus) (Fall 2:59)
High School Girls – 135
1st Place – Aubrianna Smith of WestMoore High School Girls
2nd Place – Elli Turner of Hinton High School Girls
3rd Place – Zoe Bennett of Cache High School Girls
4th Place – Chloe Winsor of Edmond Memorial High School Girls
5th Place – Maddie Wilson of Altus High School Girls
6th Place – Milca Piedrasanta of Edmond Memorial High School Girls
Round 1
Aubrianna Smith (WestMoore) won by fall over Elli Turner (Hinton) (Fall 1:06)
Chloe Winsor (Edmond Memorial) won by fall over Maddie Wilson (Altus) (Fall 5:01)
Zoe Bennett (Cache) won by fall over Milca Piedrasanta (Edmond Memorial) (Fall 0:24)
Round 2
Elli Turner (Hinton) won by fall over Milca Piedrasanta (Edmond Memorial) (Fall 1:15)
Zoe Bennett (Cache) won by fall over Maddie Wilson (Altus) (Fall 0:29)
Aubrianna Smith (WestMoore) won by fall over Chloe Winsor (Edmond Memorial) (Fall 0:22)
Round 3
Elli Turner (Hinton) won by fall over Zoe Bennett (Cache) (Fall 1:39)
Aubrianna Smith (WestMoore) won by fall over Maddie Wilson (Altus) (Fall 0:10)
Chloe Winsor (Edmond Memorial) won by fall over Milca Piedrasanta (Edmond Memorial) (Fall 1:34)
Round 4
Elli Turner (Hinton) won by fall over Chloe Winsor (Edmond Memorial) (Fall 0:36)
Maddie Wilson (Altus High) won by fall over Milca Piedrasanta (Edmond Memorial) (Fall 3:54)
Aubrianna Smith (WestMoore) won by fall over Zoe Bennett (Cache High School Girls) (Fall 0:13)
Round 5
Elli Turner (Hinton) won by fall over Maddie Wilson (Altus) (Fall 0:42)
Zoe Bennett (Cache) won by fall over Chloe Winsor (Edmond Memorial) (Fall 1:04)
Aubrianna Smith (WestMoore) won by fall over Milca Piedrasanta (Edmond Memorial) (Fall 0:08)
High School Girls – 140
1st Place – Carli Watson of Elgin High School Girls
2nd Place – Shiann Famero of Cache High School Girls
3rd Place – Cheyenne Forfeit of Mustang High School Girls
4th Place – Elizabeth Ketcher of Yukon High School Girls
5th Place – Georgia Smith of Western Heights Girls
6th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Emily Forfeit of WestMoore High School Girls
Round 1
Cheyenne Forfeit (Mustang) won by fall over Georgia Smith (Western Heights) (Fall 4:45)
Shiann Famero (Cache) won in sudden victory over Elizabeth Ketcher (Yukon) (SV-1 5-3)
Carli Watson (Elgin) won by forfeit over Emily Forfeit (WestMoore) (FF)
Round 2
Carli Watson (Elgin) won by fall over Georgia Smith (Western Heights) (Fall 5:36)
Shiann Famero (Cache) won by forfeit over Emily Forfeit (WestMoore) (FF)
Cheyenne Forfeit (Mustang) won by fall over Elizabeth Ketcher (Yukon) (Fall 1:58)
Round 3
Georgia Smith (Western Heights) won by forfeit over Emily Forfeit (WestMoore) (FF)
Shiann Famero (Cache) won by fall over Cheyenne Forfeit (Mustang) (Fall 0:52)
Carli Watson (Elgin) won by major decision over Elizabeth Ketcher (Yukon) (Maj 16-5)
Round 4
Elizabeth Ketcher (Yukon) won by fall over Georgia Smith (Western) (Fall 1:15)
Carli Watson (Elgin won by decision over Shiann Famero (Cache) (Dec 8-1)
Cheyenne Forfeit (Mustang) and Emily Forfeit (WestMoore) (DFF)
Round 5
Shiann Famero (Cache) won by fall over Georgia Smith (Western Heights) (Fall 3:45)
