46th Annual Perry Tournament of Champions
December 9-10, 2022
Team Scores
NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | NO. | TEAM | PTS. | ||
1. | Blackwell | 218.5 | 7. | Lawton Mac | 121 | 13. | Prosper, TX | 75 | ||
2. | Yukon | 200 | 8. | Ark City,KS | 119 | 14. | Edmond Memorial | 73 | ||
3. | Westmoore | 163.5 | 9. | Owasso | 103 | 15. | Chanute, KS | 47 | ||
4. | Ponca City | 158.5 | 10. | Deer Creek | 101 | 16. | Vinita | 37 | ||
5. | Catoosa | 155 | 11. | Perry | 100 | 17 | Kingfisher | 13 | ||
6. | Choctaw | 146.5 | 12. | Pryor | 89 |
OUTSTANDING WRESTLER: Gabriel Roland (Ponca City), 215 lbs.
106
1st Place – Eric Casula of Westmoore
2nd Place – Jaxson Brown of Blackwell
3rd Place – Jimmy Swenson of Ponca City Senior
4th Place – Bryson Hand of Choctaw
5th Place – Kolby Quint of Arkansas City
6th Place – Nash Neeley of Deer Creek
1st Place MatchL Eric Casula (Westmoore) 5-0, Fr. over Jaxson Brown (Blackwell) 5-1, Jr. (TF 4:42 (15-0))
3rd Place Match: Jimmy Swenson (Ponca City) 4-1, Jr. over Bryson Hand (Choctaw) 5-2, Jr. (Fall 5:18)
5th Place Match: Kolby Quint (Arkansas City) 6-4, Fr. over Nash Neeley (Deer Creek) 5-4, Fr. (Fall 3:31)
113
1st Place – Chris Kiser of Ponca City Senior
2nd Place – Louden Wolfe of Blackwell
3rd Place – Hayes McNeill of Deer Creek
4th Place – Carlos Leyva of Arkansas City
5th Place – Ethan Thomas of Choctaw
6th Place – Brayden Stonebarger of Vinita
1st Place Match: Chris Kiser (Ponca City) 6-0, Jr. over Louden Wolfe (Blackwell) 3-2, So. (MD 9-0)
3rd Place Match: Hayes McNeill (Deer Creek) 5-2, Fr. over Carlos Leyva (Ark City) 5-5, So. (Dec 9-5)
5th Place Match: Ethan Thomas (Choctaw) 2-2, over Brayden Stonebarger (Vinita) 1-3, So. (Fall 3:05)
120
1st Place – Devon Miller of Westmoore
2nd Place – Cameron Kiser of Ponca City Senior
3rd Place – Bryson Humphries of Owasso
4th Place – Zane Donley* of Vinita
5th Place – Beau Murphy of Blackwell
6th Place – Joseph Vallejo of Yukon
1st Place Match: Devon Miller (Westmoore) 5-0, So. over Cameron Kiser (Ponca City) 5-1, Jr. (SV-1 3-1)
3rd Place Match: Bryson Humphries (Owasso) 5-1, Jr. over Zane Donley* (Vinita) 5-2, Jr. (Dec 7-3)
5th Place Match: Beau Murphy (Blackwell) 4-3, Sr. over Joseph Vallejo (Yukon) 3-3, (Fall 1:20)
126
1st Place – Garon Kaiser of Deer Creek
2nd Place – Kaiden Ailey of Blackwell
3rd Place – George Madden of Edmond Memorial
4th Place – Drew Auwen of Choctaw
5th Place – Jackson Bodine of Yukon
6th Place – Connor Earwood* of Choctaw
1st Place Match: Garon Kaiser (Deer Creek) 6-2, Fr. over Kaiden Ailey (Blackwell) 5-1, Sr. (Fall 3:14)
3rd Place Match: George Madden (Edmond Memorial) 5-1, So. over Drew Auwen (Choctaw) 4-2, Jr. (MD 9-0)
5th Place Match; Jackson Bodine (Yukon) 3-2, over Connor Earwood* (Choctaw) 3-3, . (MD 9-0)
132
1st Place – Corbin Zugelder of Catoosa
2nd Place – Ethan Pappan of Ponca City Senior
3rd Place – Jake Miller of Blackwell
4th Place – Hayden Cromwell of Yukon
5th Place – Jace Province of Deer Creek
6th Place – Spencer Mosier of Arkansas City
1st Place Match: Corbin Zugelder (Catoosa) 4-0, over Ethan Pappan (Ponca City) 3-3, So. (Inj. 4:00)
3rd Place Match: Jake Miller (Blackwell) 8-1, Fr. over Hayden Cromwell (Yukon) 3-2, . (MD 14-6)
5th Place Match: Jace Province (Deer Creek) 5-4, So. over Spencer Mosier (Ark City) 7-3, So. (MD 9-1)
138
1st Place – Dillon Ryan of Yukon
2nd Place – Kasin O`Dell of Blackwell
3rd Place – Cash Holman of Choctaw
4th Place – Kaden Wallace of MacArthur
5th Place – Michael Blendowski* of Catoosa
6th Place – Jesse Wright of Edmond Memorial
1st Place Match: Dillon Ryan (Yukon) 5-0, over Kasin O`Dell (Blackwell) 6-1, Sr. (Dec 6-0)
3rd Place Match: Cash Holman (Choctaw) 6-1, So. over Kaden Wallace (MacArthur) 5-2, . (Dec 3-1)
5th Place Match: Michael Blendowski* (Catoosa) 5-2, So. over Jesse Wright (Ed Mem) 3-3, Sr. (Dec 8-2)
144
1st Place – Boston Powell of Yukon
2nd Place – Bryce Kegley of Pryor
3rd Place – Trey Dillow of Chanute
