in

89er City Showdown (Dec. 10-11, 2021)

89er City Showdown

December 10-11, 2021

Site: Lexington

Team Scores

NO.TEAMPTS. NO.TEAMPTS. NO.GIRLS TEAMPTS.
1.Newcastle267 7.Madill99 1Noble59
2.Plainview232 8.Pauls Valley89 2Norman50
3.Noble202 9.Lexington84.5 3Lexington48
4.Norman North187.5 10.Community Christian59 4Chandler25
5.Chandler150.5 11.Norman37 5Madill15
6.Chickasha146 12.Broken Bow33 6Broken Bow12
        7Norman North11
        8Purcell4

HS Boys – 106

1st Place – Carson Orr of Plainview

2nd Place – Jackson Mejia of Norman North

3rd Place – Victor Silva of Broken Bow

4th Place – Canaan Brummett of Chickasha

5th Place – Tanner Vaughan of Chandler

HS Boys – 113

1st Place – Daniel Prior of Noble

2nd Place – Gage Thomas of Noble

3rd Place – Josh Mann of Madill

4th Place – Jesse Stockdale of Lexington

5th Place – Parker Rushing of Community Christian

HS Boys – 120

1st Place – Kristopher Sullivan-Bassham of Norman North

2nd Place – Cian Kimerling of Lexington

3rd Place – Kale Bryant of Noble

4th Place – Logan Ayers of Newcastle

5th Place – Gabriel Griffin of Norman North

6th Place – Jose Menchaca of Madill

1st Place Match: Kristopher Sullivan-Bassham (Nor North) won by fall over Cian Kimerling (Lexington) (Fall 4:38)

3rd Place Match: Kale Bryant (Noble) won by fall over Logan Ayers (Newcastle) (Fall 1:40)

5th Place Match: Gabriel Griffin (Norman North) won by fall over Jose Menchaca (Madill) (Fall 4:25)

HS Boys – 126

1st Place – Bradley Howell of Noble

2nd Place – Ryan Crawford of Plainview

3rd Place – Hunter Wienke of Norman North

4th Place – Gage Bigelow of Newcastle

5th Place – Kamden Rodgers of Broken Bow

6th Place – Kaden Clarke of Norman North

1st Place Match: Bradley Howell (Noble) won by fall over Ryan Crawford (Plainview) (Fall 0:55)

3rd Place Match: Hunter Wienke (Norman North) won by fall over Gage Bigelow (Newcastle) (Fall 2:35)

5th Place Match: Kamden Rodgers (Broken Bow) won by decision over Kaden Clarke (Norman North) (Dec 12-6)

HS Boys – 132

1st Place – Matthew Revas of Norman North

2nd Place – Silas Snead of Newcastle

3rd Place – Blane Gibbs of Plainview

4th Place – Jayden McCain of Madill

5th Place – Brandon Sharp of Noble

6th Place – Sutton Hartsock of Community Christian

1st Place Match: Matthew Revas (Norman North) won by fall over Silas Snead (Newcastle) (Fall 2:56)

3rd Place Match: Blane Gibbs (Plainview) won by fall over Jayden McCain (Madill) (Fall 1:45)

5th Place Match: Brandon Sharp (Noble) won by fall over Sutton Hartsock (Community Christian) (Fall 1:22)

HS Boys – 138

1st Place – Reece Bennett of Plainview

2nd Place – Gavin Wilson of Plainview

3rd Place – Tj Garrett of Chickasha

4th Place – Zachary Payne of Noble

5th Place – Christian Robledo of Madill

6th Place – Ash Kowals of Newcastle

7th Place – Hunter Povec of Newcastle

8th Place – Jackson Frank of Chandler

9th Place – Jones Willeford of Community Christian

1st Place Match: Reece Bennett (Plainview) won by fall over Gavin Wilson (Plainview) (Fall 2:47)

3rd Place Match: Tj Garrett (Chickasha) won by fall over Zachary Payne (Noble) (Fall 1:03)

5th Place Match: Christian Robledo (Madill) won by injury default over Ash Kowals (Newcastle) (Inj. 1:58)

HS Boys – 145

1st Place – Max Rinehart of Newcastle

2nd Place – Cash Sessions of Lexington

3rd Place – David Velasco of Noble

4th Place – Chase Abbitt of Noble

5th Place – Aubrey Ryans of Chickasha

6th Place – Cache Wilson of Chickasha

1st Place Match: Max Rinehart (Newcastle) won by fall over Cash Sessions (Lexington) (Fall 3:35)

3rd Place Match: David Velasco (Noble) won by forfeit over Chase Abbitt (Noble) (FF)

5th Place Match: Aubrey Ryans (Chickasha) won by forfeit over Cache Wilson (Chickasha) (FF)

HS Boys – 152

1st Place – Chace Massie of Chandler

2nd Place – Quentin Schane of Newcastle

3rd Place – Hayden Mckinney of Newcastle

4th Place – Barhett Crawley of Noble

5th Place – Jace Roberts of Broken Bow

6th Place – Layton Terchroch of Community Christian

1st Place Match: Chace Massie (Chandler) won by decision over Quentin Schane (Newcastle) (Dec 4-2)

3rd Place Match: Hayden Mckinney (Newcastle) won by forfeit over Barhett Crawley (Noble) (FF)

5th Place Match: Jace Roberts (Broken Bow) won by fall over Layton Terchroch (Community Christian) (Fall 3:15)

