Tuttle dominated their way to yet another regional title and nearly doubled second place Heritage Hall. They crowned two champs today after a few others on Saturday.
152
Guaranteed Places
- 1st Place – KJ Evans of Heritage Hall School
- 2nd Place – Andy Mejia of Tuttle
- 3rd Place – Jace Frazier of Tecumseh
- 4th Place – QUENTIN SCHANE of Newcastle
- 5th Place – Kaden Gallagher of Ada
- 6th Place – Alex Simpson of Cache
1st Place Match
- KJ Evans (Heritage Hall School) 28-0, So. over Andy Mejia (Tuttle) 20-9, Jr. (MD 21-8)
3rd Place Match
- Jace Frazier (Tecumseh) 23-4, So. over QUENTIN SCHANE (Newcastle) 16-10, Jr. (Fall 3:13)
5th Place Match
- Kaden Gallagher (Ada) 16-13, So. over Alex Simpson (Cache) 2-3, So. (MD 10-0)
160
Guaranteed Places
- 1st Place – EJ Beloncik of Heritage Hall School
- 2nd Place – Cody Cosby of Blanchard
- 3rd Place – Tucker Waitman of Tuttle
- 4th Place – Kale Visnieski of Weatherford
- 5th Place – Isaac Long of Kingfisher
- 6th Place – Mason Taylor of Clinton
1st Place Match
- EJ Beloncik (Heritage Hall School) 30-2, So. over Cody Cosby (Blanchard) 28-5, Sr. (Dec 9-3)
3rd Place Match
- Tucker Waitman (Tuttle) 27-10, So. over Kale Visnieski (Weatherford) 2-2, So. (Fall 1:44)
5th Place Match
- Isaac Long (Kingfisher) 30-8, Jr. over Mason Taylor (Clinton) 20-12, Jr. (Fall 2:34)
170
Guaranteed Places
- 1st Place – Gannon Allen of Heritage Hall School
- 2nd Place – Trey Bennett of Clinton
- 3rd Place – Chance Cobb of Tuttle
- 4th Place – Braxton North of Blanchard
- 5th Place – Gabe Johnson of Harrah
- 6th Place – Hunter Hadsall of Tecumseh
1st Place Match
- Gannon Allen (Heritage Hall School) 27-4, Jr. over Trey Bennett (Clinton) 20-5, So. (Dec 10-3)
3rd Place Match
- Chance Cobb (Tuttle) 31-8, Jr. over Braxton North (Blanchard) 18-9, Jr. (Fall 3:19)
5th Place Match
- Gabe Johnson (Harrah) 17-9, Jr. over Hunter Hadsall (Tecumseh) 11-12, So. (Fall 3:52)
182
Guaranteed Places
- 1st Place – Sam Schmidt of Tuttle
- 2nd Place – Tyler Jack Hoffman of Weatherford
- 3rd Place – Landon Lahodny of Heritage Hall School
- 4th Place – Cotie Bennett of Ada
- 5th Place – BLAKE JOHNSON of Newcastle
- 6th Place – Johnson Carter of Cache
1st Place Match
- Sam Schmidt (Tuttle) 29-6, So. over Tyler Jack Hoffman (Weatherford) 19-7, Sr. (Fall 2:45)
3rd Place Match
- Landon Lahodny (Heritage Hall School) 18-8, Sr. over Cotie Bennett (Ada) 17-9, Sr. (Dec 5-0)
5th Place Match
- BLAKE JOHNSON (Newcastle) 14-7, . over Johnson Carter (Cache) 12-10, Sr. (Fall 1:45)
195
Guaranteed Places
- 1st Place – Kohner Gallagher of Ada
- 2nd Place – Parrish Terry of Tuttle
- 3rd Place – Jacob Maston of Blanchard
- 4th Place – Bryce Dougherty of Chickasha
- 5th Place – Antonio Austin of Cache
- 6th Place – Braxton Robertson of Elk City
1st Place Match
- Kohner Gallagher (Ada) 27-3, Sr. over Parrish Terry (Tuttle) 24-10, Jr. (Fall 4:43)
3rd Place Match
- Jacob Maston (Blanchard) 25-11, Sr. over Bryce Dougherty (Chickasha) 10-6, So. (Fall 0:41)
5th Place Match
- Antonio Austin (Cache) 6-8, Sr. over Braxton Robertson (Elk City) 1-3, Fr. (Dec 9-3)
220
Guaranteed Places
- 1st Place – Harley Andrews of Tuttle
- 2nd Place – Omari Smith of Heritage Hall School
- 3rd Place – Colin Deaton of Blanchard
- 4th Place – Eddie Wauahdooah of Chickasha
- 5th Place – Izeaha Freeborn of Weatherford
- 6th Place – Wyatt England of Tecumseh
1st Place Match
- Harley Andrews (Tuttle) 32-0, Jr. over Omari Smith (Heritage Hall School) 21-2, Sr. (Fall 1:37)
3rd Place Match
- Colin Deaton (Blanchard) 29-4, Sr. over Eddie Wauahdooah (Chickasha) 15-5, Sr. (Fall 3:48)
5th Place Match
- Izeaha Freeborn (Weatherford) 18-8, Jr. over Wyatt England (Tecumseh) 16-7, So. (Fall 3:55)
285
Guaranteed Places
- 1st Place – Ryder Wiese of Blanchard
- 2nd Place – Griffon Williams of Madill
- 3rd Place – Felix Gonzales of Elk City
- 4th Place – Seth Goodman of Harrah
- 5th Place – Braxton Richardson-Shellstrom of Kingfisher
- 6th Place – Jacob Abston of Tuttle
1st Place Match
- Ryder Wiese (Blanchard) 36-1, Sr. over Griffon Williams (Madill) 12-2, Sr. (Dec 2-1)
3rd Place Match
- Felix Gonzales (Elk City) 20-2, . over Seth Goodman (Harrah) 19-8, Sr. (Dec 3-1)
5th Place Match
- Braxton Richardson-Shellstrom (Kingfisher) 14-12, So. over Jacob Abston (Tuttle) 11-13, Sr. (Fall 1:12)
Team Scores | ||
---|---|---|
1 | Tuttle | 320.0 |
2 | Heritage Hall School | 188.5 |
3 | Blanchard | 187.0 |
4 | Harrah | 143.0 |
5 | Clinton | 96.0 |
6 | Weatherford | 80.0 |
7 | Cache | 78.5 |
8 | Ada | 74.0 |
9 | Kingfisher | 65.0 |
9 | Newcastle | 65.0 |
11 | Chickasha | 64.5 |
12 | Tecumseh | 55.0 |
13 | Madill | 36.0 |
14 | Bristow | 33.0 |
14 | Elk City | 33.0 |
16 | Douglass | 6.0 |