4th Place – Joseph Richardson of Prosper
5th Place – Jordan Podest of Westmoore
6th Place – Ryker Agee of Ponca City Senior
1st Place Match: Boston Powell (Yukon) 4-0, over Bryce Kegley (Pryor) 5-1, Sr. (Dec 9-2)
3rd Place Match: Trey Dillow (Chanute) 9-1, Sr. over Joseph Richardson (Prosper) 9-2, Sr. (Dec 1-0)
5th Place Match: Jordan Podest (Westmoore) 5-2, Sr. over Ryker Agee (Ponca City) 5-3, Sr. (Fall 3:40)
150
1st Place – Mason Gordon of Prosper
2nd Place – Austen Schane of Yukon
3rd Place – Joey McGrew of Westmoore
4th Place – Cael Eremita of Catoosa
5th Place – Ephraim Moore of MacArthur
6th Place – Gage Guthrie of Choctaw
1st Place Match: Mason Gordon (Prosper) 8-2, Sr. over Austen Schane (Yukon) 3-1, (Fall 1:35)
3rd Place Match: Joey McGrew (Westmoore) 5-1, So. over Cael Eremita (Catoosa) 3-2, So. (Fall 4:55)
5th Place Match: Ephraim Moore (MacArthur) 5-2, So. over Gage Guthrie (Choctaw) 5-3, . (Fall 1:58)
157
1st Place – EJ Grant of Pryor
2nd Place – Ethan Day of Westmoore
3rd Place – Zac OHagan of Choctaw
4th Place – Hunter Smith of Yukon
5th Place – Damion Berggren of Catoosa
6th Place – Xavier Booth of MacArthur
1st Place Match: EJ Grant (Pryor) 5-0, Sr. over Ethan Day (Westmoore) 4-1, Sr. (Dec 8-7)
3rd Place Match: Zac OHagan (Choctaw) 5-1, Jr. over Hunter Smith (Yukon) 2-2, (Dec 5-4)
5th Place Match: Damion Berggren (Catoosa) 3-2, over Xavier Booth (MacArthur) 3-3, Jr. (Fall 1:24)
165
1st Place – Wyatt Bahm of Arkansas City
2nd Place – Forfeit
3rd Place – Caleb Spencer of Catoosa
4th Place – Lawson Lusk of Blackwell
5th Place – Kade Edmonds of Pryor
6th Place – Jesse Chavez of MacArthur
1st Place Match: Wyatt Bahm (Arkansas City) 8-0, Sr. won by forfeit
3rd Place Match: Caleb Spencer (Catoosa) 4-1, Sr. over Lawson Lusk (Blackwell) 5-2, Jr. (Fall 1:36)
5th Place Match: Kade Edmonds (Pryor) 7-2, Jr. over Jesse Chavez (MacArthur) 4-3, (Inj. 0:00)
175
1st Place – Holden Martin of Westmoore
2nd Place – Kaleb Owen of Perry
3rd Place – Braden Brown of MacArthur
4th Place – Chad Herbert of Owasso
5th Place – Bryce Goucher of Yukon
6th Place – Corey Chilcoat of Catoosa
1st Place Match: Holden Martin (Westmoore) 5-0, Sr. over Kaleb Owen (Perry) 5-1, (TB-1 2-1)
3rd Place Match: Braden Brown (MacArthur) 5-1, over Chad Herbert (Owasso) 6-2, Sr. (Fall 3:45)
5th Place Match: Bryce Goucher (Yukon) 4-2, over Corey Chilcoat (Catoosa) 3-3, Sr. (Fall 2:47)
190
1st Place – Kruz Goff of Blackwell
2nd Place – Alex Wilson of Yukon
3rd Place – Parker Henry of MacArthur
4th Place – Cade Small of Chanute
5th Place – Treg Bowman of Perry
6th Place – Aiven Robbins of Catoosa
1st Place Match: Kruz Goff (Blackwell) 7-0, So. over Alex Wilson (Yukon) 3-1, . (MD 9-1)
3rd Place Match: Parker Henry (MacArthur) 5-1, over Cade Small (Chanute) 8-2, So. (Fall 0:23)
5th Place Match: Treg Bowman (Perry) 6-2, over Aiven Robbins (Catoosa) 4-3, Fr. (Dec 9-4)
215
1st Place – Gabriel Roland of Ponca City Senior
2nd Place – Carsten Mower of Edmond Memorial
3rd Place – Gunner Wilson of Catoosa
4th Place – Kolby Looper of Blackwell
5th Place – Cash Waren of Perry
6th Place – Daniel Sajanov of Prosper
1st Place Match: Gabriel Roland (Ponca City) 5-0, Sr. over Carsten Mower (Edmond Memorial) 4-1, Sr. (Fall 0:54)
3rd Place Match: Gunner Wilson (Catoosa) 5-1, So. over Kolby Looper (Blackwell) 3-3, Sr. (MD 9-1)
5th Place Match: Cash Waren (Perry) 6-2, over Daniel Sajanov (Prosper) 4-3, Sr. (Dec 8-4)
285
1st Place – Tyler Rich of Owasso
2nd Place – Derek Honeycutt of Arkansas City
3rd Place – Austin Spangler* of Yukon
4th Place – Emmanuel Dolezal of Perry
5th Place – Brayden Brock of Yukon
6th Place – Josh Romero* of Deer Creek
1st Place Match: Tyler Rich (Owasso) 6-0, Sr. over Derek Honeycutt (Ark City) 8-1, Sr. (Dec 7-4)
3rd Place Match: Austin Spangler* (Yukon) 6-1, over Emmanuel Dolezal (Perry) 4-2, (Dec 5-3)
5th Place Match: Brayden Brock (Yukon) 3-2, over Josh Romero* (Deer Creek) 5-3, (Fall 3:12)