Elizabeth Ketcher (Yukon) won by forfeit over Emily Forfeit (WestMoore) (FF)
Carli Watson (Elgin) won by forfeit over Cheyenne Forfeit (Mustang) (FF)
High School Girls – 145
1st Place – Chenelle Brown of Elgin High School Girls
2nd Place – Zusette Arellano of WestMoore High School Girls
3rd Place – Peyton Phillips of Bridge Creek High School Girls
4th Place – Rayann Gragg of Mustang High School Girls
5th Place – Morgan Clark of Cache High School Girls
6th Place – Heaven Robinson of Yukon High School Girls
7th Place – Alona Hercules of Elgin High School Girls
High School Girls – 155
1st Place – McKinsey Dougherty of Chickasha High School Girls
2nd Place – Jocelyn-Rayne Noel of Yukon High School Girls
3rd Place – Izzy Pack of Lexington High School Girls
4th Place – Emily Hockett of Altus High School Girls
1st Place Match: McKinsey Dougherty (Chickasha) won by dec. over Jocelyn-Rayne Noel (Yukon (Dec 7-0)
3rd Place Match: Izzy Pack (Lexington) won by fall over Emily Hockett (Altus) (Fall 0:17)
High School Girls – 170
Guaranteed Places
1st Place – Symphony Veloz of Elgin High School Girls
2nd Place – Leah Kosechequetah of Edmond Memorial High School Girls
3rd Place – Jazmin Shelton of Cache High School Girls
4th Place – Ryelle Clark of Western Heights Girls
1st Place Match: Symphony Veloz (Elgin) won by fall over Leah Kosechequetah (EM) (Fall 0:52)
3rd Place Match: Jazmin Shelton (Cache) won by fall over Ryelle Clark (Western Heights) (Fall 1:22)
High School Girls – 190
1st Place – Cilee Turner of Lexington High School Girls
2nd Place – Chandler Williams of Yukon High School Girls
3rd Place – Sierra Arrington of Altus High School Girls
4th Place – Natanya Poullard of Altus High School Girls
1st Place Match: Cilee Turner (Lexington) won by fall over Chandler Williams (Yukon) (Fall 0:29)
3rd Place Match: Sierra Arrington (Altus) won by fall over Natanya Poullard (Altus) (Fall 1:21)
High School Girls – 235
1st Place – Gabriella Nava of Norman North Girls
2nd Place – Elexa Collins of Lexington High School Girls
3rd Place – Elliott Harrell of Geary High School Girls
4th Place – Karlyee Lara of Guthrie High School Girls
5th Place – Dayanara Carbajal of Capitol Hill Girls
Round 1
Elexa Collins (Lexington) won by fall over Elliott Harrell (Geary) (Fall 1:46)
Karlyee Lara (Guthrie) won by fall over Dayanara Carbajal (Capitol Hill) (Fall 2:30)
Round 2
Gabriella Nava (Norman North) won by fall over Dayanara Carbajal (Capitol Hill) (Fall 1:06)
Elexa Collins (Lexington) won by fall over Karlyee Lara (Guthrie) (Fall 0:22)
Round 3
Gabriella Nava (Norman North) won by fall over Karlyee Lara (Guthrie) (Fall 0:44)
Elliott Harrell (Geary) won by fall over Dayanara Carbajal (Capitol Hill) (Fall 1:35)
Round 4
Gabriella Nava (Norman North) won by fall over Elliott Harrell (Geary) (Fall 3:14)
Elexa Collins (Lexington) won by fall over Dayanara Carbajal (Capitol Hill) (Fall 1:57)
Round 5
Gabriella Nava (Norman North) won by fall over Elexa Collins (Lexington) (Fall 1:18)
Elliott Harrell (Geary) won by fall over Karlyee Lara (Guthrie) (Fall 0:11)