The OSSAA regional tournament was pushed back a few days due to the winter storms, but today things finally kicked off from 106-145 and here’s how things went in the 6A East tournament.
106
Guaranteed Places
- 1st Place – Sam Smith of Stillwater
- 2nd Place – Christian Forbes of Broken Arrow Hs
- 3rd Place – Christopher Kiser of Ponca City Senior
- 4th Place – Garrett McChesney of Deer Creek
- 5th Place – Bryson Humphries of Owasso
- 6th Place – Gannon Morales of Westmoore
1st Place Match
- Sam Smith (Stillwater) 25-4, So. over Christian Forbes (Broken Arrow Hs) 14-3, Jr. (Dec 5-0)
3rd Place Match
- Christopher Kiser (Ponca City Senior) 3-1, Fr. over Garrett McChesney (Deer Creek) 20-7, Fr. (Dec 4-2)
5th Place Match
- Bryson Humphries (Owasso) 2-2, Fr. over Gannon Morales (Westmoore) 13-14, Fr. (Dec 7-4)
113
Guaranteed Places
- 1st Place – Clay Giddens-Buttram of Bixby
- 2nd Place – Kalib Nolan of Putnam City
- 3rd Place – Kaleb Collins of Broken Arrow Hs
- 4th Place – Jaxson Humphries of Owasso
- 5th Place – Gabe Fontanez of Stillwater
- 6th Place – Kaiden Castro of Westmoore
1st Place Match
- Clay Giddens-Buttram (Bixby) 23-0, Fr. over Kalib Nolan (Putnam City) 28-5, Sr. (Dec 4-0)
3rd Place Match
- Kaleb Collins (Broken Arrow Hs) 24-8, So. over Jaxson Humphries (Owasso) 3-2, Fr. (Dec 6-1)
5th Place Match
- Gabe Fontanez (Stillwater) 20-10, Jr. over Kaiden Castro (Westmoore) 12-7, Fr. (Dec 5-1)
120
Guaranteed Places
- 1st Place – Cael Hughes of Stillwater
- 2nd Place – Parker Witcraft of Broken Arrow Hs
- 3rd Place – Zeke Wheeler of Owasso
- 4th Place – Michael Fredrickson of Deer Creek
- 5th Place – Jarrod Gilliam of Union
- 6th Place – Preston Parnell of Putnam City
1st Place Match
- Cael Hughes (Stillwater) 23-0, So. over Parker Witcraft (Broken Arrow Hs) 19-8, Jr. (MD 11-3)
3rd Place Match
- Zeke Wheeler (Owasso) 4-1, Jr. over Michael Fredrickson (Deer Creek) 19-14, Jr. (MD 12-2)
5th Place Match
- Jarrod Gilliam (Union) 28-14, Sr. over Preston Parnell (Putnam City) 18-10, So. (Dec 10-7)
126
Guaranteed Places
- 1st Place – Jordan Cullors of Broken Arrow Hs
- 2nd Place – Jace Roller of Bixby
- 3rd Place – Reginald Jones Jr. of Westmoore
- 4th Place – JJ (Rogers) McComas of Stillwater
- 5th Place – Preston Lee of Ponca City Senior
- 6th Place – Javier Lopez of Putnam City
1st Place Match
- Jordan Cullors (Broken Arrow Hs) 16-3, Jr. over Jace Roller (Bixby) 19-3, Fr. (Dec 11-5)
3rd Place Match
- Reginald Jones Jr. (Westmoore) 27-6, Sr. over JJ (Rogers) McComas (Stillwater) 27-8, Fr. (Fall 2:46)
5th Place Match
- Preston Lee (Ponca City Senior) 4-2, . over Javier Lopez (Putnam City) 19-16, So. (Fall 0:35)
132
Guaranteed Places
- 1st Place – Zac Blankenship of Bixby
- 2nd Place – Cade Nicholas of Stillwater
- 3rd Place – Mitchell Smith of Charles Page
- 4th Place – Casey Goss of Broken Arrow Hs
- 5th Place – Ryker Agee of Ponca City Senior
- 6th Place – Riley Trickett of Union
1st Place Match
- Zac Blankenship (Bixby) 22-0, Jr. over Cade Nicholas (Stillwater) 25-8, Sr. (Dec 5-1)
3rd Place Match
- Mitchell Smith (Charles Page) 18-6, So. over Casey Goss (Broken Arrow Hs) 24-9, Sr. (Fall 2:31)
5th Place Match
- Ryker Agee (Ponca City Senior) 4-2, . over Riley Trickett (Union) 18-14, So. (Dec 3-0)
138
Guaranteed Places
- 1st Place – Carter Young of Stillwater
- 2nd Place – Blazik Perez of Broken Arrow Hs
- 3rd Place – Hudson Neeley of Deer Creek
- 4th Place – Cameron Jackson of Ponca City Senior
- 5th Place – Cooper Evans of Westmoore
- 6th Place – Ethan Norton of Charles Page
1st Place Match
- Carter Young (Stillwater) 27-1, Sr. over Blazik Perez (Broken Arrow Hs) 16-5, Sr. (Dec 10-3)
3rd Place Match
- Hudson Neeley (Deer Creek) 22-5, Sr. over Cameron Jackson (Ponca City Senior) 3-2, . (Fall 3:50)
5th Place Match
- Cooper Evans (Westmoore) 19-4, Sr. over Ethan Norton (Charles Page) 18-15, Jr. (Fall 5:23)
145
Guaranteed Places
- 1st Place – Teague Travis of Stillwater
- 2nd Place – Jared Hill of Broken Arrow Hs
- 3rd Place – Garrett Washington of Bixby
- 4th Place – Duke McGill of Bartlesville
- 5th Place – Michael Foster of Union
- 6th Place – Jonathan Kelvington of Jenks
1st Place Match
- Teague Travis (Stillwater) 29-1, Sr. over Jared Hill (Broken Arrow Hs) 27-7, Sr. (Dec 3-1)
3rd Place Match
- Garrett Washington (Bixby) 14-7, Jr. over Duke McGill (Bartlesville) 3-2, Jr. (Inj. 0:00)
5th Place Match
- Michael Foster (Union) 19-14, So. over Jonathan Kelvington (Jenks) 11-8, Sr. (Fall 4:52)
Team Scores | ||
---|---|---|
1 | Stillwater | 149.0 |
2 | Broken Arrow Hs | 139.5 |
3 | Bixby | 102.5 |
4 | Ponca City Senior | 70.0 |
5 | Westmoore | 56.0 |
6 | Deer Creek | 53.0 |
7 | Putnam City | 51.0 |
8 | Owasso | 43.5 |
9 | Union | 41.0 |
10 | Charles Page | 36.0 |
11 | Bartlesville | 21.5 |
12 | Jenks | 11.0 |
13 | Muskogee | 5.0 |
14 | Del City | 4.0 |
15 | Enid | 2.0 |
16 | U S Grant H S | 0.0 |