HS Boys – 160

1st Place – Kobe Smith of Chandler

2nd Place – Shane Lovejoy of Newcastle

3rd Place – Connor Sullivan of Norman North

4th Place – Sam Trent of Norman North

5th Place – Dax Crawford of Community Christian

6th Place – Mason Smith of Pauls Valley

1st Place Match: Kobe Smith (Chandler) won by fall over Shane Lovejoy (Newcastle) (Fall 3:19)

3rd Place Match: Connor Sullivan (Norman North) won by fall over Sam Trent (Norman North) (Fall 2:18)

5th Place Match: Dax Crawford (Community Christian) won by fall over Mason Smith (Pauls Valley) (Fall 0:37)

HS Boys – 170

1st Place – Brayden Patchell of Pauls Valley

2nd Place – Eric Hensley of Noble

3rd Place – Jonathan Henry of Community Christian

4th Place – Zain Prater-Nighswonger of Norman North

5th Place – Robert Frost of Newcastle

6th Place – Andrew Freppon of Chandler

1st Place Match: Brayden Patchell (Pauls Valley) won by fall over Eric Hensley (Noble) (Fall 1:12)

3rd Place Match: Jonathan Henry (Comanche Christian) won by forfeit over Zain Prater-Nighswonger (Nor North)

5th Place Match: Robert Frost (Newcastle) won by fall over Andrew Freppon (Chandler) (Fall 1:49)

HS Boys – 182

1st Place – Blue Norman of Plainview

2nd Place – Brady Rillema of Lexington

3rd Place – Logan Palesano of Chickasha

4th Place – Stran Messer of Chandler

5th Place – Blake Johnson of Newcastle

6th Place – Easton Manning of Chandler

1st Place Match: Blue Norman (Plainview) won by fall over Brady Rillema (Lexington) (Fall 3:32)

3rd Place Match: Logan Palesano (Chickasha) won by fall over Stran Messer (Chandler) (Fall 2:35)

5th Place Match: Blake Johnson (Newcastle) won by forfeit over Easton Manning (Chandler) (FF)

HS Boys – 195

1st Place – Jeston Gilliam of Plainview

2nd Place – Bryce Dougherty of Chickasha

3rd Place – Conway Justus of Newcastle

4th Place – Devin Wilson of Norman North

5th Place – Rylan McClure of Chandler

6th Place – Tobith Guevara of Madill

1st Place Match: Jeston Gilliam (Plainview) won by fall over Bryce Dougherty (Chickasha) (Fall 3:48)

3rd Place Match: Conway Justus (Newcastle) won by decision over Devin Wilson (Norman North) (Dec 6-0)

5th Place Match: Rylan McClure (Chandler) won by forfeit over Tobith Guevara (Madill) (FF)

HS Boys – 220

1st Place – Lane Johnson of Plainview

2nd Place – Ethan Manning of Chandler

3rd Place – Ayden Benitez of Chickasha

4th Place – Luke Smith of Pauls Valley

5th Place – Dylan Hardin of Noble

6th Place – Owen Slate of Norman

HS Boys – 285

1st Place – Arnold Portillo of Newcastle

2nd Place – Tyler Owen of Plainview

3rd Place – Cecil Robinson of Chickasha

4th Place – James Daniel of Madill

5th Place – Trae Nava of Norman North

6th Place – Nicholas Lozano of Newcastle

1st Place Match: Arnold Portillo (Newcastle) won by fall over Tyler Owen (Plainview) (Fall 3:59)

3rd Place Match: Cecil Robinson (Chickasha) won by fall over James Daniel (Madill) (Fall 1:21)

5th Place Match: Trae Nava (Norman North) won by fall over Nicholas Lozano (Newcastle) (Fall 3:03)

HS Girls – 107

1st Place – Tea Plummer of Noble Girls

2nd Place – Kodie Vega of Chandler Girls

3rd Place – Pluto Trump Torres of Norman Girls

HS Girls – 114

1st Place – Devin Jansing of Norman North Girls

2nd Place – Coty Sessions of Purcell Girls

3rd Place – Rylee Matthews of Madill Girls

HS Girls – 120

1st Place – Lolise White of Norman Girls

2nd Place – Codie Shaw of Madill Girls

3rd Place – Enos Evans of Norman Girls

HS Girls – 132

1st Place – Laurin Walls of Norman Girls

2nd Place – Riley Abbott of Noble Girls

3rd Place – Ally Baxter of Chandler Girls

4th Place – Kaia Henry of Madill Girls

HS Girls – 138

1st Place – Shelby Shoemate of Noble Girls

2nd Place – Alexa Schultz of Broken Bow Girls

3rd Place – Jimena Guevara of Madill Girls

4th Place – Bryliegh Neugebauer of Norman Girls

5th Place – Lindsi Walls of Norman North Girls

HS Girls – 152

1st Place – Emelia Womack of Noble Girls

2nd Place – Hope Wise of Lexington Girls

3rd Place – Reagan Prater of Norman Girls

HS Girls – 165

1st Place – Izzy Pack of Lexington Girls

2nd Place – Eve Camarena of Norman Girls

3rd Place – Kenny Pack of Norman Girls

4th Place – Cassandra Coffman of Norman North Girls

HS Girls – 185

1st Place – Cillee Turner of Lexington Girls

2nd Place – Isabella Allen of Chandler Girls

3rd Place – Acelyn Mayberry of Norman Girls

4th Place – Skylenn Yaunt of Chandler Girls

HS Girls – 235

1st Place – Aliza Bird of Noble Girls

2nd Place – Elexa Collins of Lexington Girls

3rd Place – Zilayah Holliday of Norman Girls