The OSSAA recently released the classifications for the 2021-22 wrestling season with a few changes from last year. Changes for the traditional individual State Tournament are reviewed each year, with the 32 largest wrestling schools competing in Class 6A, the next 32 in Class 5A, the next 32 in Class 4A and the remaining schools in Class 3A. This year, there are 64 schools that are listed as fielding a wrestling team that will be competing in 3A.
For scheduling purposes, the district assignments which lead to the Dual State champion are reviewed every two years with the district assignments for 2022 and 2023 being made last spring. This difference (individual State decided each year and districts being drawn every two years) is the reason that some teams will compete in one class in the individual State Tournament and a different class at Dual State (such as Skiatook last year).
A few notable changes for this year include Midwest City, winner of 16 large school state titles (the last in 2008) competing in 5A this year. Piedmont, with eight straight State Tournament Top Ten finishes (including 3rd place in 2019 and 2020) will compete in 6A at the individual State Tournament but remain in 5A for Dual State. Tahlequah joins Piedmont in the move us to Class 6A, while Ada and Grove move from 4A to 5A. Bridge Creek, McLoud and Perkins-Tryon move from 3A to 4A, while Kingfisher and Mannford move from 4A down to 3A.
Listed below are the OSSAA wrestling classifications for the 2021-22 season and then listed below that are the wrestling districts for the 2022 and 2023 seasons.
Individual State Tournament Classification
CLASS 6A | CLASS 5A | CLASS 4A | CLASS 3A |
Bartlesville | Ada | Blanchard | Anadarko |
Bixby | Altus | Bridge Creek | Arkoma |
Broken Arrow | Ardmore | Bristow | Barnsdall |
Capitol Hill | Bishop Kelley | Broken Bow | Berryhill |
Deer Creek (Edmond) | Bishop McGuinness | Cache | Bethel |
Edmond Memorial | Carl Albert | Catoosa | Billings |
Edmond North | Claremore | Chickasha | Blackwell |
Edmond Santa Fe | Coweta | Cleveland | Cascia Hall |
Enid | Del City | Clinton | Cashion |
Jenks | Duncan | Cushing | Chandler |
Lawton | Durant | Elk City | Checotah |
Moore | East Central | Harrah | Christian Heritage |
Muskogee | Edison Prep | Heritage Hall | Comanche |
Mustang | Eisenhower | Hilldale | Cordell |
Norman | El Reno | John Marshall | Crossings Christian |
Norman North | Elgin | Madill | Daniel Webster |
Northwest Classen | Glenpool | McLain | Davis/Mill Creek |
Owasso | Grove | Miami | Douglass |
Piedmont | Guthrie | Miami | Geary |
Ponca City | MacArthur | Newcastle | Gore |
Putnam City | McAlester | Oologah-Talala | Hennessey |
Putnam City North | Midwest City | Perkins-Tryon | Henryetta |
Putnam City West | Nathan Hale | Poteau | Hinton |
Sand Springs | Noble | Sallisaw | Hobart |
Southmoore | Pryor | Skiatook | Holland Hall |
Stillwater | Santa Fe South | Stilwell | Hulbert |
Tahlequah | Sapulpa | Tecumseh | Inola |
U.S. Grant | Shawnee | Tuttle | Jay |
Union | Southeast | Wagoner | Kiefer |
Westmoore | Will Rogers | Weatherford | Kingfisher |
Yukon | Woodward | Western Heights | Lexington |
Lincoln Christian | |||
Little Axe | |||
Locust Grove | |||
Mangum | |||
Mannford | |||
Marlow | |||
Metro Christian | |||
Morris | |||
Morrison | |||
Newkirk | |||
Oklahoma Christian School | |||
Oklahoma School for the Blind | |||
Okmulgee | |||
Pathways | |||
Pauls Valley | |||
Pawhuska | |||
Pawnee/Hominy | |||
Perry | |||
Plainview | |||
Prague | |||
Salina | |||
Sequoyah (Tahlequah) | |||
Sperry | |||
Sulphur | |||
Temple | |||
Tonkawa | |||
Vian | |||
Victory Christian | |||
Vinita | |||
Warner | |||
Watonga | |||
Wilburton/Moyers |
OSSAA Wrestling Dual State Districts 2021-2022 and 2022-2023
Class 6A
District 1 | District 2 | District 3 | District 4 |
Edmond North | Edmond Memorial | Choctaw | Edmond Santa Fe |
Midwest City | Mustang | Lawton | Norman |
Putnam City | Norman North | Moore | Westmoore |
Southmoore | Northwest Classen | Putnam City North | Yukon |
District 5 | District 6 | District 7 | District 8 |
Bartlesville | Broken Arrow | Capitol Hill | Deer Creek |
Bixby | Del City | Putnam City West | Ponca City |
Jenks | Enid | Stillwater | Sand Springs |
Muskogee | Owasso | U.S. Grant | Union |
Class 5A
District 1 | District 2 | District 3 | District 4 |
Altus | Bishop McGuinness | Elgin | Carl Albert |
Ardmore | Guthrie | El Reno | MacArthur |
Duncan | John Marshall | Southeast | Noble |
Eisenhower | Piedmont | Woodward | Santa Fe South |
District 5 | District 6 | District 7 | District 8 |
Bishop Kelley | Claremore | Coweta | Durant |
Collinsville | Edison Prep | Shawnee | Glenpool |
East Central | Pryor | Tahlequah | McAlester |
Nathan Hale | Sapulpa | Will Rogers | Western Heights |
Class 4A
District 1 | District 2 | District 3 | District 4 |
Cache | Douglass | Blanchard | Ada |
Clinton | Kingfisher | Chickasha | Cushing |
Elk City | Newcastle | Harrah | McLoud |
Weatherford | Tuttle | Madill | Tecumseh |
District 5 | District 6 | District 7 | District 8 |
Bristow | Catoosa | Cleveland | Broken Bow |
McLain | Grove | Hilldale | Ft. Gibson |
Miami | Oologah-Talala | Mannford | Poteau |
Skiatook | Sallisaw | Wagoner | Stilwell |
Class 3A
District 1 | District 2 | District 3 | District 4 |
Bridge Creek | Bethel | Cashion | Blackwell |
Cordell | Community Christian | Hennessey | Cascia Hall |
Crossings Christian | Lexington | Oklahoma Christian School | Chandler |
Geary | Little Axe | Pawnee | Morrison |
Heritage Hall | Marlow | Perkins-Tryon | Newkirk |
Hinton | Pauls Valley | Perry | Prague |
Watonga | Star Spencer Wilburton | Tonkawa | Victory Christian |
District 5 | District 6 | District 7 | District 8 |
Anadarko | Barnsdall | Daniel Webster | Berryhill |
Comanche | Holland Hall | Henryetta | Checotah |
Davis-Mill Creek | Inola | Jay | Hulbert |
Hobart | Metro Christian | Lincoln Christian | Locust Grove |
Mangum | Pawhuska | Morris | Sequoyah Tahlequah |
Plainview | Salina | Okmulgee | Vinita |
SulphurTemple | Sperry | Vian | Warner |